İsrail-Filistin: Kudüs’teki Mescid-i Aksa ‘da gerilim nasıl başladı, neden arttı?

İsrail-Filistin: Kudüs’teki Mescid-i Aksa ‘da gerilim nasıl başladı, neden arttı? Kudüs’te Müslümanlar için mübarek olan Ramazan ayında, Nisan sonunda başlayan gerilim “Kudüs Günü” yaklaşırken daha da tırmandı.

İsrail-Filistin: Kudüs’teki Mescid-i Aksa ‘da gerilim nasıl başladı, neden arttı? Protesto gösterileri, İsrail polisinin müdahalesi ve çatışmalarda yüzlerce Filistinli ve 30’a yakın İsrail polisi yaralandı.

Cuma günü namaz kılmak üzere Mescid-i Aksa’ya giden on binlerce Filistinli. 10 Mayıs’taki “Kudüs Günü”nde bazı İsrailli grupların planladığı yürüyüşte. Harem-üş Şerif’e girmemesi için üç günlük bir nöbete başladı. Ardından İsrail polisi müdahale etti. Gerginlik sürüyor.

Mescid-i Aksa’da gerilim devam ediyor

Hafta sonu ve ardından Pazartesi sabahı devam eden. İsrail polisinin tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandığı olayların ardından. İsrail polisi, 10 Mayıs Pazartesi (bugün) “Kudüs Günü Bayrak Yürüyüşü”nde Mescid-i Aksa’nın bulunduğu. Müslümanların “Harem-üş Şerif” Yahudilerin ise “Tapınak Dağı” adını verdiği bölgeye Yahudilerin girişinin yasaklanmasına karar verdi.

Mescid-i Aksa ‘da gerilim

Son olarak Pazartesi erken saatlerde İsrail polisi; Mescid-i Aksa çevresinde barikat kuran “binlerce Filistinlinin kendilerine taş ve molotof kokteyli attığını” açıkladı. Bunun üzerine protestocuları dağıtmak için gerekli yöntemleri kullanmaya karar verdikleri ve öğlen saatlerinde; plastik mermi de kullanarak Filistinlilere müdahale ettikleri de açıklamada yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.