İngiltere antikor ölçümü için halka test kiti dağıtacak

Koronavirüs salgınında aşılamanın etkilerini ölçmek için İngiltere halka evde kullanılabilen antikor testlerinden dağıtacak.

Birleşik Krallık genelinde, pozitif koronavirüs vakalarında antikor düzeylerini izlemek ve ortaya çıkan verileri değerlendirmek için halka ilk kez koronavirüs antikor testleri sunulacak.

Hükümet test programı ile insanların koronavirüse yakalandıktan sonra ne kadar doğal korumaya sahip oldukları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlıyor.

Salı gününden itibaren başlayacak programda 18 yaşın üzerindeki herkes PCR testi yaptırırken antikor test programına da kaydolabilecek.
Programda test sonuçları pozitif çıkan yaklaşık 8 bin kişinin evlerine iki adet antikor testi gönderilecek.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, “programa katılmanın hızlı ve kolay olacağını” söyledi.

Parmak üzerinden alınacak örnekle yapılacak testlerden ilkinin, pozitif sonucun ardından mümkün olan en kısa sürede yapılması gerekiyor. Böylelikle vücut bu esnada virüse karşı henüz antikor üretmemiş olacak.
İkinci test ise pozitif test sonucundan 28 gün sonra yapılacak. İkinci testle birlikte vücudun enfeksiyona cevaben ne kadar antikor ürettiği ölçülecek.
Programı yürütecek Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) ekipleriyle koordineli çalışacak.

Ajansın CEO’su Dr Jenny Harries, programla birlikte ülkede yürütülen aşılama programının etkisi ve farklı varyantlara karşı bağışıklık tepkileri hakkında “hayati bilgilerin” elde edileceğini belirtti.
Sağlık Bakanı Javid, “antikor test programının, aşı programının üzerine inşa edileceğini” ifade etti.

Sağlık Bakanlığı, test programıyla birlikte virüse yakalanan ancak antikor üretemeyen insanlar hakkında da bilgi sahibi olunabileceğini bildirdi.
İskoçya Sağlık Bakanı Humza Yousaf da test programının virüsü kontrol altında tutma savaşında önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.
Antikor testleri daha önce ülkede sınırlı sayıda kullanılmıştı. Ancak ilk kez kitlesel bir programa dahil edildi.

İngiltere’de Cumartesi günü 32 bin 58 yeni koronavirüs vakası ve 104 de ölüm bildirildi.

Ne düşünüyorsun?

Bir yorum

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 Kasım 2021 gününe geri sayım başladı Atatürkün ölümünün 83 yılı anılacak 10 Kasım 1938de gözlerini yuman Mustafa Kemal Atatürk kalbimizde yaşıyor Bu anlamlı gün hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar 10 Kasım 2021 resmi tatil mi o gün okul ve iş var mı 10 Kasım resmi tatil mi arayışına geçiyor İşte 10 Kasım hakkında merak edilenler

10 Kasım bu yıl hangi gün? 10 kasım Mesajları Resmi Fotoğrafları. 10 Kasım 2021 resmi tatil mi?

17 Aylık Bebek Gelişimi