Ekran Yan Döndü & Ters Ekran Nasıl Düzelir?

Ekran Yan Döndü & Ters Ekran Nasıl Düzelir?
Ekran Yan Döndü & Ters Ekran Nasıl Düzelir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekran Yan Döndü & Ters Ekran Nasıl Düzelir? sorunu birçok kullanıcının bir kez başına gelmiş ve nasıl düzelir sorusunun cevabını aramasına neden olmuştur. Ters Ekran Nasıl Düzelir?

Ekran Yan Döndü & Ters Ekran Nasıl Düzelir? Diyelim ki ekran ters döndü düzelmesi için yapılması gereken birkaç tuş kombinasyonuna basmaktadır. Bu makalede sorunu yaşayan kullanıcılarımız için nasıl düzelir? Sorusunu cevaplayıp, tuş kombinasyonları ile diğer ters dönen ekranı düzeltme yöntemlerini öğreneceksiniz.

Ekran yan döndü ise, ilk olarak panik yapmanıza gerek yok, yanlışlıkla bastığınız tuşlardan dolayı ters dönen ekranın düzelmesi çok basittir. Fakat Bilgisayar klavyesini temizlerken yanlışlıkla basılan kısa yol tuşları; ekranınızın ters veya yan dönmesine neden olabilmektedir. Mouse hareketlerinizde ters dönen ekranınız gibi algılaması da farklı olacaktır. Bir süre fare hareketlerine alışmaya çalıştıktan sonra düzelmesi için uygulaması gereken adımlara geçebilirsiniz. Dizüstü, Laptop ve Masaüstü bilgisayarınızın ekranı yan döndü ise! Windows 10 ,7 ve 8.1 için ters dönen ekranı aşağıdaki maddeleri uygulayarak düzeltebilirsiniz.

Ekran Yan Döndü Nasıl Düzelir?

Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 ekran yan döndü sorunu çözümü için aşağıdaki adımları uygulayın.

Laptop, Masaüstü ve Dizüstü Ekran Ters Döndü:

  • Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 ekran yan döndü ise; klavyenizden CTRL+ALT tuşlarına basılı tutarak yön tuşlarından sağa (→) bastığınızda. Sağ yana, sola (←) bastığınızda sol yana, yukarı (↑) basıldığında düz yani normal haline. Aşağı (↓) bastığınızda ise ekran ters döner.
  • Ayrıca masa üstüne sağ tıklayın, görüntü ayarları penceresini açın ve ekran yan döndürme yazan kısımda yer alan “Yatay”, ”Dikey”, ”Yatay (döndürülmüş)” ve ”Dikey (döndürülmüş)” seçeneklerinden “Datay” olanı seçin. Ters dönen ekranınız düzelecektir.

Ekran Ters Döndü Nasıl Düzelir?

Ekran ters döndü nasıl düzelir ne yapmalıyım diyor iseniz çözümü yukarıdaki maddeleri uygulamaktadır. Ekranın ters dönme sorunu ile doğru tuş kombinasyonlarını yapmanız gerekmektedir. İlgili adımları uyguladınız ancak sorununuz düzelmedi ise bir diğer yöntemi deneyebilirsiniz.

Laptop Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzelir?

Laptop ekran ters döndü ise SAMSUNG, Iphone, HP, Lenovo, Asus, Toshiba, Dell, Casper, Grundig ve Exper. Marka dizüstü bilgisayarlarda görüntüyü düzeltmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Laptop ekran ters döndü ise;

  1. CTRL + ALT + Yukarı ok tuşlarına aynı anda basarak ekranı yatay ve normal haline çevirebilirsiniz.
  2. Masaüstüne sağ tıklayın ve görüntü ayarları kısmı seçin. Ekran yönü bölümünden “Yatay” seçeneğini seçin ve Ters dönen ekranınız düzelmiş olacaktır.

Ekran Yan Döndürme

İlk önce Ekran yan döndürme işlemi bazı bilgisayarlarda kısa yol tuşu ile kolay bir şekilde yapılmaktadır. Intel grafik sürücüleri tarafından sağlanır ve yalnızca bazı bilgisayarlarda etkinleştirilir. Klavyede bir şeye basarken bilgisayarınızın ekranı aniden döndüyse, muhtemelen kısa yol ekran yan döndürme tuşunu yanlışlıkla tetiklemişsinizdir.

Bilgisayar Ekranı Döndürme

Ayrıca Bilgisayar ekranı döndürme işlemi ile monitöre yansıyan görüntünün ters veya yan döndürebilirsiniz. Bilgisayar ekranı döndürme kısa yol tuşları kombinasyonu yazımızda detaylı bir şekilde verilmiştir. Fakat Sorununuz düzelmez ise donanım veya yazılım kaynaklı bir sorununuz olabilir. Daha sonra Windows 10 PC ekran döndürme yapamadı iseniz, son bir adımda bilgisayar ekranı fabrika ayarlarına döndürme işlemini kullanabilir. Konu hakkında bilginiz yok ise, teknik servisten destek alabilirsiniz. 

Bilgisayar Ekranı Yan Döndü?

Son olarak Bilgisayar ekranı yan döndü ise klavyenizden birkaç tuş kombinasyonu ile ekranınızı eski haline getirebilirsiniz.

Latop Ekranı Yan Döndü Ne Yapmalıyım?

ilk önce Laptop ekran yan döndü sorunu klavyesini temizlemek isteyen kullanıcıların yanlışlıklar bastığı bir kaç tuş ile ortaya çıkmaktadır. Çözümü ise oldukça basittir.

Windows 10 Ekran Yan Döndü Nasıl Düzelir?

Windows 10 işletim sisteminde ise masaüstünde boş bir alana sağ tıklayarak görüntü ayarlarını açmanız gerekmektedir. Çözümü basit olan bu sorun …

Kaynak

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Ekran Yan Döndü & Ters Ekran Nasıl Düzelir?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us