Nadir bulunan Balık türleri

Nadir bulunan Balık türleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

tür kirliliği

Nesli Tükenmekte Olan Balık Türleri

Balık, en çeşitli hayvan gruplarından biridir. Tüm şekil ve boyutlarda gelirler ve tüm su ekosistemlerinde hayati bir rol oynarlar. Ne yazık ki, bazı türler artık insan faaliyetleri nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İşte nesli tükenmekte olan balık türlerinden birkaçı.

Avrupa Yılan Balığı (Anguilla Anguilla)

Avrupa yılan balığı, tatlı su habitatlarında ikonik bir türdür. Hayatlarının büyük bölümünü geçirdikleri ve yumurtladıkları Sargasso Denizi'ne göç ederler. Aşırı avlanma ve kirlilik nedeniyle düşüşleri şiddetli oldu.

Atlantik Mavi Yüzgeçli Ton Balığı (Thunnus Thynnus)

Atlantik mavi yüzgeçli orkinosu, Atlantik Okyanusu'nun ılık ılıman sularında bulunan bir ton balığı türüdür. Sert etleri nedeniyle çok rağbet görürler ve aşırı avlanmaya karşı savunmasızdırlar.

Kısa Burunlu Mersin Balığı (Acipenser Brevirostrum)

Shortnose mersin balığı, dinozorlardan beri var olan bir balıktır. Çok sayıda nehir, körfez ve haliçte yaşarlar ve artık aşırı hasat, kirlilik ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi nedeniyle 'tehdit altında' olarak listeleniyorlar.

Goliath Kaplan Balığı (Hydrocynus Goliath)

Goliath Tigerfish, 1,5 m uzunluğa kadar büyüyen, tropikal Afrika sularında en büyük yırtıcıdır. Ağır balıkçılık ve habitatlarının aşırı kullanımı nedeniyle tehdit altındadırlar.

Yangtze Mersin Balığı (Acipenser Sinensis)

Yangtze mersin balığı, Çin'deki Yangtze nehir sisteminde yaşar ve aşırı avlanma ve habitatlarının kirlenmesi nedeniyle büyük ölçüde tehlike altındadır.

Çözüm

Bu türlerin daha fazla düşüşten korunması gerektiği açıktır. Hayatta kalmalarını sağlamak için koruma çabaları yerine getirilmelidir. Bu, balıkçılıkla ilgili daha katı düzenlemeleri ve su kalitesindeki iyileştirmeleri içerir. Çok geç olmadan bu türleri kurtarmak için şimdi harekete geçmeliyiz. Doğanın köşesindeki her canlı çok önemli olan ender görülen türler arasındadır. Bu balık türleri, sürekli olarak özellikle doğal kaynaklarımızın cömertliğinden etkilenen bilinçsiz kullanım sebebiyle kritik hale geldi. Özellikle gemi güvertesi ile ilgili avlanma, balıkçılık araçlarının doğal yaşam ortamının bozulması ve tahrip edilmesi nedeniyle nadir bulunan balık türlerinin sayısı giderek azalıyor.

Bunun sonucunda, bu balık türleri yakın zamanda çok kritik hale geldi. Zaman zaman burun balıkları, mandap balıkları, portakal suyu balıkları, genellikle balıkçılar tarafından kolayca avlanan merkür balıkları ile mat kedigiller, cin gözlü balıkları ve atlantik barctı bunlardan bazılarıdır.

Bir çok nadir balık türlerinin bu nedenlerle yok olmamalarını sağlamak için bireylerden herkese çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Uygun iletişim, uyumlu denetim ve kontrol, doğa koruma kampanyaları başlatmak gibi denetim, denetleme ve önlemlerin devreye sokulması gerekmektedir. Bu konularda kamuoyu bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Nitekim, modern balıkçılık pratiklerinin ve ilkel avlanma ortamlarının ortadan kaldırılması, nadir bulunan balık türlerinin korunmasına yardımcı olacaktır. Çoğu zaman bu yüksek çevresel riski taşıyan nadir görülen türlerin gelecekte nesilden nesile korunmasına zemin oluşturacaktır.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Nadir bulunan Balık türleri
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us