Moderna Aşı ne kadar koruyacak? Hangi Aşıyı olmalıyım?

Moderna Aşı ne kadar koruyacak? Hangi Aşıyı olmalıyım? Son zamanların en fazla sorulan sorularından birisi bu oldu. Moderna aşı yan etkileri var mı? Moderna mı? Biontech mi Sinovac mı?
Moderna Aşı ne kadar koruyacak? Hangi Aşıyı olmalıyım? Son zamanların en fazla sorulan sorularından birisi bu oldu. Moderna aşı yan etkileri var mı? Moderna mı? Biontech mi Sinovac mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Moderna Aşı ne kadar koruyacak? Hangi Aşıyı olmalıyım? Son zamanların en fazla sorulan sorularından birisi bu oldu. Moderna aşı yan etkileri var mı? Moderna mı? Biontech mi Sinovac mı?

Moderna Aşı ne kadar koruyacak? Hangi Aşıyı olmalıyım? Moderna mı? Biontech mi Sinovac mı? Tüm sorularınıza cevapları fazlası ile vereceğiz.

Corona virüse karşı geliştirdiği aşı hakkında konuşan Moderna, umut verdi ve aşı ne kadar koruyacak sorusunu yanıtladı. İşte şirket yetkililerinden gelen açıklamanın detayları…

Corona virüsü salgınına karşı geliştirdiği aşı ile bilinen Moderna, aşı ne kadar koruyacak sorusuna yanıt verdi. Virüsün geçirdiği mutasyona karşı da etkin olduğu duyurulan aşı hakkında Moderna’nın açıklaması, yüreklere su serper nitelikte oldu.

Moderna: Aşı en az 1 yıl koruyacak

Pfizer ve Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech’in geliştirdiği aşıyla aynı tekniği kullanan Moderna, geliştridiği aşı için ne kadar etkin olacak sorusuna yanıt verdi.

Moderna, aşı ne kadar koruyacak sorusuna, en az 1 yıl yanıtını verdi. Şirket yetkilileri, JP Morgan Healthcare Konferansı‘nda bu açıklamayı yaparken, firmanın CEO’su Stephane Bancel, 2021 yılında 600 milyon doz ile 1 milyar doz arasında aşı teslim etmeyi planladıklarını açıkladı.

Şirketin geliştirdiği mRNA-1273 isimli aşı, BioNTech’in tekniği gibi Sentetik mRNA kullanarak bağışıklık sistemini harekete geçiriyor ve COVID-19’u etkisizleştiriyor.

Joe Biden, Moderna aşısını yaptırdı

Aşıların geliştirilmesinin ardından uygulama safhasına da gelindi. Moderna’nın geliştirdiği aşıyı yaptıranlar arasında 20 Ocak’ta ABD Başkanlığı görevini teslim alacak olan Joe Biden da yer alıyor. Aynı zamanda başkan yardımcısı Kamala Harris ve Dr. Antony Fauci de aşıyı yaptıranlar isimlerden oldu.

Biontech Yan Etkileri

Çalışmalar sırasında yakından izlenen çok sayıda kişiye dayanarak, hasta güvenlik profili, yan etkiler açısından çok başarılı bulunmuştur. Biontech aşısının yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

ENJEKSİYON YAPILAN ÇEVREDE AĞRI

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı, kişiye 3 hafta arayla iki doz halinde uygulanır. Bugüne kadar, devam eden bir faz 3 klinik deneye kayıtlı 37.586 katılımcıdan aşıyla ilgili güvenlik verileri toplanmıştır. Aşının en sık bildirilen yan etkisi, enjeksiyon bölgesine ait reaksiyondur. Bu tür reaksiyonlar aşının enjekte edildiği bölgede bazı ağrılara ve başka semptomlara neden olabilir. Bazen enjeksiyon bölgesinde biraz kızarıklık, biraz sıcaklık, hafif şişlik veya sertlik gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu aşılara ait çok tipik bir durumdur. Böyle semptomlarda hassaslaşabilirsiniz ve kolunuzu hareket ettirirken acı duyabilirsiniz. Enjeksiyon bölgesinde görülen reaksiyonlar, aşıyı alan katılımcıların %84’ü tarafından bildirilmiştir.

CİLT REAKSİYONLARI

Nadir olarak, insanların aşı olduktan sonra cilt reaksiyonları geliştirdiği görülür. Bu tür reaksiyonlar, enjeksiyon bölgesi çevresinde döküntüler, büyük kırmızı lekeler ve diğer cilt semptomları şeklinde görülür. Araştırmacılar, bu tür semptomların gecikmiş bir alerjik reaksiyondan kaynaklandığına dair kanıtlar bulmuşlardır. Reaksiyonlar genellikle enjeksiyon bölgesinin etrafındaki alanla sınırlı kalır ve ciddi olarak seyretmez. Semptomlar 2 ila 11 gün içinde kaybolur.

YORGUNLUK, BAŞ VE KAS AĞRISI

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının yaygın olarak bildirilen diğer yan etkileri arasında yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı sayılır. Yorgunluk, aşı olan araştırma deneklerinin kabaca %63’ü tarafından rapor edilmiştir. Baş ağrısı ve kas ağrısı ise araştırma deneklerinin sırasıyla %55 ve 38’ini etkilemiştir. Çoğu durumda, bu semptomlar hafif olarak seyretmiştir ve 1 gün içinde kaybolmuştur. Daha az sayıda katılımcı, aşılamadan sonra titreme, eklem ağrısı veya ateş semptomlarını bildirmiştir. Katılımcıların aşının ikinci dozunu almasının ardından, bu tür semptomları bildirme olasılıkları daha yüksektir.

Ciddi semptomların görülmesi nadirdir. Aşıyı ve plaseboyu aynı şekilde alan kişiler arasında bildirilen ciddi yan etki oranı %0,5’ten azdır ve iki grup arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Aşı alan katılımcılarda dört yüz felci vakası rapor edilirken, plasebo alanlarda hiçbir vaka bildirilmemiştir. Ancak bu dört vaka, genel popülasyondaki yüz felci oranı ile tutarlılık gösterir. Başka bir deyişle, yüz felcine Biontech aşısının neden olduğuna dair net bir kanıt bulunmamaktadır.

Aşılara karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar çok nadirdir, ancak bunlar aynı zamanda olasıdır. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ilk doz Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısına veya içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı şiddetli alerjik reaksiyon gösteren kişilerin aşı olmamasını tavsiye etmektedir.

Sinovac Yan Etkileri

Sinovac aşısının yapılan faz 1 ve faz 2 çalışmalarında herhangi bir ciddi yan etki saptanmamıştır. Bununla birlikte hafif ve orta şiddetli bazı yan etkilerin görülmesi olasıdır. Herkeste görülmemekle birlikte bazı kişilerde gelişebilecek aşı sonrası Sinovac yan etkileri arasında şunlar yer alır:

  • Ateş
  • Aşının yapıldığı kolda ağrı, kızarıklık, şişlik gibi sorunlar
  • Yorgunluk
  • Baş ve vücut ağrıları
  • Titreme
  • İshal

Bu yan etkiler hemen tüm aşı türlerinde görülebilecek, genellikle birkaç günden daha kısa süren ve hafif-orta şiddetli sorunlardır. Yine de herhangi bir ani reaksiyon gelişme olasılığına karşı aşı yapılan kişilerin 15-30 dakika gibi bir süre boyunca bulunduğu sağlık kuruluşundan ayrılmaması gerekir. Alerjik reaksiyon ve anafilaksi riski aşılar için oldukça nadir olarak karşılaşılan bir durumdur. Aşının yapılmasının ardından gelişmesi normal olarak değerlendirilen bu yan etkiler, aslında aşının olması gerektiği gibi etki göstererek bağışıklık sistemini harekete geçirmiş olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla olumlu bir durum olarak dahi değerlendirilebilir. Fakat yukarıdaki hafif veya orta şiddetteki semptomların haricinde beklenmeyen bir yan etkinin oluşması veya birkaç günden uzun süren semptomların söz konusu olması halinde sağlık kuruluşlarına başvurularak kontrolden geçmekte fayda vardır. Aşı sonrası merak edilen konulardan bir tanesi koronavirüse yakalanma olasılığının olup olmamasıdır. Yapılan çalışmalar aşı olan kişilerde koronavirüse yakalanma olasılığının büyük ölçüde azaldığını, buna rağmen hastalığa yakalanan kişilerde ise enfeksiyonun hafif belirtilerle atlatıldığı ve yoğun bakım ihtiyacının oluşmadığını göstermektedir. Fakat yeniden enfeksiyona yakalanma ve hastalık etkenini bulaştırma riski devam ettiğinden maske, mesafe ve hijyen kurallarına aşı sonrasında da aynı şekilde dikkat edilmelidir. Uzun vadeli yan etkiler konusunda halen bilimsel çalışmalar yürütülmeye devam etse de henüz elde edilen çalışmalar içerisinde herhangi bir ciddi yan etki raporlanmamıştır. Şu anda dünya genelinde uygulanan aşılar içerisinde canlı aşı yoktur; dolayısıyla aşı içeriğindeki antijenlerin aşı olan kişilerde hastalığa yol açma olasılığından söz edilemez. Sinovac aşısı içeriğinde bulunan etkisiz hale getirilmiş virüsler enfeksiyon oluşturma yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle aşı sonrasında hissedilebilecek yan etkiler hastalığa yakalanma şeklinde yorumlanmamalıdır.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Moderna Aşı ne kadar koruyacak? Hangi Aşıyı olmalıyım?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us