Kurnaz Tilki Masalı

kurnaz tilki masalı, hikayesi, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 yaş masalı masalları hikayeleri, masal oku, en güzel uyutan, değişik, anlamlı, ders veren hikayeler masalı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurnaz Tilki Masalı ; Uyanıklığın her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığını bizlere gösteren çocukların en sevdiği masallar…

Kurnaz Tilki Masalı’nı İyi Okumalar.

Kurnaz Tilki Planı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde. Dereler şırıl şırıl akarken, kuşlar cıvıl cıvıl öterken, bir deve yavrusunu peşine takmış ağır ağır yürürken, dağlardan esen güçlü bir rüzgar olsun.

Tozu dumanı birbirine katsın. Kötü kalpliler, tozlara bulanıp görünmez olsun. iyi kalpliler, hep aramızda olsun. Cesurlar önce atılırken, korkaklar arasına iri yarı bir çoban varsın cesur görünsün.

Günlerden bir gün çoban, koyunlarını almış, kovalını öttüre öttüre ormana gitmiş. Ormandan geçerken baykuş sesleri duymuş. Biraz korkmuş. Kavaldan bir ses gelmiş. Ama kavalı dinleyenler koyunya! Çobanın korktuğunu anlayan olmamış.

Neyse.. Ormandan sonra genişçe bir bakmış. Koyunlar da otlamaya başlamış. İşte tam bu sırada koyunların kokusunu alan bir kurt çıkagelmiş.

Kurdu karşısında gören çoban ne yapacağını bilememiş. Öylece donakalmış. Kurt da bizim çoban gibi korkağın biriymiş.

Kurt çobanın belindeki kavalı silah sanmış. Bu yüzden o da korkudan dona kalmış. Çoban “Ya üstüme atlar da beni bir çırpıda yutarsa.” diye düşüne dursun, bakalım bizim kurt ne düşünmüş.

Meğer o da silah  silah sandığı kavala bakıp “Ya postumda bir kaç delik açarsa.” diye korkmuş.

İşte bu nedenle ne çoban ne de kurt ilk hareket eden olmak istememiş. Öylece birbirlerine bakmaya başlamışlar. Bu arada oradan geçmekte olan tilki durumu fark etmiş

– Hay Allah! Bu gün şansım bol olacak. Baksana iki avanak buldum. Bari onları kullanarak karnımı doyurayım, diye düşünmüş. Kurnazca kuyruğunu birkaç kez sallamış Hemen kurdun yanına gitmiş.

– Merhaba kurt kardeş! Çok kötü görünüyorsun. Ne oldu sana böyle, diye sormuş. – Görmüyor musun tilki? Çobanın kocaman silahı var. Birazdan bana ateş edecek.

kurnaz tilki masali hikayesi 3 4 5 6 7 8 9 10 yas masali masallari hikayeleri masal oku en guzel uyutan degisik anlamli ders veren hikayeler masallari

– Ha evet, gördüm. Eğer bir ateş ederse şuraya yığılıp kalırsın.

– Çok korkuyorum.

– Korkmakta haklısın. Senin yerinde olmayı istemezdim. Ama sana yardım edebilirim, demiş kurnaz tilki.

– Sahi mi nasıl?
– Çok kolay. Çoban benim eski arkadaşım. İstersen ondan rica edeyim. Seni bu defalık affetsin, demiş tilki.

– İşe yarar mı sence? -Bilmiyorum ama hayatını kurtarmaya çalışacağım. Peki bunun karşılığında bana ne vereceksin? – Her ne istersen!

Kurtla tilki böyle konuşurken, çoban korkudan titremiş. “Kim bilir ne konuşuyorlar? Şimdi ikisi bir olup beni yiyecekler.” diye düşünmüş. Tam bu sırada tilki, yavaş yavaş çobana yaklaşmış.

– Çoban kardeş! Neden orada öyle duruyorsun, diye sormuş.

-Kurttan çok korkuyorum. Galiba beni yemek için dişlerini biliyor, demiş çoban.

-Evet haklısın. O çok kötü kalpli bir kurt. Ama korkmana gerek yok.

Ondan seni yememesini istedim. Yani senin hayatını kurtardım deyince çoban derin bir nefes almış.

Tilki fırsattan yararlanarak sormuş:

– Eee ne de olsa hayatını kurtardım. Bana ne vereceksin bakalım?

-Her ne istersen, demiş çoban biraz yüksek bir sesle.

Kurt çobanın dediğini duymuş Ama ne olup bittiğini anlamamış. Bu arada sevinçten dört köşe olmuş olan tilki, kurda yaklaşmış

– Tamam kurt. Hayatını kurtardım. Ama hemen gözden kaybol! Çoban seni öldürmeyecek, demiş.  Kurt tilkiye teşekkür etmiş.

Tam oradan ayrılacağı sırada tilki:

kurnaz tilki masali hikayesi 3 4 5 6 7 8 9 10 yas masali masallari hikayeleri masal oku en guzel uyutan degisik anlamli ders veren hikayeler masallar 2

-Bana verdiğin sözü sakın unutma, demiş. Kurt hızla oradan kaçmaya başlamış. Çok zaman geçmemiş ki kaval sesi duymuş. Yavaş yavaş geri gelmiş. Bir ağacın arkasına saklanmış.

Bir de ne görsün! Tilki çobandan kavalı almış, neşeyle öttürüyor. “Benim silah sandığım, meğer kavalmış.” diye düşünmüş kurt.

– Ah tilki, kurnaz tilki! sana öyle bir  ceza vermeli ki! Bu arada tilki çobana kavalı vermiş.

– Senden iki tane kuzu istiyorum. Bana en güzel kuzuları ver. Yoksa kurdu çağırırım, diye tehdit etmiş.

Tilkinin söylediklerini duyan kurt, saklandığı yerden çıkmış. Tilkiye doğru yürümüş. Korkak çoban tir tir titremeye başlamış.

– Korkma çoban kardeş! Kuzularını yemeye gelmedim. Bu yalancı tilkiye bir ders vermeye geldim. deyince çoban biraz olsun rahatlamış.

Kurt tilkiyi kuyruğundan yakalamış.

– Bu ne kurnaz tilki sana da yalan söyledi, bana da. İkimizi de kandırmak istedi. Ne yapmalı, ne etmeli? Bu tilkiye bir ceza vermeli, demiş.

Çoban kurdun söylediklerine hak vermiş.

– Az kalsın en güzel kuzularımı yiyecekti demiş. Çoban ile kurt tilkiyi ağaca asmışlar. Kuyruğundan ağaca asılı tilkiye bir kaval vermişler. Tilki durmaksızın kaval çalmış.

Kurtla çoban da arkadaş olmuş. Kurt ile arkadaş olan çobanın cesareti artmış. Artık ormandan geçerken baykuş sesinden korkmuyormuş.

Kurt ise kuzuları yemekten vazgeçmiş. Hatta çoğu zaman kuzuların, koyunların başında beklemiş. Tilkiye mi ne olmuş? Çok uyanık olduğunu düşünen tilki yanılmış. Kendi kendine,

– Bir daha hiç kimseye yalan söylemeyeceğim, diye söz vermiş.

Kurnaz Tilki Masalını Okurken neler anladık;

  • Yalanın sonunda neler olduğunu
  • Uyanıklığın her zaman başarısızlık getirdiğini
  • İyi niyetin sonucunda her zaman karlı çıkılacağını

Öğrenmiş olduk başka bir eğitici öğretici masallar da birlikte olmak dileğiyle mutlu günler dileriz.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Kurnaz Tilki Masalı
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us