Kulak Çınlaması neden olur?

Kulak Çınlaması neden olur?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kulak çınlaması

Tinnitus Neden Olur?

“Kulak çınlaması” olarak da bilinen kulak çınlaması, yaklaşık 50 milyon Amerikalı'nın yaşadığı bir durumdur. Genellikle küçük bir rahatsızlık olarak düşünülür, ancak bazıları için günlük yaşamda önemli bir bozulma olabilir. Tinnitusun birincil semptomu, bir veya iki kulakta vızıltı, çınlama veya uğultu sesidir. Aralıklı veya sabit olabilir ve ses düzeyi zayıftan yüksek sese kadar değişebilir.

Tinnitus Nedenleri

Tinnitus, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

  • Yaşlanmaya bağlı işitme kaybı – İnsanlar yaşlandıkça işitme duyuları daha az hassas hale gelebilir. Bu, işitme kaybına neden olabilir ve bu da kulak çınlamasına neden olabilir.
  • Yüksek gürültüye maruz kalma – Uzun süre yüksek sese maruz kalmak kokleada bulunan küçük tüylü hücrelere zarar verebilir ve işitme kaybına ve kulak çınlamasına yol açabilir.
  • Meniere hastalığı – İç kulağın bu kronik bozukluğu baş dönmesine, işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir.
  • Baş veya boyun yaralanmaları – Başa veya boyuna alınan bir darbe, iç kulakta travmaya neden olarak kulak çınlamasına neden olabilir.
  • Stres – Anksiyete, depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunları kulak çınlaması semptomlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Tinnitus Tedavisi

Tinnitus kronik bir durumdur ve tedavisi yoktur. Bununla birlikte, işitme cihazları, danışmanlık ve gevşeme teknikleri gibi semptomları yönetmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçları gibi bazı ilaçlar, stresi azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Tinnitus bir semptom olduğundan ve doğrudan bir durum olmadığından tedavisi zor olabilir. Ancak doğru tanı ve tedavi planı ile kulak çınlamasından kurtulmak mümkündür. Kulak çınlaması, genellikle kulak zarına zarar veren ve ses duyma yeteneğimizi bozan bir hastalıktır. Kulak çınlamasının nedeni belirli değildir. Birçok faktöre bağlı olarak kulak çınlaması ortaya çıkabilir.

Öncelikle, kulak zarı ve genel olarak kulak tuşeğinin hasar görmeninin kulak çınlama sebebi olabileceğini söyleyebiliriz. Bir sonraki sebep, hastalıklar. Bazı hastalıklar nedeniyle, kulak mukozasının yanı sıra, tüm kulak içi yapısı hasar görebilir. Bunlar başlıca sirkümven veya labirinhasar ile meşgul. Kulak çınlamasının bir sonraki sebebi damar hastalıkları olabilir. Anormal geniş damarlar, bir kulak kaybı ile birlikte kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak çınlamasının diğer nedenleri başlıca aşırı zararlı alışkanlıklar olan sigara içmek, müzik dinlemek veya kulak içinde metal eşyalar bulunmasıdır. Daha sonra, özellikle yaşlı insanların kulak çınlaması nedeniyle kulak yaşlanmasıdır. İç kulak hasarlı kimselerde kulak çınlaması da ortaya çıkabilir. Genellikle bu bizde genetik nedenlerden bağımsızdır.

Kulak çınlamasının teşhis etmek için farklı türde testler başvurabilirsiniz. Bir doktor tarafından yapılan bu testler size bu durumun ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini gösterecektir.

Kulak çınlamasının nedeni oldukça çeşitlidir. Ancak, her durumda doktorunuzun tavsiyelerine ve kulak çınlamasının nedenine göre tedavi edilebilir. İyi bir sağlık ve kulak için dikkatli olun.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Kulak Çınlaması neden olur?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us