Hamilelikte Tüylenme Neden Olur? Kalıcı mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte Tüylenme Neden Olur? Kalıcı mı? Hamilelik genel olarak keyifli bir süreçken tüylenme gibi istenmeyen bazı durumlar can sıkıcı olabiliyor. Bununla birlikte halk arasında hamilelikte tüylenme cinsiyet konusunda da ipucu veriyor, gibi bir algı olsa da gerçekte durum pek böyle değil.

Hamilelikte Tüylenme Neden Olur? Kalıcı mı? Hamilelikte tüylenme olur mu?

Hormonların seviyelerinde meydana gelen değişim hamilelikte tüylenmeye ya da var olan tüylerin miktarının artmasına yol açabiliyor. Yani bu, yalnızca senin değil pek çok hamile kadının başına gelen bir durum. Özellikle göğüs uçları, karın, kollar, yüz ve bacakta tüylenme en çok şikayet edilen bölgeler arasında.

Hamilelikte göbekte tüylenme neden olur?

Androjen gibi hormonların artışıyla birlikte hamilelikte göbek ve yüz de dahil olmak üzere vücudun her bölgesinde tüylenme görülebilir. Özellikle “Linea Nigra” çevresi denilen karın çizgisinin olduğu yerde göbek deliğinin altından üste doğru uzayan koyu renkli bir çizgi var. Hamileliğin ikinci trimester’inde oluşan bu çizgi hormonlardaki değişim nedeniyle ortaya çıkıyor ve tüylenme de bu çevrede oluyor.

Hamilelikte tüylenme ne zaman başlar?

Gebelikte tüylenme genellikle hamileliğin ilk trimester’inde başlıyor. İlk 3 ay boyunca tüylenme sorunu devam ediyor. Hormonların fazlaca aktif olduğu bu dönemde fazlalaşan tüylerin artışı, ikinci trimester’de yavaşlamaya ve 6. aydan sonra dökülmeye başlıyor.

Hamilelikte tüylenme azalır mı?

İlginç bir şekilde bazı anne adaylarında tüylenme artarken bazılarında tüylenme azalabiliyor. Bunun dışında hamilelikte tüyler dökülür mü, diye merak edebilirsin. Amerikan Dermatolojisi Akademisi tarafından yürütülen çalışmalar bu problemin doğumdan sonraki 6 ay içerisinde kendiliğinden ortadan kalktığını gösteriyor.

Hamilelikte göbek kılları dökülür mü?

Rahatsızlık hissi verdiği için anne adayları hamilelikte göbek tüylerinin alınması konusunda çare yolları arayabiliyor. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi çıkan kılların doğumdan sonraki 6. ay itibarıyla kendiliğinden dökülmeye başlaması bekleniyor. Kendiliğinden geçmeyen tüylenmeler için lazer epilasyon gibi uygulamaları deneyebilirsin. Lazer epilasyon hamilelere ilk 3 ay epilasyon önerilmiyor, 3. ay itibarıyla güvenilir merkezlerde epilasyon yaptırabilirsin.

Lazer epilasyonu hamilelikte yüzde kıllanma için de yaptırabilirsin. Bunun bebeğine herhangi bir zararı yok.

Tüy dökücü krem hamilelikte zararlı mıdır?

Vücutta istenmeyen tüylerden epilasyon, tıraş ve ağda gibi seçeneklerle kurtulabilirsin. Ancak cildin derinlerine nüfuz eden aktif bileşenlere sahip olduğu ve cilt de ekstra hassas olduğu için tüy dökücü kremlerin hamilelikte kullanılması önerilmiyor. Bu tarz tüy dökücü ve sarartıcı kremler bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilme riski var.

Hamilelikte tüylenme cinsiyet belirtir mi?

Hamilelikte göbek tüylenmesi cinsiyet hakkında ipucu verebiliyor, yani halk arasında inanış bu yönde. Erkek bebek bekleyen anne adaylarının özellikle karın bölgesinde tüylenme olduğuna inanılıyor. Ancak tabii ki bu durumun bir bilimsel olarak geçerliliği yok.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Hamilelikte Tüylenme Neden Olur? Kalıcı mı?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us