En etkili diyet listesi ve En iyi diyet 2021

En etkili diyet listesi ve En iyi diyet 2021
En etkili diyet listesi ve En iyi diyet 2021
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En etkili diyet listesi ve En iyi diyet 2021 Diyetler gelip gidiyor ve dünya genelinde sayısı 100’ü bulan bir diyet karmaşası var. “Ne istersen ye! Yağlar bir gecede erir!” söyleminden “Kansere karşı mucize diyet!” söylemine kadar onlarca sloganla “pazarlanıyor” diyetler… Peki işin aslı ne? Gerçekten mucize bir diyet var mı veya iyi ve kötü diyetler hangileri?

Yeryüzünde yaşayan tüm insanların akıllarındaki ortak sorulardan birçoğu beslenme şekilleri hakkında. İşte bu sorulara cevap vermek için US News & World Report, kalabalık bir bilim insanı ve beslenme uzmanı kadrosu ile diyetleri özelliklerine ve becerilerine göre 10 yıldır sınıflandırıyor.

Diyet, beslenme, obezite, gıda psikolojisi, diyabet ve kalp-damar hastalığı konularında ulusal düzeyde tanınmış uzmanlardan oluşan bir US News & World Report paneli 35 diyeti inceledi ve değerlendirdi.

Sonuçlar şu şekilde:

EN İYİ DİYETLER 2021

Her yıl yirmiden fazla sağlık profesyoneli tarafından, binlerce bilimsel makale taranıp EN İYİ DİYETLER listesi oluşturulmaktadır. Bu liste U.S. News tarafından düzenli olarak güncellenmekte ve BEST DIETS OVERALL adı ile yayımlanmaktadır. 2021 yılı diyet listesinde 35 diyetin yer aldığı listede diyetler, güvenlik, etkililik, uygulanabilirlik, kilo verme ve hastalıklardan korunma gibi özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır.

#1 Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti, artık en sağlıklı diyet! Bunun en önemli sebebi, yeni bilimsel kanıtların, bu diyetin birçok kronik hastalığa karşı koruma sağlamasının yanında, “uzun yaşama” da katkı sağladığının göstermesidir.

#2 DASH Diyet

Tuzu azaltılarak modifiye edilmiş bir Akdeniz diyeti olan DASH, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp sağlığı için en iyi diyet olarak anlımaktadır.

#3 Flexitarian Diyet

Flexitarian iki kelimenin birleşimidir: esnek ve vejetaryen. Bu terim ve diyet, 2009’da bir kitap ile anlatılmıştır. Bu diyette çoğu zaman vejeteryan beslenilir, ama arada et de yenebilir.

#4 WW (Weight Watchers) Diyet

WW diyeti, üyelerin daha sağlıklı yemelerine ve daha fazla hareket etmelerine yardımcı olmak için bütüncül bir yaklaşım benimsemeyi içerir. 2019’un sonlarında başlatılan yeni myWW programı, WW’nin SmartPoints sistemini temel alarak her yiyecek ve içeceğe bir puan değeri veriyor ve her bir üyeyi programı takip etmenin üç kapsamlı yolundan biriyle eşleştirmek için yiyecek tercihleri ve yaşam tarzıyla ilgili ayrıntıları kullanıyor. Bu program için uzman desteği, kişisel atöylelere katılım gerekiyor.

EN SAĞLIKSIZ DİYETLERDE SONLARA DOĞRU LİSTENENLERDİR!!!

#32 Atkins Diyet

Atkins diyeti vücudumuzu yağ yakım makinesine dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Bu diyette amaç kendimizi karbonhidrattan çok aç bırakarak vücudumuzun enerji için yağ yakmaya başlaması hedeflenmektedir. İlk aşamada zengin protein, 20-25 g yağ ve düşük karbonhidrat alımı ile hızlı kilo verme amaçlanmaktadır.

#33 Whole30 Diyet

Bu diyetin arkasındaki teori, sivilceden depresyona birçok rahatsızlığın gıdalarla alakalı olması, fakat tam olarak hangi gıdaların buna yol açtığını bilemeyişiniz. Bu nedenle 30 günlük çok sıkı bir eliminasyon diyeti sonrası kademeli olarak eski besinler tekrar denenir.

#34 Keto Diyet

Ketojenik diyet, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat alımı olarak özetlenebilir. Hızlı kilo vermek isteyenlerin tercihidir, fakat güncel çalışmalar ketojenik diyetin özellikle kalp sağlığını olumsuz etkilediğini göstermektedir.

#35 Dukan Diyet

Dukan diyeti düşük karbonhidrat yüksek protein tüketimine bağlı diyettir. 4 aşama boyunca öğünlerde kısıtlama yoktur. Bu diyette asıl önemli olan plana sadık kalmaktır. Birinci aşama katı yağsız protein diyetinden oluşmaktadır.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
En etkili diyet listesi ve En iyi diyet 2021

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us