http://hbryazilimi.com/

Tarla Kuşu İle Çiftçi Masalı

tarla kuşu ile çiftçi hikayesi, masalı, tarla kuşu masalı, çiftçi hikayesi, çocuk masalı, 10 yaş çocuk masalı tarla kuşu çiftçi masalı, en güzel masal oku masallar dinle
tarla kuşu ile çiftçi hikayesi, masalı, tarla kuşu masalı, çiftçi hikayesi, çocuk masalı, 10 yaş çocuk masalı tarla kuşu çiftçi masalı, en güzel masal oku masallar dinle
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarla Kuşu İle Çiftçi Masalı : Anne tarla kuşunun düşüncelerini ve yaptıklarını konu edinen çok güzel ve anlamlı her yaş çocuk tarafından sevilerek okunabilecek kuş masalları…

İyi Masal okumalar.

Tarla Kuşlarının Çiftçiden Kaçışı

Bir zamanlar şirin bir köyün dışında bulunan bir tarlada kendisine bir yuva kurmuş olan anne tarla kuşu yavruları ile birlikte çok mutlu bir yaşam sürermiş.

Anne tarla kuşu, yavruları henüz çok küçük olduğundan, her akşam yatmadan önce yavrularına masallar anlatır. Her sabah erkenden de yiyecek bulmak için yuvadan ayrılırmış.

Kendilerine yuva kurdukları tarlada ekilen buğdaylar olgunlaşmıştı. Anne kuş, tarla sahibinin buğdayları biçeceği zaman yavrularını da alıp, oradan ayrılmaları gerektiğini biliyordu.

Anne tarla kuşu son zamanlarda yiyecek aramaya çıkmadan önce yavrularına: “Cik, cik, cik, yavrularım, buğdaylar iyice olgunlaştı. kısa bir zaman sonra buralardan uzaklara gitmemiz gerekebilir. Ben yanınızda yokken çiftçi tarlaya gelirse onu dikkatlice dinleyin. Ben dönünce konuştuklarını bana anlatırsınız.” diyerek yuvadan ayrılmış.

Çok geçmeden çiftçi ile oğlu tarlaya gelmişti. Çiftçi oğluna, “Oğlum, buğdaylarımız çok güzel olmuş, değil mi?”

“Evet baba iyice olgunlaşmışlar.”

Eve dönünce “hemen komşulara haber ver. Yarın birlikte buğdayımızı biçelim.” Demiş.

Yavru Kuşlar, çiftçinin söylediklerini işitince çok korkmuşlar. Sabırsızlıkla, annelerinin yuvaya dönmesini beklemişler. Akşam olmak üzereyken anne tarla kuşu, topladığı yiyeceklerle dönmüş.

Yavrularının çok korktuğunu görünce heyecanla sormuş:

“Cik, cik, cik, ne oldu size yavrularım? Yoksa kötü haber mi var?”

Yavrular hep bir ağızdan, “Cik, cik, cik, bu gün çiftçi geldi.” Demişler.

Anneleri: “Cik, cik, cik, heyecanlanmayın o kadar biriniz anlatın, ne dedi çiftçi…”

Yavru kuşlardan biri korkuyla ve heyecanla çiftçinin konuştuklarını anlatmaya başlamış: “Cik, cik, cik, anneciğim hemen buradan gidelim! Yarın çiftçi, bütün komşularıyla birlikte gelecek, tarladaki buğdayları, oraklarla biçecekmiş.” demiş.

Anne tarla kuşu, çiftçiyi çok iyi tanıyormuş. O yüzden gülümseyerek, yavrularını sakinleştirmeye çalışmış. “Cik, cik, cik, cik, siz hiç merak etmeyin yavrularım, bizim daha zamanımız var.” Demiş.

Yavrularının sakinleşmediğini gören anne ” Merak etmeyin zamanı gelince gideceğiz. Şimdi sizin karnınız çok acıkmıştır. Hadi şu yiyecekleri yiyip karnınızı güzelce doyurun.” Demiş.

Yavrular, annelerinin sözlerine güvenip rahatlamışlar. Karınlarını bir güzel doyurup erkenden uyumuşlar.

Sabah olunca anneleri hepsini teker teker öpmüş sonrada; “Cik, cik, cik, ben gidiyorum yavrularım. Siz yine çiftçiyi dikkatlice dinleyin. Bakalım çiftçi bu sefer neler söyleyecek.” diyerek gitmiş.

Kısa süre sonra çiftçi ile oğlu gelmişler.

Çiftçi: “Oğlum, görüyorsun değil mi? Ne tembel komşularımız var. Hiç kimse yardıma gelmedi. En iyisi sen bu akşam bütün akrabalarımıza söyle. Yarın buğdayları onlarla beraber biçelim.” Demiş.

Bu sözleri duyan minik yavrular yine korkmaya başlamışlar. “Annemiz çabuk gelse de hemen buralardan uzağa gitsek.” Diye konuşmaya başlamışlardı bile.

Anneleri her zamanki vakitte gelmiş. “Cik, cik, cik, oh çok yoruldum. Bugün çiftçi geldi mi?” Diye sormuş.

Yavrular korkuyla “Cik, cik, cik, geldi Anne. Yarın akrabalarıyla birlikte buraya geleceklermiş.” Demişler.

Anne tarla kuşu yine gülümseyerek, “Cik, cik, cik, korkacak bir şey yok, hadi siz getirdiğim şu yiyeceklerden yiyin. Zamanı gelince buradan gideceğiz.” Diyerek onları sakinleştirmiş.

O gece de tarla kuşu ve ailesi yuvalarında mışıl mışıl uyumuşlar. Üçüncü gün çiftçi ile oğlu tekrar gelmişti.

Çiftçi: “Hata yaptım oğlum, kimseden yardım beklememeliydik, görüyorsun, işte, günlerimiz boşa gidiyor. Kendi işimizi, kendimiz yapmalıydık. Neyse bu bizlere bir ders olsun. Yarın ailece gelip, buğdayları biçeriz.” Demiş

Oğlu “tamam baba” demiş.

Akşam yuvaya dönen anne Kuşa minik yavruları çiftçi ve oğlunun konuştuklarını söylemişler.

Anne tarla kuşu artık yuvadan ayrılma zamanlarının geldiğini anlamış,

“Cik, cik, cik, yavrularım çiftçi ailesi yarın sabah gerçekten gelecektir. Şimdi karnınızı doyurun sonra da hazırlanın! Sabah erkenden yola çıkıyoruz.” Demiş.

Sabah erkenden Tarla kuşu ve ailesi hemen yuvadan ayrıldıktan kısa bir süre sonra, çiftçi ve ailesi oraklarıyla tarlaya gelip, bütün buğdayları birlikte kolayca biçmişler.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Tarla Kuşu İle Çiftçi Masalı
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER YAZILIMI | HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us