Türkiyede Gezilecek yerler

Türkiyede Gezilecek yerler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiyede Gezilecek Yerler

Türkiye, çeşitli tarihler ve kültürleri, farklı yaşam güzellikleri ve yerel gelenekleri sunan bir ülkedir. Özellikle sıcakkanlı insanlar ve büyüleyici resimler ile, Türkiye bir çok Turist'in ziyaret ettiği bir ülke haline geldi. Aşağıda, Türkiyede görülmesi gereken bazı muhteşem seyahat güzellikleri hakkında herhangi bir ziyaretçiye harika bir tatil deneyimi sunacak olan Türkiyede gezilmesi gereken yerlerin bir listesini bulabilirsiniz.

Gezilmesi Gereken Yerler

  • Efes – Güney Ege Bölgesi'nin en önemli sit alanı olup, 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bugün, tarihi Efes Antik Şehri mozaiği, Roma Hamamı ve özellikle, Müjdeciler Tapınağı'nın kalıntılarının bulunduğu alanlardır.
  • Kapadokya – Kapadokya çoklu tarihi ve sit alanı özellikleri ile oldukça ünlüdür. Görüntülerin merkez kesiminde, çok sayıda uçurum, göller, lahitler, mağaralar bulunmaktadır.
  • Göreme Milli Parkı – Göreme Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası listelerindeki önemli çıkışlardan biridir. Kapadokya'da, damla manzaralı evler, mağaralar, kaya evleri ve dini binaları görmek mümkündür.
  • Pamukkale – Denizin yaklaşık 2 km yukarısında, traverten kaya döşemeleriyle cennete yakın bir hava bulunmaktadır. Bu olağanüstü görünüm, Pamukkale heykeli olarak bilinen ve bu muhteşem şölen, UNESCO Dünya Mirası listesindedir.
  • Aya Sofya– Türkiye'nin dünya çapında ünlü bir müze olarak ziyaret katılımcıları için en çok ziyaret edilen sürelerden biri olan Ayasofya, İstanbul'daki en önemli tarihi alanlardan biridir.
  • Topkapı Sarayı – Topkapı Sarayı, XVI. yüzyıldan kalma bir palastır ve elde etmeye İstanbul'un tarihi merkezinde bulunan eski Osmanlı sarayında yaşam tarzını yaşamaktan keyif alabilecekleri muhteşem manzaralar sunar.

Türkiye, dünya çapında ünlü kalıntı alanları, güzel doğa ve eğlence dolu yerleriyle, her ziyaretçinin hayallerini gerçekleştirecek bir tatil için kusursuz bir unsur içermektedir.

Türkiye, turizm açısından oldukça zengin bir ülkedir. Birçok tarihi, arkeolojik ve doğal gezilecek yer içerisiyor. Birçok insan bunu dünyanın her yerinden gelen gezginlerin her yıl ülkeye olan yoğun ilgisinden anlıyor.

Doğal güzellikler açısından baki, Türkiye çok çeşitlidir. Marmara Bölgesi’ndeki ılıman iklime benzersiz strandları, Akdeniz Bölgesi’ndeki sanatkarlardan Anadolu’nun dağlık alanlarının ve Karadeniz Bölgesi’ndeki ormanların güzelliği, Türkiye’yi benzersiz manzara potansiyeline sahiptir. İstanbul, Türkiye’nin turizm merkezidir, dünyanın her yerinden binlerce yıllık bir çekim gücüne sahiptir. Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu arasında kalbinin kaybettiği çok eski tarihi anıtlar ve tarihi(İstanbul Sarayları, Sultanahmet Camii, Eyüp Sultan Türbesi gibi) İstanbul da ziyaret edilecek çok yerler var.

Türkiye iklimi güzel muhteşem Akdeniz, Ege ve Kuzeyden Karadeniz kıyılarının sıcak kumsalları ile ünlü. Patara ve Kaputas gibi, İç Anadolu’daki ilk Avrupa Birliği tarafından koruma altına alınan, doğal kumsallar, muhteşem bir deniz, kıyı ve kum plajı güzelliğine sahiptir.

Yine tuzlu deniz havzaları, Tuz Gölü,Çamur Gölü,Karayayla ve Gemiler Sazlı gibi dev göller , Konya ve Ankara’nınİç Anadolu’da yaşayan zengin tarihi mirası, Pamukkale termal suluları, Cappadocia, Ephesus ve Pergamon gibi çok eski antik kentler, Sivas ve Keskin’deyaşanan kar havuzları, Sapanca Gölünde yaşayan balıkçıların güzelliği, Elmalı yaylarını, Küçük Asya’nın incı kıyıları, Fetiye tatlı yayları , Fethiye Leylek ve Akdeniz Kaplumbağaları gibi doğal güzellikler bulunur.

Türkiye, doğal kaynakları açısından oldukça zengin ve eşsiz bir turizm cennetidir. Gidenlerin nefes kesen manzaraları, ziyaret ettiği bölgelerin kültürel ve doğal gezilecek yerlerinin davetiyle, mutlaka tatilini en iyi şekilde gezmelerine yardımcı olacaktır.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Türkiyede Gezilecek yerler
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us