Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Yapılır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Şirketler kuruluş sonrasında herhangi bir değişiklik gerçekleştirecekleri zaman Ticaret Sicil Müdürlüğünden tescil işleminin tamamlatmalıdırlar. Limited Şirket Adres Değişikliği işlemi için ticaret sicil müdürlüğünde adres değişikliğini tescil ettirmek gerekli bir durumdur.

Şirketlerin kayıtlı olduğu müdürlükler Ticaret Sicil Müdürlükleridir. Limited Şirketlerde Adres Değişikliği yapabilmek için ticaret sicil odası, vergi dairesi, sosyal güvenlik kurumu, belediyeler ve çeşitli resmi kurumlar için bazı evraklar hazırlanarak ilgili makamlara başvurulmalıdır. Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvuru yapılacağı zaman Adres Değişikliği ücreti işlem sırasında ödenerek tescil süresi beklenir. Beklenilen bu tescil süresi boyunca evraklar ve içeriye verilen bilgiler kontrol edilerek tescilin sağlanıp sağlanamadığı ilgili kişiye bilgi verilir.

Limited Şirket Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her zaman olduğu gibi öncelikli olarak durumu özetleyen ve akıcı bir dilekçe hazırlanması gerekmektedir. Adres değişikliği için hazırlayacağınız dilekçe imla kurallarına uygun bir biçimde hazırlanmalı ve üzerinde Mersis talep numarasını barındırmalıdır.

Mersis Talep Numarası

Limited Şirket Adres Değişikliği için Şirket mail adresi ve şifresi ile birlikte MERSİS’e giriş yaparak değişiklik başvuruları bölümüne tıklanır. Karşınıza çıkan sayfadan ilgili şirketinizi seçerek işleme devam etmelisiniz. Sonrasında sol tarafta bulunan paneldeki Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ile alakalı olan bölgeler doldurularak işlem onaylanmalı ve talep numarası alınmalıdır.

Karar Tasdiki

Limited Şirket Adres Değişikliği işleminde bir sonraki hazırlamanız gereken evrak Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ile alakalı gerekli bilgileri barındıran ve adres değişikliğine dair karar alındığını gösteren karar metnidir. Karar Defterini alarak hazırlamış olduğunuz karar metnini buraya yapıştırınız. Karar metni ile birlikte notere giderek tasdik ettirmeniz gerekir. Noterde 75,00 TL ile 85,00 TL civarlarında bir ödeme yapmanız gerekecektir.

Dilekçe ve karar metninin bir adet tasdikli nüshası ile Ticaret Sicil Müdürlüğüne giderek evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Teslim ettikten sonra bankodaki ilgili memur yapılacak olan işlemlerden sonra size ödeme yapmanız gereken bir tahakkuk verecektir. Yine aynı bölgede bulunan veznenin bankosuna giderek ilgili ödemeyi ticaret sicil müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir. Evrak tesliminden 2-3 gün sonra tescil sonucuna tahakkuk numarası ile İTO’nun sitesinden bakabilirsiniz.

Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Tescil Olur?

Ticaret Sicil müdürlüğüne Adres Değişikliği ile alakalı olarak teslim edilecek olan dilekçenin üzerinde cep telefon numarası olmalıdır. Bu konu birçok muhasebeci tarafından dikkat edilmiyor olsa da tescilin tamamlandığına dair bilgi dilekçe üzerinde belirttiğiniz telefon numarasına SMS olarak iletilir. Limited Şirketlerde Adres Değişikliği tescili gerçekleştiği zaman Ticaret Sicil Müdürlüğünden gelen bilgi sayesinde tescilin gerçekleştiği anlaşılır ve sicil tasdiknamesi elektronik olarak temin edilebilir.

Adres Değişikliği işlemi için fazla belge hazırlanmasına gerek bulunmaz. Yalnızca bir dilekçe ve noter onaylı karar metni ile birlikte Ticaret sicil müdürlüğünde işleminizi tamamlayabilirsiniz. Fakat 3-4 günlük tescil süresini beklemeniz gerekir.

Adres Değişikliğinde Ticaret Sicil Tasdiknamesi Nereden Alınır?

Telefona gelen SMS ile birlikte şirket yetkilisine kod gönderilir. Tescil sonuçlarına ulaşabileceğiniz bir URL linki bu SMS ile tarafınıza iletilmiş olur. SMS ile gelen linke tıklayarak kodu ve gerekli bilgileri açılacak olan sayfaya girmeniz beklenilir. Bu bilgiler ışığında karşınıza dijital Ticaret sicil tasdiknameniz sunulmuş olur. Fakat içeriye yanlış bilgi, belge veya evrak sunulmuş ise tescil başarılı olmayacağından dolayı iade istenmektedir.

Dosyaları geri alarak Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işlemini doğru olarak gerçekleştirmeniz gerekir. İade sebebini de Ticaret odasının sitesinde tahakkuk numarası ile sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Tahakkuk ödemeyi gerçekleştirirken size verilmektedir. Tahakkukta Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ücretleri ve diğer bilgiler yer almaktadır.

Limited Şirketlerde Adres Değişikliği Ücret Ne Kadar?

2022 yılı itibari ile Limited Şirket Adres Değişikliği Ücreti 947,00 TL + ilan ücretleri olarak belirlenmiştir. Adres değişikliği ilan ücretleri gazetede yayınlanacak olan kelime başına 0,77 TL olarak tahakkuk etmektedir. Ayrıca noterde de ortalama 100,00 TL gibi bir ödeme yapmanız ile birlikte toplamda bu işin maliyeti size 1.000,00 TL ile 1.100,00 TL arasında olacaktır.

Limited Şirket Adres Değişikliği Vergi Dairesi

Şimdi sıra Vergi Dairesindeki Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işlemini tamamlamaktadır. Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işlemini ticaret sicil müdürlüğünün tescil tarihinden itibaren 30 gün içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vergi Dairesine yeni adresiniz ile alakalı olan;

  • Kira Kontratı veya tapu
  • Ticaret sicil tasdiknamesi
  • Dilekçe
  • İmza sirküleri
  • Vekaleten başvuruluyor ise muhasebeci vekaleti

evraklar gereklidir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte vergi daireleri ve sosyal sigorta kurumları online sisteme geçtikleri için Limited Şirketlerde Adres Değişikliği işleminde vergi dairesine ve sosyal güvenlik kurumuna fiilen gitmenize gerek bulunmamaktadır.

İnteraktif Vergi Dairesi içerisinden genel amaçlı bir dilekçe hazırlayarak, dilekçenin ekine ilgili ticaret sicil gazetesi ve karar metnini ekleyerek vergi dairesine gönderebilirsiniz. Aynı zamanda Kira Kontratı damga vergisi tahakkukunu da bu sistem üzerinden gerçekleştirebilir ve ödeyebilirsiniz.

Limited Şirket Adres Değişikliği SGK

Sosyal Güvenlik Kurumu, vergi dairesi kadar hızlı olmasa da günümüzde online işlemlere geçmeye yavaş yavaş başladı. Google’da İşyeri Tescil Uygulaması olarak arama yaptığınız zaman karşınıza çıkan SGK’nin sitesinden orta bölmede bulunan görsele tıkladığınız zaman karşınıza işyeri bildirgesi ile alakalı olarak tüzel özel, kamu özel gibi kelimelerin bulunduğu bir panel çıkacaktır.

Buradan herhangi birisine tıkladığınızda sayfa yenilendiğinde orta kısımda bulunan değişiklik başvurusu kutucuğundan yeni değişiklik butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekrana SGK sicil numaranızı girerek adres değişikliği ilgili bilgileri doldurarak onayladığınızda sistem size bir referans numarası verecektir. Yine aynı ekrandayken orta kısımda bulunan belge ekleme bölümünden Limited Şirket Adres Değişikliği ile alakalı yayınlanmış olan Ticaret Sicil Gazetesini ekleyerek SGK’da gerekli değişiklik işlemini tamamlamış olacaksınız.

Fakat değişiklik başvurularınızı zaman zaman aynı sistem üzerinden takip ederek onaylanıp onaylanmadığına dikkat etmelisiniz. Aradan belirli bir süre geçmiş ve hala onaylanmamış ise SGK’ya giderek durumu izah etmelisiniz. SGK’daki bütün işlemler online yollar ile tamamlanamazlar. Bu sebepten dolayı Limited Şirketlerde Adres Değişikliği ile ilgili verilen bilgiler sadece bu konu için geçerlidir.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Limited Şirket Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us