http://hbryazilimi.com/

Youtube’dan Para Kazanmak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evde ek iş arıyorum ne yapabilirim diyenlere özel ek iş imkanlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam ediyoruz.

Birkaç video çekip YouTube’a yükleyip gelecek paranın hayalini kuruyorsunuz değil mi?

Haklısınız da. Geçtiğimiz yıllarda İngiliz bir aile çocuklarıyla ilgili 57 saniyelik bir video paylaştı ve sadece bu video sayesinde tamı tamına 150,000 dolar kazandı. Siz neden bu kazançlara seyirci kalasınız? İster bir ek iş olarak görün isterseniz de hobi… Siz de youtube düzenli bir gelir akışı elde edebilirsiniz.

İşin mantığı kısaca şu şekilde: Belli şartları sağladığınız takdirde videolarınıza google reklamları ekleyebiliyor ve izleyiciler bu reklamlara tıkladıkça elde edilen gelirin belli bir yüzdesini Google, banka hesabınıza ödeme yapıyor. Ortalama olarak da her 1,000 izlenme başına 1 ila 5 TL arasında para kazanabilyorsunuz.

Ancak video yükledikten sonra paraların hesabınıza akacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü işler, tam olarak böyle yürümüyor. Kazanacağınız para, YouTube kanalınızı geliştirmek için ne kadar çaba gösterdiğinize ve ne kadar zaman harcadığınıza bağlı olacaktır.

YouTube’dan para kazanmak için çok çalışmaya istekliyseniz bir yere ayrılmayın. Size YouTube’da başarılı olmayı adım adım anlatacağız. Gelin birlikte hedef kitlenizi nasıl oluşturacağınızı, tıklanma sayısından nasıl para kazanacağınızı ve YouTube’dan hatırı sayılır bir geliri nasıl elde edeceğinize bakalım.

2021’de YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Pek çok insan size dünyada paradan önemli şeylerin olduğunu söyleyecektir. En önemli şey nedir biliyor musunuz? Sevmek.

Ama eğer parayı seviyorsanız YouTube tam da aradığınız mecra!

Sürekli videolar yayınladığınız bir kanal ve zekice tasarlanmış bir video stratejisiyle YouTube’dan tahmin edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz.

Belli bir izleyici kitlesine ulaştıktan ve YouTube yıldızı olduktan sonra güzel heyecanlar yaşayabilirsiniz. Sadece sizin aktarabileceğiniz mesajı insanlara ulaştırmakla kalmayıp ayrıca paranın kendiliğinden geldiği bir sistemin de parçası olabilirsiniz.

Şahsen ben başka bir kanalımda ulaştığım 41 milyon izleyici sayesinde büyük bir gelir elde ettim. Bu yüzden YouTube’dan nasıl para kazanılacağı konusunda tecrübeliyim.

Hazırsanız arkanıza yaslanın ve vereceğim tavsiyeleri dikkatlice dinleyin:

Tavsiye 1- Yol Haritası Çizmek:

YouTube’dan nasıl para kazanıldığını mı öğrenmek istiyorsunuz? O zaman ilk tavsiyem, YouTube’dan para kazanmaya odaklanmayın.

Kanalınızı ilk açtığınızda para kazanmaya çok önem vermek istemezsiniz çünkü YouTube’dan hızlı bir şekilde para kazanmanın bir  yolu yoktur. Sadece birkaç video yükleyip herhangi birinin internette yayılmasını bekleyemezsiniz.

İlk olarak takip edilmeye değer bir YouTuber olmanın temelini oluşturmalısınız. Kanalınıza yüksek kaliteli içerikler yüklemeli ve kanalınızı büyütmenin yollarını aramalısınız. Ancak bu şekilde kanalınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda ciddiyim, kanal sahipleri kararlılıklarını kanıtlayana dek YouTube onların para kazanmasına izin vermiyor.

YouTube’dan para kazanmak konusunda ilk tavsiyem, kendinize bir yol haritası çizmeniz.

Bu konuda yapmanız gereken üç şey var:

Ortamı hazırlayın

YouTube kanalı açmak için en iyi ya da en pahalı ekipmana sahip olmanıza gerek yok. Sahip olduğunuz kameranın da bir önemi yok zaten. Önemli olan kendi markanızın içeriğini yansıtmak için elinizdeki kamerayla neler yapabildiğinizdir. Diğer seçenekler size uymuyorsa akıllı telefonunuzu bile kullanabilirsiniz.

Burada yapmanız gereken şey kaliteli videoları çekebileceğiniz uygun ortamı hazırlamaktır. Kalitenizi oluşturacak en önemli iki temel şunlardır:

  • Görüntü dengesi – Kimse titrek, net olmayan görüntüler izlemek istemez. Tripod edinebilirsiniz ya da elde taşıyacağınız bir makineyle video çekmek istiyorsanız o zaman daha geniş lensleri ya da optik görüntü dengesi olan lensleri tercih etmelisiniz.
  • Ses – Sesi hiçbir zaman arka plana atmayın. İzleyicileriniz sizi net olarak duymak ister. Ses kalitesini etkileyecek sesler için önleminizi almalısınız. Arka plandaki sesleri azaltmayı çalışmalı ve ihtiyacınız olursa sesin net olarak duyulabilmesi için mikrofon edinmelisiniz.

Zaman içinde daha iyi ekipmanlara geçebilirsiniz ama internette kazançlı bir kariyere adım atmak ve YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizin zevkle izleyebileceği videolar çekmek için ihtiyacınız olan her şeyi edinmelisiniz.

Sürecinizi iyi planlayın

Daha önce bahsettiğim bir kelimeden yine bahsedeceğim, tutarlılık. YouTube kanalınızı büyütmek için sürekli video yüklemeniz ve takipçilerinizle iletişim içinde olmanız gerekecek. İster her gün video yükleyin, ister haftada birkaç kez ya da iki haftada bir, izleyicilerinizin ne zaman yeni bir video yükleyeceğinizi bilmesi gerekir.

Zaman geçtikçe video oluşturma sürecinde kendinizi geliştireceksiniz. Şimdilik, videonuzu kafanızda oluşturmaya başladığınız andan kanala yüklemeye hazır hale geldiği ana nasıl ilerlediğinize dikkat etmelisiniz.

Araştırma yapmaya, senaryo oluşturmaya, videoyu çekmeye ve düzenlemeye, en uygun hale getirmeye ve paylaşmaya ne kadar zaman harcıyorsunuz onu gözlemleyin. Her adımı planlamanız video çekme sürecini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu şekilde kaç video çekebileceğinizi de görmüş olursunuz. Elinizdeki fikirler bir haftada tükenecekse her gün bir video paylaşma işine hiç girmeyin. Unutmayın, yaptığınız her şey para kazanmaktan daha fazlası olmalı, sizin de bundan zevk almanız gerekir.

Markanızı tanıyın ve oluşturun

Tutarlılık YouTube’da önemlidir. Sadece video yükleme sıklığınızda değil aynı zamanda içerikte de tutarlı olmalısınız.

Çektiğiniz her videonun kendine özgü bir tarafı olmalı evet, ama bütüne bakıldığında hepsi de belli bir çizgiye sahip olmalıdır. Markanızın temelinin değişmemesi lazım.

Markanızı iyice benimsemeniz daha gerçekçi, içten, ilgi çekici içerikler üretmenizi sağlar.

Bu işte daha yeniyseniz markanızın temelini oluşturmak ve onu benimsemek önemli bir aşamadır. Bazen köklü kurumların bile oturup markası hakkında düşünmesi gerekir.

Oturup kendinize markanızın kimliği ile ilgili sorular sorun. Ne yapıyorsunuz? Hangi konuda içerik üretiyorsunuz? Kime ulaşmak istiyorsunuz? Markanızla ne başarmak istiyorsunuz? Siz kendi markanızı benimsemezsiniz takipçilerinizin hiç benimsemez.

Pratik ipuçları:

Videolarınızı yayınlamak ve izleyicilerinizle daha çok etkileşimde bulunabilmek için bir internet sitesi açın.

Güzel bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanın.

Videolarınızda logonuzla birlikte filigranda kullanın.

Videolarınız için profesyonel bir intro düşünün.

Daha profesyonel gözükmesi için Youtube kanalınızı özelleştirin.

İçeriğinizde telif hakkı ile korunan materyaller olmadığından emin olun.

Başvurunuzun geri çevrilmesine neden olabilecek en önemli etkenlerden biri telif hakkı ihlalidir. Bu nedenle videolarınızın telif hakkı ile korunan materyaller içermemesi gerekir.

Buna görseller, grafikler, logolar, video klipler ve işitsel öğeler de dahildir. Örneğin izin almadan kullandığınız arka plan müziği bile reddedilmenize neden olabilir.

Tavsiye 2- Kaliteli İçerik Üretin:

Kaliteli içerik hem kanalınızın büyümesi hem de muhtemel geliriniz için çok önemlidir.

Peki “kaliteli” içerik derken neyi kastediyorum?

Aslında kaliteli içerik, izleyicilerinizin duygularına hitap eden videolardır. YouTube’da farklı şekillerde kaliteli içerik üretebilirsiniz.

Diyelim ki izleyicilerinize bir şey öğretmek istiyorsunuz. O zaman insanların içeriğinizden hareketle bir şeyleri nasıl yapılacağını öğrenmesi gerekir.

Ya da izleyicileriniz güldürmek istiyorsunuz. Bu durumda kanalınız, insanları eğlendirdiği ve onlara gerçek dünyadan kaçış sağladığı kadar kalitelidir.

Tarif ve egzersiz örnekleri veriyor olabilirsiniz, izleyicilerinize kendi başına yapabileceği el işlerini gösteriyor olabilirsiniz, yaşam koçluğu ile ilgili videolar çekiyor olabilirsiniz ya da başka içerikler üretiyor olabilirsiniz. Burada önemli nokta izleyicilerinizin hayatında bir fark yaratmaktır.

İzleyicileriniz, videolarınızı her izlediğinde canları sıkılıyorsa daha önce yüzlerce kere duydukları şeyi dinliyorlarsa ya da kendilerini kötü hissediyorlarsa başka videonuzu izlemeyeceklerine eminim.

YouTube kanalınızda yayınlayacağınız bir sonraki videoyu çekmeden önce şunu düşünün: Bu video izleyen kişinin hayatında bir fark yaratır mı?

İzleyicilerinize daha önce hissetmedikleri duyguları hissettirecek kaliteli içerikler üretin.

Sonuçta hatırı sayılır bir gelir elde etmeniz iyi videolar çekmenize bağlı olacak. YouTube’dan gerçekten para kazanmak istiyorsanız sıralamada ikinci olmak istemezsiniz.

Tavsiye #3 Hedef Kitlenizi Oluşturun:

Kimse videolarınızı izlemezse YouTube’dan para kazanamazsınız. Başarılı YouTube kanallarını sadık ve birbiriyle yakın ilişki içindeki izleyici kitlesi ayakta tutar. Peki insanların sizi keşfetmesini ve sizi takip etmesini nasıl sağlarsınız?

Tutkularınızı keşfedin

Para kazanabileceğiniz bir kanal oluşturmak istiyorsanız tutkularınızın peşinden gidin.

Yüzlerce aboneye ulaşmak için her şeyi yapmış bir sürü kişi biliyorum. Ünlü olmak, YouTube’dan para kazanmak istiyorlar ve en sonunda da dünyayla paylaşmak istedikleri bir mesajın olduğunu unutuyorlar.

YouTube’da genellikle hedef kitlesine hitap edecek içerikler üreten kişiler başarılı olur. Varınızı yoğunuzu ortaya koyun, duygular konusunda keskin olun ve çekerken eğleneceğin videolar hazırlayın. Coşkunuzu içten bir şekilde göstermek sadık bir hedef kitlesi oluşturmanız için önemlidir.

Analizleri kontrol edin

Kanalınızın menü sekmesinde YouTube tarafından yapılmış analizler bulunur. Burada takipçilerinizin yaşını, cinsiyetini, konumunu ve izleme süresini görebilirsiniz. Her videonun kaç kişi tarafından izlendiğini ve izleyicilerinizin videolarınıza nasıl ulaştığına bakabilirsiniz. Kanaldan para kazanmaya başladıktan sonra videonuzdan elde edeceğiniz tahmini geliri de hesaplayabilirsiniz.

Bunlar, videolarınızın hangisinin izleyicilerinize hitap ettiğini hangisinin etmediğini görmenize yardımcı olur. Ürettiğiniz içeriğin doğru izleyicilere ya da kimseye ulaşmadığını fark ettiğinizde gerekli değişiklikleri yapmanız ve kanalınızı düzenlemeniz kolaylaşır.

Takipçilerinizle iç içe olun

Başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizle birebir iletişim kurmalısınız. Yani kendi aranızda bir topluluk oluşturup onlarla yakın olmalısınız.

YouTube’un yıldızı Lilly Sangh, içeriği üreten kişiyle YouTube izleyicisinin arasındaki ilişkinin destek ve güvene dayanan “normal bir ilişkiden daha derin, daha aktif, daha yakın bir ilişki” olduğunu söylüyor.

Takipçilerinizle yakınlık kurmak size karmaşık gelmemeli ya da zamanınızı almamalı. Şu basit adımları takip edebilirsiniz:

  • Etkileşimde bulunun—Eğer yeniyseniz aldığınız her yoruma yorum yapabilirsiniz. Ya da takipçinizin yaptığı yorumu beğenmeniz bile aranızda yakın bir ilişki kurmanızı sağlar.
  • Sorular sorun—İzleyicilerinizi sohbete davet edin. Videolarla ilgili neyi beğendiklerini ve diğer videolarda ne izlemek istediklerini yazmalarını isteyin.
  • Aktif bir kullanıcı olun—Diğer YouTuber’ların videolarını izleyip, beğenip ve videolarına yorum yaparak onlarla da yakın olun. Bu şekilde başka takipçiler kazanabilir ve izleyicilerinize kendiniz hakkında daha çok şey göstermiş olursunuz.

Tavsiye #4 Sabırlı olun

YouTube’da para kazanmak için içerik üretmek biraz da yatırım yapmaya benzer. Bu videoları yapmak için zaman ayırırsınız, enerji harcarsınız ve büyük ihtimalle ilk yaptığınız videolar istediğiniz başarıyı yakalayamayacaktır.

Hatta, yaklaşık yirmi video yüklemeden YouTube sizi tanımayacaktır. Pek çok kişinin bu konuda başarısız olduğunu gördüm çünkü bununla uğraşmak istemediler. Hemen başarı elde etmek istediler ve YouTube’da para kazanmak için fedakarlıkta bulunmaları gereken şeyleri görünce vazgeçtiler.

Bu yazıdan bir şey öğrenmek istiyorsanız şimdi söyleyeceğime kulak verin:

Kanalınıza yatırım yapmaya istekli olmalısınız.

Kanalıma başladığımda her ay 500,000 ile 1 milyon izleyiciye ulaşmam için neredeyse 60 video yüklemem gerekti.

Sıfırdan başlıyorsanız en azından haftada bir video yayınlamaya özen gösterin. 30. videonuz yayınlana kadar kanalınızın büyüdüğünü hissetmeyebilirsiniz. Hiç önemli değil, burada önemli olan şey sabırlı olup bir sürü video yüklemektir.

Haftada bir video yüklerseniz yaklaşık 6-8 ay sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu, her türlü iş için geçerlidir ve YouTube için önemli bir kriterdir.

Yine de ben bir kerede 20 video yüklemenizi önermiyorum. Bu size bir şey kazandırmayacaktır.

Sistematik olarak video yükleyin ve videoların arasında bir süre geçtiğinden emin olun. Video yüklediğiniz her seferde işe yarayanları ve yaramayanları belirleyin. İzleyicilerle iletişime geçin ve neyi sevip neyi sevmediklerini öğrenin. Bu bilgiyi diğer videonuzu hazırlarken kullanın. Her seferinde bu şekilde ilerleyin. 30. videonuza geldiğinizde artık profesyonelleşmiş olacaksınız. İçeriğiniz hedefi tam on ikiden vuracak ve kanalınızda izleyici patlaması yaşayacaksınız.İlk 6 ay içinde çok fazla para kazanmayı beklemeyin ama zaman ve enerji harcadığınızda, bu yazıdaki tavsiyelere uyduğunuzda ve sabırlı olursanız başarılı olacağınız gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın.

Unutmayın, kazananları kaybedenlerden ayıran şey harekete geçme isteğidir.

Tavsiye #5 Başka pazarlama yöntemlerine başvurun

Videolarınızı pazarlama konusunda sadece YouTube’a güvenmeyin. İçeriğiniz ne kadar çok kişiye ulaşırsa, ne kadar çok izlenirse, o kadar çok para kazanırsınız.YouTube dışında videolarınızı daha fazla kişiye ulaştırmanın en iyi iki yolu mail ve sosyal medya hesaplarıdır.

Mail listesi oluşturun

Mail listesi takipçilerinizle birebir iletişim kurmanızın en kolay yoludur.

Daha önce mail listesi olmayan bazı YouTuberlarla çalıştım, bu bana çok garip geliyor! Milyonlarca abonenizin olsa bile mail odaklı pazarlama size takipçilerinizle birebir ve doğrudan iletişim kurma fırsatı verecektir.

Takipçilerinizin mail adresini toplayabileceğiniz basit bir internet sayfasının reklamını yapmak için videolarınızı kullanın.

Mail listenize kaydolan insanlarla daha yakın biri ilişki kurmak iyi bir fikir olabilir. Onlarla oyun oynayabilir, e-kitap hediye edebilir ve mail listesindekilere özel videolar yayınlayabilirsiniz.Takipçilerinizi mail listesine kaydolmaya ikna ettikten sonra yeni video yüklediğinizde onlara mail atın. Yeni içerik yayınladığınızdan haberi olmayan takipçilerinizi görmek sizi şaşırtabilir bu yüzden mail listesi oluşturmak YouTube’dan para kazanmak konusunda atacağınız en önemli adım olabilir.

Sosyal medyada reklam yapmak

Sosyal medyayla haşır neşir olmak markanız için çok önemlidir. Kanalınız için Facebook, Twitter, LinkedIn, İnstagram ve takipçilerinizin takıldığı diğer mecralarda hesap açın. Yeni video yüklediğinizde buradan takipçilerinizi haberdar edin.

Gönderinize YouTube linki eklemeyi de unutmayın.Videonuzun reklamını ayrıca yer işareti siteleri olan StumbleUpon ve PearlTrees gibi yerlerde de yapabilirsiniz. Bu tür siteler içeriğiniz için artı sosyal işaretler sağlar.

Tavsiye #6 YouTube’da Arama Motoru Optimizasyonu:

YouTube’da başarılı olmak isteyen ama doğal arama optimizasyonu hakkında çok bilgisi olmayan pek çok kişiyle karşılaşıyoruz.

Video çekmeden önce içeriğinizi özetleyecek anahtar kelimeler ve cümleler seçmelisiniz.

Burada benim anahtar kelimelerim “YouTube’dan nasıl para kazanılır”dı. Bu cümlenin başlıkta, tanımda ve etiketlerde yer aldığını göreceksiniz.YouTube Arama Motoru Optimizasyonu, ilk videonuzun izlenmesini ve daha sonraki videoların izleyicisinin artmasını sağlar.

Videolarınızı en iyi şekilde kurgulayın

Videolarınızı en iyi şekilde kurgulamak içeriğinizi izleyecek muhtemel takipçileri bulmanızı kolaylaştırır. Yapılacaklar listesine yazdığınız her şeyi yaptığınızdan emin olun:

  • İlgi çekici bir başlık yazın—Video başlıklarınız kısa (70 karakteri aşmayın), yaratıcı ve bilgilendirici olmalı. İzleyicilere içerik ile ilgili ipuçları verin. Ne izleyeceğini bilen takipçiler muhtemelen videoyu sonuna kadar izleyecektir.
  • Dikkat çekici küçük resimler ekleyin – Her videonuzla ilgili küçük resimler eklemek içeriğinizi daha profesyonel gösterir. Takipçilerinizin yarısından fazlası telefon kullandığı için kolaylıkla erişebilecekleri resimler ve yazılar seçin.
  • Videonuzun altına açıklamalar ekleyin — YouTube’un arama ve keşfetme sistemi video açıklamasına yazdığınız cümlelere bağlıdır. Birkaç cümleyle içeriğinizi özetlemeye çalışın. Google Trends burada işinize yarayabilecek cümleleri bulmanıza yardım edebilir.
  • Link ekleyin – Videonuzun altına yazacağınız açıklamada internet sitenizin, bloğunuzun, sosyal medya hesaplarınızın ya da kanaldan haber bülteninin linkini eklemeyi unutmayın.

AdWords Hizmetinden Yararlanın

Video çeken, zengin içerikler üreten ama reklama bir bütçe ayırmayan bir sürü kanal var.

Kanalınızın ya da markanızın YouTube’dan para kazanmanızı sağlamasını istiyorsanız doğru reklam stratejilerine yatırım yapmalısınız. Etkili bir reklam stratejisi kanalınızın hızla büyümesini ve takipçi kazanmanızı sağlar.

Google AdWords ile YouTube izleyicilerine kanalınızın reklamını yapabilirsiniz. Böylece izleyiciler sayfanıza her tıkladığında para kazanmış olursunuz.

Yapmanız gereken şey YouTube kanalınızı AdWords sayfanıza bağlamak, reklam hazırlamak, bütçenizi oluşturmak ve ulaşmak istediğiniz kitleyi belirlemektir. Videonuzun içine de reklamlar koyabilirsiniz, videoda ya da arama yapılan sayfadan çıkan reklamlar da oluşturabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz, AdWords aracılığıyla daha fazla takipçiye ulaşmak konusunda her şeyi öğrenebileceğiniz bir makale daha biliyorum.

Tavsiye #7 Youtube’dan Para Kazanma Yolları:

İster ek gelir elde edebileceğiniz bir mecra oluşturmak isteyin ister YouTube’u benimki gibi tam zamanlı işiniz haline getirin, yapabileceğiniz pek çok şey var.

Şimdiye kadar verdiğim altı tavsiye YouTube kanalınızı kurmakla ilgiliydi. Başarılı olmak ve YouTube’dan para kazanmak ve başarılı olmak istiyorsanız bu adımları göz ardı etmemelisiniz.

Ancak takipçileriniz arttığında ve her ay yaklaşık 100.000 ile 1.000.000 arasında tıklanma alıyorsanız büyük ihtimalle YouTube kanalınızdan para kazanmanın yollarını aramak isteyeceksiniz.

Yedinci ve son tavsiyemde kanalınızdan para kazanmanızı sağlayacak farklı yollardan bahsedeceğim.

YouTube Para Kazanma Şartları ve Para Kazanmayı Açma (Aktifleştirme )

Ayrıntıya girmeden önce YouTube kanalınızda para kazanma özelliğini etkineştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde videolarınızda reklamlara yer vererek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanırsınız:

1. YouTube’da kendi kanalınızı açın.

2. Sağ üst köşedeki hesap butonundan Ayarlar seçeneğine tıklayın.

3. Sonra tekrar sağ üst köşedeki hesap butonunundan İçerik Stüdyosu butonuna tıklayın.

4. Sol taraftaki menüden Kanal> Durum ve özellikleri seçin.

5. Para kazanma özelliğini etkinleştirin.

6. Karşınıza çıkan adımları takip ederek YouTube’un şartlarını kabul edin.

Bunu yaptıktan sonra Google’un reklam ağına dahil olmak için Google AdSense hesabı oluşturmanız gerekiyor. YouTube’a video yükleyen herkes 1000 takipçiye ve geçtiğimiz yıl içinde 4000 saat izlenme oranına ulaştıktan sonra AdSense’e kaydolabilir.

Tüm bunları yaptığınıza göre artık videolarınıza reklam eklemeye başlayabilirsiniz. Böylece insanlar bu reklamları her izlediğinde Google size para öder.

Reklamdan gelir elde etmek para kazanmanın kolay yolu olabilir. Yine de bu yazıdaki diğer kavramları göz önünde bulundurduğunuzda bunun, gelirinizin çok küçük bir kısmını oluşturacağını göreceksiniz.

Marka ürünler satmak

Kanalınız büyüdükçe ve takipçi kazandıkça insanların markanızla ilgili ürünleri almaya meraklı olduğunu göreceksiniz.

Uzun yıllar ilişki koçluğu yaptım. Kendi kanalımı açmaımn sebebi de internetteki görünürlüğümü artırmaktı. Kanalım aracılığıyla sanal alemden ücretsiz tavsiyeler verebiliyorum, bu da takipçilerimin hem ilgisini çekiyor hem de benden daha fazlasını bekliyorlar.

Kendi internet sitemi açtığımda ,se takipçilerim alabilecekleri bir sürü ürünün olduğunu keşfetti. Bu ürünlerin yanı sıra  onlara online eğitim, indirilebilir içerik ve kurs seçeneklerini de sundum. Kurslar size inanılmaz bir kazanç sağlayabilir, hatta benim işim onlar sayesinde ayakta kalıyor.

YouTube bu tarz satışlar için muazzam bir fırsat. Örneğin, bir videomda takipçilerime iş hayatlarında maaşlarını yükseltmelerini sağlayacak üç mesajdan bahsetmiştim.  Başka bir videoda o üç mesajdan derinlemesine bahsettim ama videonun içine konuyla ilgili bir rehber olarak hazırladığım e-kitabımın linkini de eklemeyi unutmadım.

Bu şekilde içine reklam koymadığım videolarla takipçilerin ilgisini çekiyorum daha sonra da internet sitemde olan bilgiyi güncelleyip onlara satıyorum.

Elbette yazılı içerikten ve kurslardan başka şeyler de satabilirsiniz. YouTube girişimcileri için harika fırsatlar bulunuyor. Çıkartma, kıyafet, oyuncak, kırtasiye ürünler, kahve bardakları ya da başka ürünler markanızın görünürlüğünü arttırır ve YouTube’da para kazanmanızı sağlar.

Nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız online mağaza oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir e-ticaret platformu olan Shopify’ı tavsiye ederim.

Kendi kitabınızı çıkarın

YouTube’dan para kazanmanın diğer bir muhteşem yolu da kendi kitabınızı yazıp onun reklamını yapmaktır.

YouTube kanalınıza abone olan kişiler yaptığınız işle ilgilendiğini belli etmiştir zaten. Bunun yanında sizle ilgili daha çok şey öğrenmeye de istekli olacaklardır.

YouTube’u eğlence (komik ya da bir şeyler yorumladığınız videolar) ya da bilgi vermek için (öğretici videolar, belli sektörlerle ilgili videolar, tarifler ya da ipuçları) kullanıyorsanız takipçilerinizin ilgi duyacağı bir kitap yazmanız çok yerinde bir karar olacaktır.

Bazen yapmanız gereken şey içeriğinizi farklı yollarla takipçilerinize ulaştırmaktır.İster inanın ister inanmayın, kitap yazmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. İyi bir yazar değilseniz Bionluk, Fiverr, Upwork ya da ProBlogger gibi sitelerden serbest çalışan yazarlar bulabilir ve kitabınızı onlara yazdırabilirsiniz.

Öyle çok havalı bir yayınevine de ihtiyacınız yok. Kitabınızı online platformlarda ya da internet sitenizde kendiniz yayınlayabilirsiniz.

İnsanlara gönülden sevdikleri konular hakkında kitap yazmalarını tavsiye ederim. Bu şekilde satılan her kitaptan para kazanır ve markanızı da büyütmeye devam edersiniz.

Sponsorlu içerik üretin

Son dört yıldır Youtube kanalımdaki videolara sponsor olmak isteyen kurumlardan mailler alıyorum. Yakın zamanda bu sponsorluk tekliflerinden birini kabul etmeye karar verdim.

Bunu yaparken dikkatliydim çünkü benim markam bana özgüydü. Ancak sponsorluk şüphesiz kanalınızı büyütmenin ve para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca sponsorunuz olduğunda elde ettiğiniz gelirden YouTube’a pay vermek zorunda kalmazsınız.

Kanalınız büyüdükçe sponsorluk teklifleri almaya başlarsınız. Ama daha kimse teklifle kapınızı çalmadıysa influencer pazarlama ajanslarını kullanabilirsiniz. Bu tür platformlar küçük kanallar için uygun bir seçenektir. YouTube, Instagram ve diğer platformlarda onlar için içerik üretmelerini isteyen şirketleri araştırabilir ve onlarla iş birliği yapabilirsiniz.

Satış ortaklığını düşünün

YouTube’da para kazanmanın kolay yollarından birisi de satış ortaklığıdır. Peki satış ortaklığı nasıl işler?

Diyelim ki YouTube’da yemek kanalı takip ediyorsunuz. Tavuk suyu çorbası için inanılmaz güzel tarifler veriyorlar. Malzemeleri bir tencereye koyup uzun uzun pişiriyorlar. Sonra şöyle bir cümle kuruyor yemeği pişiren kişi,” Bu tencere inanılmaz. Birkaç gün önce Amazon’dan almıştım, bu tarif için çok uygun bir tencere. Videonun altına linki ekledim. Bakmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz. Pişman olmayacaksınız.”

İşte bu satış ortaklığıdır.

Satış ortaklığı YouTube’da kar elde etmenin inanılmaz bir yoludur. Hatta yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre bir video izledikten sonra videodaki ürünü alan insanların oranı %64’ü bulmuş. Bir ürünün reklamını yaparsınız ve videonun altına linki eklersiniz. Bu sayede yaptığınız her satıştan gelir elde edersiniz.

Satış ortaklığı kuracağınız pek çok program mevcut. Amazon Associates en ünlülerinden biridir ve çok yakında ülkemizde de aktif olması beklenmektedir. Bunun yanında pek çok başka şirketi de deneyebilirsiniz.

Kanalınız yeterince büyüdüğünde satış ortaklığı kavramın tanımını yeniden yapabilir ve gelir elde etmek yerine sırf reklam için kullanabilirsiniz. Kendi kanalım için yürüttüğüm bir satış ortaklığı programı bile var. İnsanlar kanalımın reklamını yapıyor ben de bunun karşılığında onlara para ödüyorum.

Öğretici, en iyileri seçtiğiniz, ürünleri yorumladığınız videolar çekiyorsanız ya da belli bir ürün hakkında içerik üretiyorsanız satış ortaklığına başvurabilirsiniz. Satış ortaklığı sayesinde,  neredeyse hiç çaba harcamadan her ay binlerce lira gelir elde edebilirsiniz.

Sonuç

Markalarının reklamını yapmak ve daha fazla takipçiye ulaşmak için her geçen gün daha fazla insan YouTube’a yöneliyor. İçeriğinizi üretmek için varınızı yoğunuzu (ayrıca zaman ve çaba) ortaya koyarsanız elbette  YouTube’dan hatırı sayılır kazançlar elde edebilirsiniz.

YouTube sayesinde tutkularımı paylaşarak para kazanıyorum. Size kapsamlı bir rehber  hazırlamak istedim, böylece 2020 yılında YouTube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yotube’dan Para Kazanma Sırları

Bilmeniz gereken ilk ve en önemli şey, ürettiğiniz videoların sevdiğiniz bir konu hakkında olmasıdır. Yani tutkuyla bağlı olmadığınız, sevmediğiniz bir konu hakkında videolar üretirseniz bir süre sonra motivasyonunuzu ve ilginizi kaybedersiniz.

Bir diğer konu yüklediğiniz iki video arasındaki süre. Yani ayda bir video mu yükleyeceksiniz yoksa haftada bir mi? Belki de günde 2 video yüklemek istiyorsunuzdur. Önemli olan video yükleme işini düzene sokmaktır. Yani belli bir stratejiniz olmalıdır bu konuda. Eğer siz düzenli olursanız insanların kanalınıza abone olma ihtimalleri daha yüksek olur. Kanalınıza abone olunması belli bir izleyici kitlenizin oluşması demektir. Bunu stadyumlardaki kombine bilet sahibi kişiler gibi düşünebilirsiniz.

Videolarınızın makul sürede olmasına, kaliteli olmasına özen gösterin. Eğer “tutorial” adı verilen bir şeyin nasıl yapıldığını gösteren videolar yüklemeyecekseniz, bu süre 6 dakikayı aşmamalıdır. Videonuzu “Bölüm 1, Bölüm 2…” gibi parçalara ayırsanız bile içeriğin çabucak tüketilebilmesi için süreyi kısa tutmanızda fayda var. Bir videonun çabucak tüketilebilmesi onun paylaşılma olasılığını artırır.Örneğin 15 dakikalık komik bir videonun paylaşılma ihtimali düşüktür. Çünkü süre çok uzundur. Videolarınızın kısa olması gerektiğini belirttikten sonra başka hususlara değinmemiz gerekir. Videolarınızın konusu belli olmalı. İçerik ve video başlığı uyumlu olmalı. Etiketlemeyi, alt açıklamaları düzgün yapmalısınız. Videoların sesi net olmalı. Düzgün şekilde kurgulanmış olmalı. Bunlara baştan özen göstermek, size büyük fayda sağlayacaktır.

İvme Kazanın

Video yükleyince işiniz bitmiyor. Yani birkaç kez pedal çevirmekle tüm yolu kat etmeniz mümkün değil. Videolarınızı, daha doğru ifadeyle video kanalınızı pazarlamanız gerekiyor. Bunu yapmanın en basit yollarından bazılarıysa videolarınıza yapılan yorumlara cevap vermek, başka videolara yorum yapmak, videolarınızı sosyal medyada paylaşmak gibi şeyler. Özetle, daha çok insanın sizin kanalınızdan haberdar olmasını sağlamalısınız.Ayrıca bir Youtube Network’e ya da diğer bir ifadeyle oynatma listesine (playlist) katılarak da kanalınıza daha çok insan çekebilirsiniz. Buradaki temel amaç aynı tema hakkındaki videoları toplamak, daha çok trafiğe ulaşmak ve daha çok para kazanmaktır. Örneğin “Eski İstanbul görüntüleri” hakkında bir videonuz varsa bu videoyu İstanbul’un 100 yıl önceki halini gösteren bir playlist’e eklerseniz daha çok kişiye ulaşırsınız.

Ancak bu tür playlistlere girmek için bazen ücret ödemek gerekebilir. Ya da bazı gereksinimleri yerine getirmeniz istenebilir. Ancak playlist’e girmek her zaman gerekli olmayabilir. Öncelikli olarak kendi içeriğinizi üretmeli ve kendi başınıza para kazanmayı denemelisiniz. Kendi başınıza ivme yakalayınca Network denen sisteme gerek duymayabilirsiniz bile.

Özetleyecek olursak şayet iyi videolar üretmek istiyorsanız sevdiğiniz konuları seçin. Özel bir yeteneğinizi bulun ve bu tema üzerinden içerik üretin. Youtube üzerinden para kazanmaya başlamanın en iyi yolu budur!

Youtube, internetten para kazanmak isteyenler için harika bir ek gelir fırsatıdır. Bizden size tavsiye bu ek gelir fırsatını değerlendirmek için zaman kaybetmeyin. İyi şanslar!

Evde ek gelir arayanlar için ek iş fırsatlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Youtube’dan Para Kazanmak
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER YAZILIMI | HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us