Mancınık Nedir?

mancınık nedir mancınık resimleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mancınık Nedir?

Mancınık, eskiden kullanılan bir savaş aracı ve bir savaş silahıdır. Fakat günümüzde mancınık denildiği zaman özellikle çocukların akıllarına bilgisayar oyunları veya çeşitli oyuncaklar gelmektedir. Mancılık eski dönemlerde savaş zamanlarında aktif olarak kullanılan bir silahtı.

Mancınığın silah olmasının altında yatan temel amaç gerilme kuvveti ile doğrudan alakalıdır. Fizik kurallarını kullarak ateş edebilen bir silah olarak tarih kitaplarına geçmiştir. Mancılık silahına en iyi örneklerden bir tanesi de sapandır. Sapan’da mancınık ile benzer çalışma sistemini ihtiva etmektedir. Yine sapan fizik kurallarını kullanarak bir silah mekanizması haline gelmiştir. Hatta bazı kaynaklarda mancınık silahının gelişmesi ve icat edilmesinde sapan’ın bir fikir öncüsü olduğu söylenmektedir.

Mancınık Kullanılma Geçmişi

Mancınık, topun icat edilmesinden bile önceye dayanmaktadır. Mancınık silahı ile birlikte çok eski yıllarda kuşatmalar gerçekleştirilirken düşmana taş, ok ya da kargı fırlatılırdı. Örneğin eski yunanlılar ve romalılar 20 kilogramlık taşları düşmana fırlatabilmek için mancınıklar kullanmışlardır. Üstelik kullanmış oldukları bu mancınıklar sayesinde 20 kilogramlık taşları 350 metreden daha uzun bir mesafeye kadar fırlatabilmekteydiler.

Mancınık tahteravalliye benzer bir yapıya sahiptir. Bir tarafı yere yaklaştırılarak ip veya bir lastik benzeri türev ile bağlanırdı. Tahteravalliye benzeyen bu silahın iki ucunda da bir hazne bulunmaktaydı. Bu haznenin bir tarafına çok ağır yük konulurdu. Diğer tarafına ise fırlatılacak olan taş yerleşitirilirdi. Taşın yerleştirildiği bölüm yere yaklaştırılarak yukarıda da bahsedildiği gibi ip veya lastik tarafından bağlanılarak fırlatılacağı zamana kadar beklerdi.

Fırlatma anı geldiği zaman bağlanan ip veya lastik kesildiği zaman fırlatma gerçekleştirilir, başarılı bir atış meydana gelirse hedef büyük hasarlar görebilirdi. Günümüzde kaldıraç sistemi sayesinde birçok teknoloji kullanılmaktadır. Kaldıraç sistemine verilecek en iyi örneklerden bir tanesi arabaların şanzımanında bulunan vitesleme sistemidir.

Mancınığın Gelişimi

Geçen uzun zaman neticesinde mancınık bile geliştirilmişti. Örneğin mancınıklar artık taş ok ya da diğer çeşitli malzemeler fırlatılmıyor, bomba veya gaz bombası gibi karşı tarafa daha yüksek zararlar vermesi düşünülen maddeler fırlatılıyordu. Bu sistemin örnekleri ile 1. Dünya Savaşı sırasında sıkça karşılaşıldı ve gerçekten başarılı da olundu. Artık mancınık karşı tarafa çok daha büyük hasarlar verebilir, düşmanı alt edebilir hale gelmişti. Mancınık daha sonra gelişmeye devam ederek savaş gemilerinden keşif uçaklarının fırlatılması amacı ile de kullanılmıştır.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Mancınık Nedir?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us