İstihare nedir? Nasıl Yatılır? İstihare Duası ve İstihare Namazı

featured
İstihare nedir? Nasıl Yatılır? İstihare Duası ve İstihare Namazı isimli makalemizde İstihare duası ve namazı hakkında birçok kişinin merak ettiği bilgileri sizleri için bir araya getirdik. Peki, nedir bu istihareye yatmak? İstihareye yatmadan önce okunması gereken istihare duası nedir / nelerdir? İstihare namazı nasıl kılınır? Başkası adına istihare yapılır mı? Kısaca belirmek gerekirse A'dan Z'ye istihare ile ilgili bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstihareye nasıl yatıldığı, istihare namazının kılınışı, istihare duasının olduğu yazımızda istihare hakkında bütün bilgileri paylaşıyoruz. Merak ettiğiniz her şey konumuzda…

İstihare nedir? Nasıl Yatılır? İstihare Duası ve İstihare Namazı isimli makalemizde İstihare duası ve namazı hakkında birçok kişinin merak ettiği bilgileri sizleri için bir araya getirdik. Peki, nedir bu istihareye yatmak? İstihareye yatmadan önce okunması gereken istihare duası nedir / nelerdir? İstihare namazı nasıl kılınır? Başkası adına istihare yapılır mı? Kısaca belirmek gerekirse A’dan Z’ye istihare ile ilgili bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

İstihare nedir? Nasıl Yatılır?

İstihare nedir? Nasıl Yatılır?

İstihare nedir? Nasıl Yatılır? İstihare, bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alınıp, iki rekat namaz kıldığı ve bu hususta dua okuyarak o işle ile ilgili rüya görmek için uykuya yatmaktır. İstihare, Peygamber Efendimiz tarafından bir işe başlarken yaptığı istihare bizlere sünnettir.

İmam Gazali hazretleri bu şekilde buyurur;

Gazali’ye göre istihareye yatan bu iki şeyden mahrum olmayacaktır;
İstihare eden hayırdan,
İstihare eden, doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmayacaktır.

İstihare duasının Arapça halini ve Türkçe ‘sini sizlerle paylaşıyoruz. İstihare yapmadan önce duanın nasıl okunacağını buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca duanın Türkçe anlamını bilmenizde duayı okurken sizin için daha faydalı olacaktır.

Arapça İstihare Duası Yazılışı ve Okunuşu

İstihare namaz duasını, namazınızı bitirdikten sonra secdede iken, ellerinizi semaya kaldırarak okumaya başlayınız. Allah Namazınızı kabul eylesin.

İstihare Namazı Duası Okunuşu;

‘‘Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. ’’

İstihare Duası Türkçe Anlamı;

“Allahım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlu kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise âcizim; sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allah’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Yok eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!”

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare namazı içinde okunan duaları, bu namaz sonrasında yapılması gerekenleri, sizler için detaylı olarak derledik. Peki, istihare namazı nasıl kılınır? İstihare namazı kılınırken hangi dualar okunur? İstihare namazı doğru kılınışı nasıldır?

İstihare namazı 2 rekattır. İstihare namazına başlamadan önce ne için yattığınızı ve bu rüyanın sizlere renklerle haber vermesi gerektiğini dile getiriniz. Rüyanızda görülen siyah, kırmızı gibi koyu renkler o işin hayırsızlığını söylerken; beyaz ve yeşil gibi açık, hayırlı renkler sizlere yapacağınız işin hayırlı olduğuna haber verir.

İstihare namazına başlamadan önce tevbe ediniz. Tevbe İçin kısaca: ” Ya Rabbi, Buluğ anımdan şimdiye kadar yapmış olduğum günahlardan pişman oldum, sana sığınıyorum. Beni bağışla, bundan sonra bu günahlardan uzak olacağıma sana söz veriyor, af etmeni istiyorum.” denir. Günahlarınız için Allahtan af dileyerek namazınıza başlayınız.

2 Rekat İstihare Namazı Kılınışı

İstihare Namazı 1. Rekat;

1. İstihare namazının birinci rekatında “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat İstihare namazı kılmaya” diye niyet ederiz.
2. Sonrasında ise “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız ve Subhaneke duasını okuruz.
3. Ardından, Euzü-besmele çekeriz ve hemen sonrasında Fatiha Duasını okuruz.
4. Fatiha Suresi’nden sonra Kafirun Suresini okuruz ve ardından Rüku’ya gideriz.
5. Son olarak ise secde ‘ye gideriz, doğruluruz ve sonrasında tekrardan secde ‘ye gideriz.

İstihare Namazı 2. Rekat;

1. İlk olarak ayağa kalkarak kıyama dururuz ve besmele çekeriz.
2. Besmelemeden sonra Fatiha okuruz ve ardından da ihlas suresini okuruz.
3. Ardından Rüku’ya gideriz, ardından da Secde ‘ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.
4. Son aşamada ise oturur pozisyonda Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz
5. “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

İstihare Namazı İhlas Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.
1. Kul hüvellâhü ehad
2.Allâhüssamed
3.Lem yelid ve lem yûled
4.Ve lem yekün lehû küfüven ehad

İhlas Suresi Anlamı;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1. De ki; O Allah bir tektir.
2. Allah eksiksiz, sameddir. (Bütün varlıklar O’na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). 3.Doğurmadı ve doğurulmadı.
4. O’na bir denk de olmadı.

İstihare Namazı Kafirun Suresi:

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul yâ eyyühel kâfirûn
2- Lâ a’büdü mâ ta’büdûn
3- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd
4- Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm
5- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd
6- Leküm dînüküm veliye dîn

Kafirun Suresi Anlamı;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- De ki: Ey kâfirler
2- Tapmam o taptıklarınıza!
3- Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz.
4- Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
5- hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz.
6- Size dininiz, bana dinim (sizin dininiz size, benim dinim bana)

Hangi Durumlarda İstihareye Yatılır?

İstihareye birçok durumun neticesinin hayrını öğrenmek için, kötülüklerden korunmak için yatabilirsiniz. Ancak öyle önemli şeyler vardır ki bu durumlarda mutlaka istihareye yatmanız gerekir.

İstihareye yatmak için; istihare namazının ilk rekatında ”Kâfirun Suresi” ikinci rekatında ise ”İhlas Suresi” okunması gerekir. Namaz kılındıktan sonra istihare duası okunur ve ardından kıbleye doğru bir şekilde yatılır. Rüyada beyaz veya yeşil renkler görünürse o işin kişiye hayırlı olacağı, siyah ve kırmızı renkler görülürse işin şer olduğu anlamına gelmektedir. Şer olandan kaçınmak gereklidir.

Özellikle, sizler için önemli bir işe adım atarken istihareye yatınız. Bu konularda istihareye yatılması oldukça önemlidir. İstihare o işin, eşin hayırlı olmasını gösterirken diğer yandan da hayırlı olmayan şeylerin hayra dönüşmesini de sağlayabiliyor.

1. Evlilik kararı almak üzereyken;

2. Ev alırken,

3. Yeni bir iş yeri açarken;

4. Bir işe başlarken,

5. Kötü bir uğraştan kurtulmak için,

İstihare Başkasına Yapılır mı?

Günümüzde insanların çoğu istihareye yatmaz, istihare yatan arkadaşlarından kendisi için istihareye yatılmasını ister. Başkasının sizin adınıza istihare yatması caiz değildir, gerçek sonuçlar doğurmaz. Bunun için istihare namazının nasıl kılındığını öğrenerek, sizin yatmanız daha doğru olacaktır.

İstihare Nasıl Yapılır?

İstihare yapılırken gözden kaçan detaylardan, nasıl yapılması gerektiğine dair her şeyi siz değerli okurlarımızla elimizden geldiğince paylaşmaya çalışacağız.

İstihare 7 gün ard arda yatılması daha sağlıklı olacaktır. İlk gün yattığınızda rüyanızın tam olarak sizin için ne ifade ettiğini anlamamanız ya da şüphe içinde olduğunuz durumlarda doğru bir sonuca varmak istiyorsanız yedi gün yatmanız doğru olacaktır. Eğer 7 günün sonunda hayırlı mı yoksa hayırsız mı arasında bir tereddüte kaldığınız zaman kalbiniz ile hissettiğiniz cevap doğru olacaktır.

İstihareye yatma aşamasında yapmanız gereken belli başlı hazırlıklar olacaktır.

İstihare Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. İstihareye yattığınız ilk gün gusül alınız. ( Bunu 7 gün tekrarlamanıza gerek yoktur.)

2. Kıbleye doğru ayaklarınızı uzatmamaya dikkat edin.

3. İstihare abdesti aldıktan sonra kimse ile konuşulmaması, göz göze dahi bile gelinmediği için ev halkının uyumasını ya da onlara haber vererek sizi konuşturmamalarını, namaz kılacağınız ortama gelip kalabalık yapmamalarını önceden söyleyiniz. Ayrıca telefonunuzdaki, duvarlarda asılı olan resimleri kaldırın ki bu resimlerle göz göze gelmeniz dahi istiharenizin şüphe içine girmesine neden olabilir.

4. Her açıdan önlemlerinizi alarak, abdestinizin olması halinde bile İstihare abdesti almanız gerekir. İstihare abdestinden sonra başınızı eğerek kimse ile göz göze gelmeden, huşu ile namaz kılacağınız alana giderek İstihare namazınızı kılmaya başlayabilirsiniz.

İslamiyette İstiharenin Yeri Nedir?

İstihare, batıl bir inanış değildir. İslamiyet’te var olan; Peygamberimiz tarafından sürekli yapılan bir sünneti seniyedir. Biz aciz kulların bir işe kalkışmadan ellerimizi yaradana açıp, bu işin bizler için hayır ve şerrini öğrenmek isteğidir. Yüce Rabbimiz de açılan elleri geri çevirmeyecek, bu konuda rüyalarla bizlere yol gösterecektir.

Peygamber efendimizin sürekli yaptığı bu namaz bizlere sünnettir. Efendimiz, bir işe başlarken o işin hayırlı olup olmadığı şeklinde, kötülüklerden korunmak için istihareye yatarmış. Hadisi şeriflerde de belirtildiği gibi istihare insanlar için hayırlı, dinimiz açısından da iyidir. İstihare ile ilgili hadisleri okuyarak istiharenin dini boyutunu anlayabilirsiniz.

İstihare Duası ve Namazı ile İlgili Hadisler

”Allah’ım bana hayır ver ve benim için hayırlı olanı seç.”

”İstihare yapan kimse hüsrana uğramaz, istihare eden pişman olmaz, iktisatlı davranan kimse de muhtaç duruma düşmez.”

”İstihare eden zarara düşmez.”

”Allaha istihare, kişinin saadet vesilelerinden biridir.”

”İstiharede bulunmak ve kadere razı göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun eksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.”

”Âdemoğlunun Allah’tan hayır dilemesi (istiharesi) saadetindendir. Allah’ın hükmüne razı olması da saadetindendir. Allah’tan hayır istemeyi terk etmesi ise onun bedbaht olmasındandır. Allah’ın hükmüne razı olmaması da, Âdemoğlunun bedbahtlığındandır.”

İstiharede Görülen Renklerin Anlamları

İstihareye yattığınız zaman rüyanızda gördüğünüz renkler sizlere hayır ve şer hakkında işaretler verecektir. İstiharedeki rüyayı renklerin anlamına göre yorumlanır. İşte, İstihare’de görülen renklerin anlamları;

İstihareye yattığınız zaman rüyanın şekli ve gördüğünüz renklerle o rüyanın yorumunu yapabilirsiniz. İstihareye bir kez yattığınızda kesin sonucu almayabilir, bunun için 7 gün art arda yatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Rüyanızda beyaz gibi açık tondaki renkleri, yeşil ve tonlarındaki renklerin yoğunluğunu gördüğünüz zaman o rüya sizin yapacağınız işin hayırlı olduğunu gösterir.

Rüyanızda kırmızı, siyah gibi koyu tonlarda, iç karartan tonlardaki renkleri gördüyseniz; bu işin sizlere hayır getirmediğini, iyi olmayacağına haber verir.

Peki, görülen renklerin karmaşık olması yani içinde beyazlar ve siyahların olması nasıl yorumlanır?

7 gün yattığınız rüyada sürekli olarak bu şekilde görmeniz halinde ya da bir gün iyi diğer gün hayırsız gördüğünüz rüyaları 7 gün sonunda ağırlıklı renkler hangileri olduğuna belirleyin buna göre anlayabilirsiniz. Eğer rüya görmeme durumunuzda ise kalktığınız zaman duyduğunuz hiss sizlere hayırlı mı hayırsız mı olduğunu belirtecektir.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
İstihare nedir? Nasıl Yatılır? İstihare Duası ve İstihare Namazı
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri
Follow Us