E-devlet, Yardım kapsam dışına çıktı ne demek?

Pandemi döneminde devletin sağlamış olduğu yardımlardan yararlanmak isteyen bazı vatandaşlar E-devlet üzerinden sosyal yardım sorgusu yaptığında karşılarına
Pandemi döneminde devletin sağlamış olduğu yardımlardan yararlanmak isteyen bazı vatandaşlar E-devlet üzerinden sosyal yardım sorgusu yaptığında karşılarına "Yardım kapsam dışına çıktı" uyarısı geliyor. E-devlet sorgulamasında çıkan bu uyarı ne anlama geliyor sizler için araştırdık.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi döneminde devletin sağlamış olduğu yardımlardan yararlanmak isteyen bazı vatandaşlar E-devlet üzerinden sosyal yardım sorgusu yaptığında karşılarına “Yardım kapsam dışına çıktı” uyarısı geliyor. E-devlet sorgulamasında çıkan bu uyarı ne anlama geliyor sizler için araştırdık.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede, ülkemizde ilan edilen 17 günlük tam kapanma sürecinde, ekonomik sıkıntılar yaşayan ve maddi durumu yetersiz olan aileler için bin 100 TL sosyal yardım yapılacağı duyurulmuştu. Yardım sonuçlarının yani kimlerin yardım alabileceğinin e-devlet üzerinden duyurulacağının belirtilmesi üzerine kişisel e-devlet hesaplarına giren vatandaşlardan bazılarının ‘yardım kapsam dışı’ uyarısı aldığı öğrenildi. Bunun üzerine, Yardım kapsam dışına çıktı ne demek? | Sosyal yardım, merkezi yardım kapsam dışına çıktı ne anlama geliyor? soruları da en sık araştırılan konular arasında yerini aldı. İşte detaylar…

YARDIM KAPSAM DIŞINA ÇIKTI NE DEMEK? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ödeneceği duyurulan 1100 Türk Lirası sosyal yardımdan yararlanıp yararlanamayacağını merak eden vatandaşlar, e-devlet üzerinden sorgulama yapara ksonuçları öğreniyorlar. ‘Sosyal yardım kapsam dışı, merkezi yardım kapsam dışına çıktı’ ibaresiyle karşılaşan bazı vatandaşlar için ise bunun ne anlama geldiği araştırılıyor. Bu ifadeyle karşılaşan kişiler, sosyal yardım almak için yeterli şartları taşımıyorlar. Yani sosyal yardım kapsam dışı ifadesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödemesi yapılacağı duyurulan 1100 TL sosyal yardım alma hakkı bulunmaması anlamına geliyor. Sorgulamanız esnasında böyle bir ibareyle karşılaşmanız, 1100 TL sosyal yardım ödemesinden yararlanamayacağınız anlamına gelmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “2 milyonun üzerinde ihtiyaç sahibi haneye, hane başı ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ile 1100 TL tutarında nakdi destek sağlayacağız” dedi.

Bakan Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, tam kapanma sürecinde ihtiyaç sahibi hanelere destek olmak için ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ adı altında yeni bir yardım programı başlattıklarını bildirdi. Bakan Yanık, söz konusu yardım programının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik olarak ve ayrıca başvuruya gerek olmaksızın yapılacağını belirtti. Program ile gerek olmaksızın 2 milyonun üzerinde haneye ulaşacaklarını kaydeden Bakan Yanık, “Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonun üzerinde ihtiyaç sahibi haneye, hane başı ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ile 1100 TL tutarında nakdi destek sağlayacağız” dedi.

SOSYAL YARDIM, MERKEZİ YARDIM KAPSAM DIŞINA ÇIKTI NE ANLAMA GELİYOR? Öte yandan bakanlık, destek ödemelerinin, daha önce e-devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağını bildirdi. Hem banka hesap bilgisi bulunmayan, hem de PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri ramazan bayramına kadar konutlarına teslim edilecek. Ayrıca aynı dönemde ödemeleri gerçekleştirilen 2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıkları da Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemeleri ile birlikte yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 17 Mayıs tarihine kadar sürecek olan tam kapanma dönemi için ihtiyaç sahibi hanelere 1.100 lira tutarında nakdi yardımda bulunacaklarını açıkladı.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
E-devlet, Yardım kapsam dışına çıktı ne demek?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us