Magna Carta nedir

Magna Carta nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Magna Carta nedir? Neden yapıldı? İçeriği nedir ve niye bu kadar popüler olmuştur?

Kral John (1199-1216) tarihin en kötü kralı olarak bilinirdi. Karısını hapse attırdı. Karşıt düşüncedekileri aç bırakarak ölüme mahkum etti. İddialara göre öz yeğenini öldürdü. Özellikle iş adamlarından çok ağır vergiler alıyordu. Vergisini ödemeyenin ya malına el koyuyor yada ağır cezalara çarptırıyordu. İş adamları birleşerek, John’un kanunlara uymasını ve kurallara göre davranmasını istedi. John buna karşı çıkınca, Londra’daki krallığı ele geçirdiler ve pazarlık yaptılar. Temmuz 1215’de masaya oturdular. Magna Carta olarak bilinen anlaşma, kralın katipleri tarafından yazıldı.

1215’deki Magna Carta Antlaşmasının bir parçası

Çoğu bölümlerinde orta çağ doğruları ve gelenek görenekler olsada, dünya genelinde özgürlük için çok güçlü bir sembol oldu. Şu anda bile yasalarda hala yer alan en önemli şartı, ilk kez tüm özgür kişilere adalet ve adil yargılanma hakkı verilmesiydi. Aynı sınıftan kişilerin değerlendirmeleri ve yönetimin kanunları dışında hiç bir adam tutuklanamaz veya suçlu bulunamaz.

Yinede bu kanun söylenildiği kadar özgür degildi. Kontrat sadece 1215 deki ezici çoğunluk toprak sahipleri tarafından çalıştırılan özgür olmayan köylü kesimi kapsıyordu. Magna Carta, Kral John ve onun ayaklanan iş adamları arasında barış sağlamayı amaçlayan bir antlaşmaydı. Papa III.Innocent bu antlaşmayı onaylamayarak İngiltere’yi iç savaşa sürükledi. Kral John 1216’da dizanteriden ölünce 9 yaşındaki III.Henry tahta geçti. 13.yy da barışı sağlamak adına bir çok kez Magna Carta yeniden hazırlandı ve sonunda ingiliz yasalarının temelleri atılmış oldu. Magna Carta 800 yıl boyunca hayatta kaldı ve Amerikan Birleşik devletlerinin özgürlük ve insan hakları beyannamelerinde yer aldı.

Belkide Magna Carta’nın en büyük mirası liderlerde dahil olmak üzere tüm insanların kurallara uyması gerektiğidir. Bir grup ayaklanan iş adamlarının şikayetleri Magna Carta’nın özgürlüğün uluslararası sembolu haline gelmesini başlattı.

Magna Carta nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 Yorum

 1. Hey sizin Memleket neresi ? Benim Kilis .

  Cevapla
 2. % 289 değerinde bir yazı olmuş.

  Cevapla
 3. 22 Aralık 2022, 00:55

  Sinop iş ilanları için nereye bakmalıyım?

  Cevapla
 4. Merhaba Ben Emine. Nasılsınız?

  Cevapla
 5. Merhaba web sitesi vallaha hayran edici, facebookta paylaştım

  Cevapla
 6. selamun aleyküm siteniz inanki çok iyi, twitter da paylaştım

  Cevapla
 7. Çok beğendim 59 defa okusam sıkılmam.

  Cevapla
 8. Rize merkezden ben Özcan. Merhaba sayfanız ciddiyim hayran edici, saolun 22-12-2022 12:32:30

  Cevapla
 9. Paylaşım için Teşekkürler.

  Cevapla
 10. 22 Aralık 2022, 17:09

  Giresun iş ilanları için nereye bakmalıyım?

  Cevapla
 11. Hatay merkezden ben Özlem. selam arkadaşlar web sitesi inanılmaz hayran edici, face de paylaştım 22-12-2022 20:33:21

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!