Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mesafeli satış sözleşmesi, herhangi bir ürün veya hizmetin online yöntemler veya alıcı ile müşterinin hiçbir şekilde buluşamaması neticesinde satıcı ile alıcı arasında hazırlanan bir sözleşme türüdür. Bu durum sonrasında ürünü satan veya sağlayıcı ile satıcı arasında fiziksel olarak buluşmanın olmasına gerek kalmadan hizmet tamamlanabilir hale gelir. Bu sözleşmeye konu olan taraflar genellikle birbirini hiç görmezler. Mesafeli satış sözleşmesi ürünü alacak tüketicinin okuduktan sonra onaylaması ile tamamlanır. Dolayısıyla mesafeli satış sözleşmesi her iki taraf için de karşılıklı olarak borç oluşturan bir sözleşme modelidir.

Mesafeli satış sözleşmesi alıcı ile satıcının uzaktan yönlendirme modeliyle satış veya alış işlemlerinin sonuç bulması mümkündür. Eş zamanda yapılan bu sözleşmenin farklı diğer adı uzaktan satış sözleşmesidir. Mesafeli satış sözleşmesinin en belirgin özelliği, her iki kişinin de fiziksel olarak bir araya gelmeden satış işlemlerini gerçekleştirmeleridir.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Zorunlu mudur?

Mesafeli satış sözleşmesi hazırlama aşamasında her iki belgenin firma tüketici tarafından saklanması gerekir. Mesafeli satış sözleşmesi ile ilgili tüketiciyi koruma kanunu gereği kurallara uymayan firmalara iki yüz TL idari para cezası verilir. Günlük internet trafiği yüksek E- Ticaret sitelerinin mesafeli sözleşmede yaptıkları hatalar için oldukça yüksek meblağlar ödemek zorunda kalacaktır. Bu nedenden dolayı e-ticaret firmalarının alacakları cezayı göz önünde bulundurarak dikkatli olmaları gerekir.

Satış Sözleşmesi Uygulama Alanları Nerelerdir?

Mesafeli satış sözleşmesi uygulama alanları, e-ticaret hukuku, bilişim hukuku ile tüketici mevzuatlarıdır. Mesafeli satış sözleşmesi ve internet üzerinden yapılan E-Ticaret sözleşmesi sürekli karıştırılmaktadır. Aralarındaki önemli fark olan bu sözleşmelerde, alıcı kişinin tüketici olmaması durumunda bu tür sözleşmeler satış sözleşmesi olamaz.

Satış Sözleşmesinde Tüketicinin Hakları Nelerdir?

Mesafeli Satış Sözleşmesindeki Tüketici haklarına bakıldığı zaman tüketici alışveriş yaptığı süre içerisinde 14 günü geçirmeden herhangi bir durum belirtmeksizin cayma hakkı vardır. Sözleşmenin oluşturulmasından itibaren ürün teslim edilinceye kadar tüketicinin cayma hakkı bulunur. Satıcının sözleşmenin getirdiği yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda cayma hakkı süresi bir yıla kadar çıkmaktadır.

  • Tüketici cayma hakkında birtakım istisnai durumlar olabilir. Bu istisnai durumlar arasında bozulan ürünlerin, tüketicinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda temin edilen ürünlerde cayma hakkı kabul edilemez.
  • Tüketicinin cayma hakkının kullanabilmesi için, tedarikçi ile satıcının sözlü ve yazılı olarak beyan etmesi gerekir.
  • Tüketici cayma hakkını kullandığı zaman kargo bedeli tüketiciye yansıtılamaz. Ayrıca 14 gün süre içinde tüketicinin ürünü talimatlara uygun olarak elinde tutması ile satıcıya iade edebilir.
  • Sağlayıcı ile satıcı taahhüt ettiğinde zaman ürün tedarik süresince yerine getirmelidir. Yerine getirilmeyen gönderilerin iptal edilme hakkı vardır.
  • Tüketicinin satış sözleşmesini onaylamadan önce sağlayıcı ile satıcının hizmetle ilgili mevzuları bilgilendirmesi gerekir.

Satış Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Örneğin kişiler arasında tüketicinin ve satıcının adres bilgilerini ve iletişim bilgileri eksiksiz olarak yazılması gerekir. Mesafeli satış sözleşmesinde belirlenen konuda tüketici ile satıcının üzerine düşen sorumlulukları bilmelidir. Aynı zamanda müşteriyi bilgilendirmek kesinlikle gerekir. Ürünle veya verilecek olan hizmet ile ilgili şartları tüketicinin bilerek kabul ettiği elektronik imza sonrasında resmileşir. Ürünün gönderileceği zaman ne kadar olduğu, ödeme tipi, ürün bedeli, kurum ya da kişinin adresi, kaç adet gönderileceği hakkında açıklayıcı bilgi olmalıdır.

Ürünü satan firmanın ürünün teslim esnasında üzerine düşen sorumlulukları faturada detaylandırması gerekir. Mücbir sebep olmadan doğal afetler, deprem, fırtına, sel gibi olaylar olmadan zorunlu duruma düşmeden görevini yerine getirmemesi anlamına gelir. Satış sözleşmesi hazırlanması sürecinde iken satıcı ile alıcının üzerine düşen sorumlulukları yazılır.

Ürünle ilgili cayma hakkı ve iade hakkı doğan gönderilerde tüketiciye nasıl göndereceği tarif edilmelidir. Tedarikçinin ürünü göndermeden önce ürünle birlikte tüketiciye garanti belgesini göndermesi gerekir.

Mesafeli Satış Sözleşmesinden Nasıl Cayılır?

Mesafeli satış sözleşmesi cayma hakkı, yönetmeliğin 15. Maddesine göre düzenlenir. Bu kurallar sırasıyla şu şekildedir;

  • Ürün ve malın son kullanma tarihi geçtiği halde gönderildiğinde satış sözleşmesinden cayma hakkı kullanılır.
  • Paketi açılmış, ambalajı yırtık olarak gönderilmiş ve koruyucu malzemeler zarar görmüş ürünlerde cayma hakkı kullanılabilir.
  • Satın alan kişinin ihtiyaçlarına göre gelen ürünün iptalini isteyebilir.
  • Sipariş edilen ürün yerine farklı ürün ve mal gönderildiğinde cayma hakkı kullanılır.
  • Cayma hakkını kullanmak isteyen tüketici iptal edilen ürünün sorununu ispat etmek zorundadır.

Ürünü alan tüketiciye cayma sözleşmesi hakkında usuller yazılı olarak beyan edilir. Cayma hakkı ile ilgili haber olmayan tüketicinin 14 gün süre boyunca ürünü iptal ederek cayma hakkı bulunmaktadır.

Ön Bilgilendirme Formu Nedir?

Ön bilgilendirme formu ürünün satan firmanın alıcıya ürünü göndermeden önce bilgilendirme yapması yani, ön bilgilendirme zorunluluğu bulunmaktadır. Ürün tedariki yapan satıcı firmanın tüketiciye ön bilgilendirme yapmaması durumunda birtakım olumsuzluklara rıza göstermesi gerekir.

Örneğin ürünü satıcısı tüketiciye ürünleri gönderirken çıkacak masraflar için karşı ön bilgilendirme yapması gerekir. Eğer satıcı ürünü göndereceği tüketiciye ek masraflarla ilgili bilgilendirmezse satıcı firma tarafından ek masraflar karşılanır.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us