1 haziran normalleşme başlıyor mu? Yasaklar ne zaman bitecek? Aşılama bitti mi? Covid19 Son durum nedir?
1 haziran normalleşme başlıyor mu? Yasaklar ne zaman bitecek? Aşılama bitti mi? Covid19 Son durum nedir?

Normalleşme ne zaman başlıyor, 1 Haziran takvimi belli oldu mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yasaklar ne zaman kalkacak ve hangi tarihte bitiyor? Normalleşme ne zaman başlıyor, 1 Haziran takvimi belli oldu mu?

Kademeli normalleşme sürecinde sona yaklaşılıyor. 17 Mayıs’ta başlayan kademeli normalleşme, 1 Haziran itibarı ile tamamlanacak. Bu noktada, yeni normalleşme takvimi başta olmak üzere birçok konu merak ediliyor. Bunlar arasında, hangi yasaklar kalkacak ve yasaklar ne zaman bitecek gibi sorular da yer alıyor. Dün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yeni normalleşme takvimi de gün yüzüne çıkmaya başladı. Peki, yasaklar ne zaman bitecek, 1 Haziran’da hangi yasaklar kalkacak? Normalleşme takvimi açıklandı mı? Detaylar şu şekilde…

650x344yasaklarnezamankalkacak1hazirandansonrahangiyasaklarkalkiyoryasaklar1haziranpazartesikalkacakmi1622225037614 –

Türkiye’de kademeli normalleşme süreci 17 Mayıs’ta başladı ve 1 Haziran’da sona erecek. Bu tarihler aralığında birçok işletme kısıtlı olarak hizmet verirken sosyal hayata dair de önemli kısıtlamalar bulunuyor. Yeni normalleşme takvimi ise 1 Haziran itibarı ile hayatımızda yer alacak. Bu noktada, yasaklar ne zaman kalkacak ve 1 Haziran’da hangi yasaklar kalkacak gibi sorulara yanıt aranmaya başlandı.

sondakikakisitlamalarkalkiyormuhaftaici138590566978o –

YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK?

Kademeli normalleşme 1 Haziran itibarı ile bitecek. Bu yönde, kademeli normalleşme kapsamında uygulanan yasaklar da 1 Haziran’dan itibaren hayatımızı terk edecek. Öte yandan, dün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yeni normalleşme takvimi şekillenmeye başlandı. Peki, yeni normalleşme takvimi belli oldu mu, 1 Haziran’da hangi yasaklar kalkacak?

İşte, yasaklar ne zaman kalkacak ve yeni normalleşme takvimi belli oldu mu konusuyla ilgili gelişmeler geldikçe sizlere bildireceğiz.

1 HAZİRAN’DA HANGİ YASAKLAR KALKACAK?

Aldığımız son duyumlara göre

“Aşılamanın hızlanmasıyla birlikte kademeli normalleşmede hız kazanacak. Haziran ayında normalleşme/gevşemenin artacağını yasakların azalacağını belirtebiliriz. Bazı beklentiler, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri var. 31.05.2021 Pazartesi günü Kabine toplantısı ile birlikte son şeklini alacak bu kararlar.”

1 haziran normalleşme başlıyor mu Yasaklar ne zaman bitecek Aşılama bitti mi Covid19 Son durum nedir – 1 haziran normalleşme başlıyor mu Yasaklar ne zaman bitecek Aşılama bitti mi Covid19 Son durum nedir

“Esnaf haber bekliyor. Kafe ve restoranların yaz itibarıyla bahçeler de faaliyet gösterebilecekleri belirtiliyor. Kısıtlı sayıda müşteri alınmasıyla restoran-kafelerin kapılarını açması bekleniyor. Açık havada kısıtlı sayıda düğünlerin yapılacağı da belirtiliyor. Halı sahalar-spor salonları bunlar da aşılama hızı arttıkça açılacak”

5ece647f66a97cf859c84469 –

MASKESİZ HAYAT PLANI

Vaka sayılarında beklenen düşüş gerçekleşirse sahil ve parklarda 2 metre mesafe varsa maske takılmayabilecek.

12891008728xauto –

YAZ ORTASINDA RAHATLAMA:

BioNTech’in birinci dozunun vurulmasından iki hafta sonra bile yüzde 70-80’lik bir koruma oluştuğu için 30 milyon kişiye ilk doz aşı yapıldığında toplum bağışıklığı yüzde 55-56’ya ulaşacak. İsrail ve İngiltere örnekleri dikkate alındığında Türkiye’de de bu kapsamda yaz ortasında rahatlama, sonbaharda ise ferahlama olacak.

herileayrinormallesme3 –

SİNEMA-KONSER-TİYATRO VE BİRÇOK ETKİNLİK İÇİN YENİ SİSTEM

Türkiye’nin rahatlaması için toplumsal bağışıklık aşılama oranının yüzde 70’i bulması gerekiyor. 65 yaş üstünde bu oran yüzde 85’e ulaştı. Ancak araştırmalar yaş grupları düştükçe aşıya ilginin de azaldığını gösteriyor. Yapılacak kampanyalar ile gençlerin aşıya olan ilgisinin artması sağlanacak. Bunun için 65 yaş üstüne yapıldığı gibi aşıya teşvik için bazı “pozitif ayrımcılıklar” gündeme gelecek. Örneğin konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere aşı yaptıranlar alınırken, maske zorunluluğu da esnetilebilecek.

609865c07af5070c6863e4621 –

BAKAN KOCA DUYURDU: BUGÜN AŞILAMALARI BAŞLIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren tam bağımlı orta düzey ve ağır engelli vatandaşlarımızın aşılanması başlıyor.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde:

Dünyanın en hızlı kampanyalarından birini yürüttük. Aşı üretmeyen ülkeler içinde en çok aşı programını en kısa sürede yürüttük. Tüm girişimlere rağmen aramızdaki anlaşma ve iyi ilişkilerle devamı için karşılıklı gayret gösterdik.

Salgının en can alıcı olduğu dönemde ülkemiz tüm aşı adaylarının Faz-3 çalışmalarının ülkemizde yönetilmesi için gayret göstermiştir. İnaktif aşıyı ülkemize getirmek için 100 milyon doz anlaşma yapmıştık. 30 milyon doz aşıyı da alıp uyguladık.

1672463 –

YAYGIN AŞILAMA HEDEFİ

Vaka sayılarındaki düşüşü kalıcı kılmak için gayretlerimiz sürecek. Normalleşme döneminde kısıtlamaların aşılacağı, yaygın aşılama ile güçlendirilmiş bir hedef belirliyoruz. 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üstü vatandaşlarımız da aşılanacaktır.

6034c52c4e3fe1125071a0cf –

AŞI KAPASİTESİ ARTIYOR

BioNTech aşısını ülkemizde de yürütülen Faz-3 klinik çalışmalarının başından beri takip ediyoruz. Üretim kapasitesi ile ilgili gelişmelerle birlikte daha önce 27 Aralık 2020’de 30 milyon doz olarak imzaladığımız anlaşmayı geçtiğimiz günlerde 120 milyon doza çıkardık. Haziran ayında 30 milyon doz teslim edilecek olan aşıların ilk bölümü bugün (dün) ulaştı. Önümüzdeki hafta başında 5 milyon doza yakın aşı daha ülkemize ulaşacak.

2950602810x458 –

Bunlara ek olarak Sputnik aşısının temini için devredeyiz. 50 milyon Sputnik aşısı için anlaşma imzaladık. 270 milyon doz aşıyı imza altına aldık. Böylece nüfusumuzun 3 katı kadar aşı için anlaşma sağladık.

YERLİ AŞI AÇIKLAMASI

Kendi geliştirdiğimiz aşının kullanımının da yaklaştığının müjdesini vermek isterim. Ülkemizin menfaatlerini ve vatandaşlarımızın sağlığını önceleyerek önemli miktarda aşıyı temin etmiş buluyoruz.

Her olumlu gelişmeyi eleştirmeye devam edenler olacaktır. Mevcut gelişmeler ve normalleşmeyle ilgili planlarımızla bu yaz salgının yıkıcı etkisinden ülkemizin kurtulacağı açıkça görünür hale gelmiştir.

fahrettinkoca14752062 –

Normalleşme ne zaman başlıyor, 1 Haziran takvimi belli oldu mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!