En uygun Televizyon modelleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ailelerin birlikte geçirdikleri vakitlerde onlara keyifli bir şekilde eşlik eden televizyonlar, ev içerisinde sıkça tercih edilen elektronik cihazlar içerisinde yer alır. Evlerin yanı sıra ofis ve kafe gibi birçok kamusal alanda da görsel ve işlevsel amaçla yaygın olarak kullanılan bu cihazlar, farklı boyut seçenekleri ile her ihtiyaca hitap eder. 

En uygun Televizyon modelleri makalemiz umarım sizler için faydalı olacaktır. Kablo ve uydu yayını yapma özelliğinin haricinde diğer cihazlarla senkronize olarak ses ve görüntü yansıtma gibi fonksiyonlara da sahip olan TV alternatifleri, Curved olarak adlandırılan ya da yan kısımlarında LED aydınlatmaların yer aldığı model seçenekleri ile bulunduğu ortamın dekorasyonuna şık bir görünüm kazandırır. Curved TV, kenarlarındaki kavis ile cihazın kullanıldığı mekana modern bir hava katar.

LED aydınlatmalı modellerde ise ışık rengini kendi zevkinize göre seçebilir ya da izlediğiniz görüntüde ağırlıkta olan renkleri senkronize bir şekilde televizyonun yan kısımlarına yansıtacak şekilde bir ayarlama yapabilirsiniz. Üstün görüntü kalitelerinin yanı sıra kendiliğinden hoparlörlü olan televizyonların donanımlarında yüksek ses teknolojilerine de yer verilir. Dilerseniz cihazları harici ses sistemlerine bağlayarak ailecek yapacağınız film gecelerinde salonunuzu mini bir sinemaya dönüştürebilirsiniz. 4K TV seçenekleri, 4K çözünürlük sunan modellerdir. Bu tür TV’ler, 3840 x 2160 piksele sahiptir. 4K çözünürlüklü modeller ile izlediğiniz dizi ya da filmlerdeki renk ve geçişleri en canlı şekilde ekrana yansıtabilir, oyun oynadığınız anlarda yüksek piksel adedi sayesinde gerçekçi bir deneyim elde edebilirsiniz. 4K çözünürlük, Ultra HD’den sonra en çok piksel sayısını içerisinde barındıran görüntü teknolojisidir. TV modelleri, genellikle evlerin oturma odalarında ya da salonlarında yer alan ve kullanıcıların eğlenceli vakit geçirmek amacıyla kullandıkları elektronik cihazlardır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok televizyon seçeneği de içerisinde İnternet kullanımına yer verir. TV’de İnternet’e bağlanmak için bir Wi-Fi bağlantısına sahip olmanız gerekir. Cihazın modeline bağlı olarak ayarlar kısmından Wi-Fi bağlantısının kaynağını bularak İnternet’e kolaylıkla bağlanabilirsiniz. İnternet bağlantı özelliği bulunan cihazlar, Smart TV olarak adlandırılır. Kumanda ya da harici oyun konsollarının cihaz ile senkronize olması durumunda TV’nizde oyun keyfinin tadını çıkarabilir, interaktif bir kullanım elde edebilirsiniz.

Televizyon Seçimlerinde Bilinmesi Gerekenler

TV seçimlerinde, cihazın görüntü ve ses kalitesinin yanı sıra konumlandıracağınız mekana uygun boyutlarda olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekir. Her kullanıcının televizyonu kullanım amacı birbirleri ile farklılık gösterir. Örneğin TV’yi oyun konsoluna bağlayarak oyun oynama amacıyla tercih edeceksiniz, tercihlerinizi gerçekçi bir oyun deneyimi elde etmek açısından iyi seviyede görüntü ve ses kalitesi bulunan modellerden yana kullanmanız gerekir. Cihazı ofis kullanımında sunum gibi belgeleri yansıtma amacıya kullanacaksanız, HDMI ve USB gibi harici çıkışları olan bir model tercih ederek bilgisayarınızın ya da akıllı telefonunuzun içerisinde yer alan görüntü ve belgeleri pratik bir şekilde ekrana yansıtabilirsiniz. Televizyon markaları, ürünlerindeki zengin model, boyut seçenekleri ve teknolojik donanımları ile herkesin kriterlerine hitap edecek düzeydeki TV’leri alıcıları ile buluşturur. Konumlandıracağınız alanın boyutlarına uygun bir TV seçtikten sonra, cihazı koltuk ve diğer oturma gruplarına belirli bir mesafede olacak şekilde odaya yerleştirmeniz gerekir. TV ekran boyutu büyüdükçe, cihazı seyredeceğiniz koltuğun cihaza uzaklığı da boyuta orantılı bir şekilde uzar. Örneğin 55’’ boyutlu bir model için önerilen izleme mesafesi 1.7 metre, 85 inçlik bir TV için ise önerilen mesafe 2.6 metredir. Bu sebeple, oturma odanız ya da salonunuz için bir TV seçerken, önerilen mesafenin odanın boy ya enini aşmamasına dikkat etmeniz gerekir. Ufak bir araştırma sonucunda sahip olduğunuz TV’nin önerilen izleme mesafesini öğrenebilir, göz sağlığınız için daha yararlı bir izleme süreci elde edebilirsiniz. 4K televizyon gibi görüntüleri ve renkleri en canlı şekilde ekrana yansıtma amacıyla yüksek piksel adetlerine sahip olan cihazlar, ekran görüntülerinde milyonlarca piksel barındırır. Ekranı çok yakın bir mesafeden izlemek, göz ağrısı ve bu duruma bağlı olarak ilerleyen zamanlarda baş ağrısı gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir. Özellikle çocuklar, renklerin büyüleyici dünyasından etkilendikleri için televizyonu daha yakın bir mesafeden izlemeye meyilli olabilir. Uygun koltuk ve TV arası mesafeyi belirleyerek olası göz rahatsızlıklarına karşı önleminizi alabilirsiniz. Akşam saatlerinde, ekran ayarları kısmında ekran ışığını azalttığınız takdirde gözlerinizi yormadan daha konforlu bir izleme deneyimi elde edebilirsiniz.

Televizyon Seçimi Nasıl Yapılır?

Görüntü kalitesinin haricinde tasarımlarında yüksek ses teknolojilerine de yer veren TV’ler, görsel zenginliği üstün ses kalitesi ile destekler. TV boyutlarının her mekana uyumluluk sağlayan geniş boyut seçeneklerine rastlamak mümkündür. Televizyon ekran boyutları, inç birimi üzerinden sıralanır. Televizyonun boyutunu belirleyen inç birimi, cihazın üst köşesinden alt köşesine yarım bir üçgen oluşturacak şekilde belirlenir. Örneğin 20’’ boyutlu bir TV, köşeden köşeye yapılan ölçümde 50.80 santimetreye tekabul eder. Dikey ve yatay ölçümde ise 20 inçlik bir model 44 x 25 santimetreye denk gelir. TV ekran ölçüleri 19 inç ila 86 inç aralığında geniş boyut seçeneklerine sahiptir. Salon ya da oturma odanızda kullanacağınız bir cihazda, alanın boyutuna uygun bir model tercih ederek odanın her köşesinde TV izleme keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Salon ve oturma odası haricinde, televizyonları mutfak içerisinde de kullanabilirsiniz. Mutfak için seçeceğiniz TV’ler ile mutfakta geçirdiğiniz süre zarfında sevdiğiniz programları takip edebilir, radyo kanalları yoluyla favori şarkılarınız eşliğinde yemek hazırlama ya da temizlik gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Televizyonu mekan içerisinde konumlandırmak için bir televizyon konsoluna ihtiyaç duyulur. Askı aparatlarına uygun arka tasarımı bulunan modeller ile cihazı duvara asarak alandan tasarruf edebilir, mekan içerisinde daha şık bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ayrıca televizyonu duvara asma işlemi, çocuklu ailelerin olası kazalar ile karşı karşıya gelme durumu için uygun bir televizyon konumlandırma seçeneği olarak da gösterilir. Seçimlerinizde, İnternet bağlantısına sahip olan bir model tercih edecekseniz, Smart olarak adlandırılan TV kategorisine göz atabilirsiniz. Cihazı İnternet’e bağlamak için kullanım kılavuzundan faydalanabilir ya da ayarlar kısmından birkaç dakika içerisinde İnternet kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bağlantılı TV’ler ile tarayıcı yardımıyla siteler arasında gezinebilir, çevrimiçi oyunlar oynayabilir, dizi ya da film platformlarında takip ettiğiniz dizileri yüksek ekran çözünürlükleri üzerinden keyifle izleyebilirsiniz. Ultra HD ve 4K TV gibi yüksek çözünürlük kalitesine sahip olan modeller ile renk ve görüntüleri mekana en canlı şekilde yansıtabilir, izlediğiniz film ya da oynadığınız oyunlardaki en ufak detayları dahi net bir şekilde görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Üstün Ses ve Görüntü Kaliteli Televizyonlar

Yüksek çözünürlükleri, zengin piksel adetleri ve geniş görüntü açıları ile izleme keyfini ikiye katlayan televizyonlar, farklı alanlarda birçok değişen amaçlara yönelik kullanılabilen çok yönlü elektronik cihazlardır. TV’yi kurmak için ana kabloyu prize takmanız yeterlidir. Uydu alıcı ya da kablo yayınını ekrana yansıtmak için ilgili yayın sağlayıcıyı kablo yoluyla televizyonun bu amaca yönelik tasarlanan girişine yerleştirebilirsiniz. Cihazı kullanacağınız alana uygun bir boyutta seçmek, cihazdan maksimum verim elde etmeniz açısından size yardımcı olur. Televizyon kampanyalarını inceleyerek ihtiyaçlarınıza cevap verecek nitelikteki modeli indirimli fiyatlar üzerinden satın alabilir, üstün görüntü ve ses kalitesinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ev içi kullanımda genellikle salon ve oturma odalarında sıkça rastlanan televizyonlara balkon, bahçe ve teras gibi açık alanlarda da yer verebilirsiniz. Küçük ekranlı cihazları mutfakta kullanabilir, asma aparatları ya da ayak yardımıyla cihazı dilediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz. Uydu ve kablo yayınlarının yanı sıra İnternet’e bağlanma ya da çıkışları ile harici cihazlara bağlanabilme özelliği bulunan TV’ler, ofis ortamında belgeleri görüntülemek ya da kafe gibi kamusal alanların görselliğini zenginleştirmek amacıyla da sıkça tercih edilir. Televizyon karşılaştırmalarının yer aldığı listelere göz atarak birçok markanın çeşitli modelleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir, modeller arası karşılaştırmaları kılavuz edinerek sizin için en uygun TV’ye karar verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Televizyonların arka kısmında genellikle USB ve HDMI girişi bulunur. Birçok oyun konsolu, monitör, bilgisayar ve akıllı telefon, bu girişler yardımıyla cihaza bağlanabilir. Ekran yansıtma özelliği bulunan harici cihazlarınızı Wi-Fi ya da bluetooth yoluyla TV’ye bağlayarak kablosuz bir şekilde görüntü ve ses aktarımı yapabilirsiniz. Televizyonları, uygun elektrik düzeneği bulunduğu takdirde bahçe ya da teras gibi açık alanlarda da keyifle kullanabilirsiniz. Belirli TV modellerinde yer alan 3D görüntü özelliği, kullanıcılara 3 boyutlu bir görüntü deneyimi sunar. Bu tür modellerin 3D görsel desteğinden faydalanmak için, cihazınızla uyumlu 3D gözlüğe sahip olmanız gerekir. 3D görüntülü cihazlar ile dizi ya film keyfinize yepyeni bir boyut kazandırabilirsiniz.

Televizyon Fiyatları

Televizyon fiyatları, ses teknolojileri, donanımsal özellikler, İnternet özelliğinin bulunup bulunmadığı, çıkış yılı, çözünürlük kalitesi, harici çıkış tür ve adetleri gibi kriterler içerisinde birbirleri arasında değişiklik gösterir. Markaların kullanıcılar ile buluşturduğu TV alternatifleri arasında da fiyat değişikliklerinin olması mümkündür. Boyut, televizyon fiyatları konusuna etki eden en önemli kriterlerden biridir. Oyun oynama, müzik dinleme, akıllı telefon ve bilgisayar gibi diğer cihazlara bağlanabilme avantajı sunan televizyonlar, interaktif kullanımları dolayısıyla birçok ailenin birlikte geçirdiği vakitlerde kullandığı popüler elektronik cihazlar arasında ilk sıralarda yer alır. Mekana uygun ekran boyutuna sahip olan bir TV ile mekana hareket kazandırabilir, üstün görüntü teknolojilerinin sunduğu renklerin keyfini çıkararak dilediğiniz görsel veriyi en canlı şekilde izleyebilirsiniz. Her elektronik cihazda olduğu gibi, televizyonlarda da düzenli aralıklarda temizlik ve bakıma ihtiyaç duyar. Sahip olduğunuz TV’nizin ilk günkü görüntü performansını koruması adına ekran genişliğine uygun bir ekran koruyucu film tercih edebilir, dış etkenlerin ekran yüzeyine hasar verme olasılığına karşı önleminizi alabilirsiniz. İnternet bağlantılı televizyonlar ile sevdiklerinizle ya da ailenizle birlikte çok oyunculu çevrimiçi oyunlar oynayabilir, karaoke partileri düzenleyebilir ve İnternet bazlı film platformlarına bağlanarak favori filmlerinizi izleyebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz sitelerde geniş ekran avantajıyla keyifle vakit geçirebilirsiniz. Telefonunuz ya da bilgisayarınız içerisinde yer alan fotoğraf ve videolarınıza ilgili cihazı TV ile bağlayarak yüksek görüntü kalitesi üzerinden göz atabilirsiniz. İnternet bağlantısı, konsol senkronizasyonu ve kablosuz bir şekilde diğer cihazlara bağlanabilme opsiyonuna sahip olan TV modelleri, bu tür interaktif kullanım alternatifleri ile eğlenceyi teknoloji ile bir araya getirir. En ucuz televizyon fiyatlarını inceleyerek kriterlerinize hitap eden modeli uygun fiyat etiketleri üzerinden satın alarak bütçe dostu alışveriş keyfinin tadını çıkarabilir, aileniz ve sevdiklerinizle geçireceğiniz vakitlerde görsel ve işitsel açıdan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir cihaza sahip olabilirsiniz.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
En uygun Televizyon modelleri

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us