Muhasebe Fişi Nedir?

Muhasebe fişi nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muhasebe Fişi Nedir? Muhasebe Fişi Ne İşe Yaramaktadır? Muhasebe Fiş Türleri Nelerdir? Mahsup Fişi Nedir? Mahsup Fişi Nasıl Düzenlenir?

Muhasebe fişi ticari ve mali değeri olan hareketlerin yevmiye kayıtları yapıldığı fişlerdir. Ticari defterlere geçirilmeden hemen önce oluşturulan fiş olarak bilinir. Muhasebe fişi, genel muhasebe yetkilileri tarafından hazırlanır. Muhasebenin teslim almış olduğu her türlü evrak; banka hareketi, nakit ödemeler, kredi kartlı harcamalar, mal alışları gibi işletmenin kısaca bütün hareketleri muhasebe fişleri aracılığı ile yevmiye defterine kaydedilir.

Dolayısıyla muhasebeyi ilgilendiren tüm işlerde de muhasebe fişlerine ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda muhasebe fişi, yevmiye defterinin düzenli olması ve güzel görünmesi için büyük önem taşımaktadır. Muhasebe fişi en fazla 45 gün içerisinde yevmiye defterine geçirilmek zorundadır.

Muhasebe Fişi Ne İşe Yaramaktadır?

Muhasebe işlemlerinin tam olarak tamamlanması için günümüzdeki muhasebe fişleri elektronik ortamlarda oluşturulur. Bu kayıtlar için Zirve, Orka, Eta ve Luca gibi bilindik muhasebe programları kullanılmaktadır. Çıktısı alınan muhasebe fişi kayıt için oluşturulan belgelerin üzerine zımbalanarak dosyalanmalıdır. Ancak bunu genel olarak muhasebeciler kağıt israfını önlemek ve zaman kaybetmemek için yapmazlar.

Muhasebe fişinin alt kısmında ise düzenleyen ve kontrol eden kişinin imzası için bir bölüm yer alması gerekir. Muhasebe Fişleri borçlar hukukuna uygun standart bir şekil tasarısı bulunmaz. Muhasebe fişlerinin; kayıtların kontrolünü sağlayabilmek, kayıtlarda düzen sağlamak, yanlış yapılan kayıtların önüne geçebilmek, toplu kayıt yapabilme gibi pek çok avantajı bulunur.

Muhasebe Fiş Türleri Nelerdir?

İşletmelerin finansal olarak başarılı olması ve firmanın sürekliliğini sağlayabilmesi için muhasebe fişlerine yapılan kayıtlar önemlidir. Muhasebe fişlerinin her birinin fonksiyonları birbirinden farklıdır. Muhasebe kavramları arasında yer alan bu fişlerin kullanım amacına göre üç farklı bölüme ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Kasa Tahsil Fişi
  • Kasa Tediye Fişi
  • Mahsup Fişi

Mahsup Fişi Nedir?

Muhasebe fişleri arasında en çok bilinen mahsup fişi ise kasa hesabında bir hareket olmadığı anlamına gelebilir. Ayrıca çift taraflı çeşitli hesap kalemlerini kayıt edebilmek için mashup fişini kullanmak gereklidir. Akıllara gelen olan bütün muhasebe kayıtları mashup fişi aracılığı ile yapılabilir. Ayrıca çetrefilli muhasebe kayıtlarında da mahsup fişi kullanılmaktadır.

Örneğin kredi kartı ile ödenen bir fatura tediye fişinde kayıt altına alınamaz. Ödemenin kasa ile değil de kredi kartı ile yapılmasıyla doğrudan alakalıdır. Mahsup fişi düzenlendiğinde kasa hesabına dahil olmayan para akışları kayıt edilmiş olur. Bu nedenle mahsup fişleri kasa fişlerinden ayrı tutulur.

Mahsup Fişi Nasıl Düzenlenir?

Mahsup fişi kapsam olarak oldukça geniş bir yapıyı içine almaktadır. Her türlü kayıt mahsup fişine girilebilir. Mahsup fişindeki genel amaç borç ve alacak taraflarını Kasa hesabının dışında kalan hesaplar için kullanmaktır. Örneğin bankaya müşteriden para geldiyse 102 numaralı hesap borçlu, karşılık olarak 120 numaralı hesaba alacak kaydı yapılır. Bu şekilde bir mahsup fişi düzenlemek banka yoluyla para tahsil edilmesi anlamını taşır.

Tediye Fişi Nedir?

Tediye Fişi, Kasadan çıkan paranın niçin ve hangi hesaplar üzerinden borç olarak kaydedildiğini göstermektedir. Tediye fişi, mahsup fişinin tam olarak aksi şekilde kasadan para çıkışı olduğunda tercih edilen fiştir. Yani tediye fişinin kullanılacağı zaman işletmenin 100 kasa hesabı alacaklı konuma gelmelidir. Kasadan para çıkıyorsa tediye fişine başvurulması gerekir. Kasa tediye fişi içinde alacaklı hesap konumunda olan her zaman kasa hesabı olduğu için yalnızca borçlu olan hesaplar yazılmaktadır. Muhasebe fişlerinin düzenlenme usulüne göre düzenlenir ve yevmiye defterine kayıt edilir.

Tahsil Fişi Nedir?

Tahsil fişi, işletmenin kasasına giren paraların hangi yol ve hangi nedenlerle alındığını ve alınan ödemenin nereden düşürüldüğünü belirten ve gösteren fiş türüdür. Tahsil fişi yalnızca işletmenin nakit kasasına para girişi olduğu zaman kullanılan bir muhasebe fiş yöntemidir. Yani kasa hesabı borç durumu olduğunda tercih edilmektedir. Muhasebe fişlerinin muhasebe standartlarına göre kayıtları yapılarak yevmiye defterlerine işlenir. Tediye fişinin tam tersi olarak işlem görür.

Açılış Fişi Nedir?

Dönem başlangıcında girilen ve bir önceki dönemden, yani bir önceki yıldan devreden tüm bakiyelerin bir sonraki yıla devrinin gerçekleşmesi için hazırlanan fiş türüdür. Açılış fişi ilgili dönemin ilk gününe yani 01 Ocak tarihine kayıt edilmelidir. Açılış Fişi Devredilen tüm bakiyelerin bir önceki yıldan geldiğini gösteren ve hesaplara aktarılmasını sağlayan bir muhasebe fişidir. Yetkilinin kendisi fiş üzerinde değişiklik yapması mümkündür fakat tavsiye edilmez. Diğer muhasebe fişleri gibi açılış fişi de tüm muhasebe kurallarına uygun şekilde düzenlenmeli ve otomatik yevmiye defterine kayıt edilmelidir. Ancak günümüzdeki programlar açılış fişlerini otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

Tahsil Fişi ile Tediye Fişinin Arasındaki Fark Nedir?

“Tahsil” parayı toplama, almak anlamına gelir. Bu sebepten dolayı tahsil fişinde işletmenin kasasına para gireceği için her zaman işletmenin kasa hesabı borçlu konumda olmalıdır. “Tediye” ödeme yapmak, borcu kapatmak anlamları taşıdığı için tahsil ile tediye arasında zıt bir ilişki söz konusudur. Tediye fişinde 100 Kasa hesabından para çıktığı için her zaman alacaklıdır. Bu da aradaki farkı meydana getirmektedir.

1
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Muhasebe Fişi Nedir?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us