Makyaj Kadınlar İçin Olmazsa Olmaz Mıdır?

Makyaj Kadınlar İçin Olmazsa Olmaz Mıdır, Makyaj Yapmanın Kadınlar İçin Avantajları Nelerdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Makyaj Kadınlar İçin Olmazsa Olmaz Mıdır?

Tanrı kadını eksik mi yaratmıştı ki kadın kendini makyaja maruz bırakmaktaydı? Kadınlar kendileri için mi, karşı cins için mi yoksa hemcinsleri için mi makyaj yaparlar? 2022 yılında artık gelin dürüst olalım ve herkes kendine şu soruyu sorsun;

  • Neden sabahları kahvaltı etmek için kullanmam gereken zamanı makyaj yapmak için harcıyorum?
  • Neden çok pahalı makyaj malzemeleri alıyorum ve neden makyaj yapmadan dışarı çıkamıyorum?

O kadar benimsemişizdir ki makyajı ‘sadece bir rimel bir göz altı kapatıcısı kullanıyorum’ diye cevap verenler çok olacaktır. Sadece rimel de olsa ya da ruj makyaj makyajdır ve ölçülebilir standartları henüz yoktur.

Makyaj Yapmanın Kadınlar İçin Avantajları Nelerdir?

Kadınlara neden makyaj yaptıkları sorulduğu zaman genel olarak verdikleri cevap “kendimi iyi hissetmek için” olmaktadır. Özgüven, eş, iş, kariyer, sosyal çevre, yaşam sevinci …Kimse makyaj yaptıktan sonra aynaya bakıldığı o an yaşadığımız öz güven patlamasını inkar edemez.

Bize o iyi hissettiren duygunun kaynağı maskara, ruj, allık yoksa fondöten mi? Hangi kadın hoşlandığı erkekle ilk yemeğe çıkağı gün makyajsız olarak gitmeye cesaret edebilir. Makyaj sanki bizi her daim yüreklendiren arkadaş gibidir; hep kulağımıza fısıldar sanki ‘çok iyi görünüyorsun, istediğini elde edersin’.

Makyaj kadınlara, Makyaj yaparken kullanılan malzemelerin uzun vadede yüzde bıraktığı hasar dışında ve bazı maddi külfetler dışında hiçbir zarar vermez. Buradaki zararı erkekler görmektedir.

Makyajın İş Yerinde Şaşırtıcı Etkileri

İki yetişkin kadını ele alalım, aynı iş yerinde çalışsınlar, mevkileri de aynı olsun. Biri fener alayı gibi ışıldasın parıldasın, kulak memelerine kadar pudra ve fondötenlere bürünmüş olsun, diğeri olabildiğine sade olsun. İlk kadınının iş yerinde açık ara avantajı olacaktır.

Nasıl mı? Onunla konuşulmaya gidilirken üst başa çeki düzen verilecek, kelimeler seçilecektir. Bir şekilde diğer kadınlar arasında ‘üstün’ hissi verecektir. En ufak bir görüş bildirirken ya da günlük havadan sudan konuşurken, kulaklar pür dikkat onun kelimelerini yakalayacaktır.

İkinci kadına yüzde 99’a yakın ihtimalle ‘abla’ diye seslenilecek ve sanki ev hanımıymış da boş kalan zamanlarında işe geliyormuş havası estirilecektir. Herhangi bir konuda görüşü sorulduğunda ya da iş konuşulurken bu kadın çok ileri fikirler ortaya koysa bile kulaklar onu duymaya pe de istekli olmayacaktır.

Makyajın Medyada Etkileri

Şu an makyajsız fotoğrafını paylaşan kadın ünlüler ‘kahraman’ ilan ediliyor ve saygı görüyor neredeyse bu ‘dürüstlükleri’ için. Bu durumun bir de başka yönü var. Hangi ülkeden, hangi milliyetten olursa olsun kadın ünlüler hep aynı ortak noktadan eleştiriye ya yıpratılmaya uğruyor son yıllarda. ‘Makyajsız hali şaşırttı’, ’Makyajsız görenler tanıyamadı’, bu haber başlıklarını hemen hemen her gün internette ve yazılı basında görüyoruz.

Makyajsız yakalanmak diye bir magazin terimimiz bile oldu. Bu kadınlar sanki suçüstü yakalanmış gibi muamele görüyorlar ve medyada geniş yer buluyor bu haberler. Kadınlardan makyajlı oldukları kadar güzel olmaları bekleniyor ya da dayatılıyor ve gerçek halleri eğer makyajlı hallerine benzemiyorsa ‘bize bunu nasıl yaparsın’ denerek linçe uğruyorlar.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Makyaj Kadınlar İçin Olmazsa Olmaz Mıdır?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us