Magna Carta nedir?

Magna Carta nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Magna Carta nedir? Neden yapıldı? İçeriği nedir ve niye bu kadar popüler olmuştur?

Kral John (1199-1216) tarihin en kötü kralı olarak bilinirdi. Karısını hapse attırdı. Karşıt düşüncedekileri aç bırakarak ölüme mahkum etti. İddialara göre öz yeğenini öldürdü. Özellikle iş adamlarından çok ağır vergiler alıyordu. Vergisini ödemeyenin ya malına el koyuyor yada ağır cezalara çarptırıyordu. İş adamları birleşerek, John’un kanunlara uymasını ve kurallara göre davranmasını istedi. John buna karşı çıkınca, Londra’daki krallığı ele geçirdiler ve pazarlık yaptılar. Temmuz 1215’de masaya oturdular. Magna Carta olarak bilinen anlaşma, kralın katipleri tarafından yazıldı.

1215’deki Magna Carta Antlaşmasının bir parçası

Çoğu bölümlerinde orta çağ doğruları ve gelenek görenekler olsada, dünya genelinde özgürlük için çok güçlü bir sembol oldu. Şu anda bile yasalarda hala yer alan en önemli şartı, ilk kez tüm özgür kişilere adalet ve adil yargılanma hakkı verilmesiydi. Aynı sınıftan kişilerin değerlendirmeleri ve yönetimin kanunları dışında hiç bir adam tutuklanamaz veya suçlu bulunamaz.

Yinede bu kanun söylenildiği kadar özgür degildi. Kontrat sadece 1215 deki ezici çoğunluk toprak sahipleri tarafından çalıştırılan özgür olmayan köylü kesimi kapsıyordu. Magna Carta, Kral John ve onun ayaklanan iş adamları arasında barış sağlamayı amaçlayan bir antlaşmaydı. Papa III.Innocent bu antlaşmayı onaylamayarak İngiltere’yi iç savaşa sürükledi. Kral John 1216’da dizanteriden ölünce 9 yaşındaki III.Henry tahta geçti. 13.yy da barışı sağlamak adına bir çok kez Magna Carta yeniden hazırlandı ve sonunda ingiliz yasalarının temelleri atılmış oldu. Magna Carta 800 yıl boyunca hayatta kaldı ve Amerikan Birleşik devletlerinin özgürlük ve insan hakları beyannamelerinde yer aldı.

Belkide Magna Carta’nın en büyük mirası liderlerde dahil olmak üzere tüm insanların kurallara uyması gerektiğidir. Bir grup ayaklanan iş adamlarının şikayetleri Magna Carta’nın özgürlüğün uluslararası sembolu haline gelmesini başlattı.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Magna Carta nedir?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us