Hafta sonu evde yapılabilecek keyifli ve eğlenceli aktiviteler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi başladığından beri her şey can sıkıcı, eve tıkılıp kaldık ve hangi yöne baksak sıkıntı yapıyoruz. Sürekli kilo alıyoruz. sonra nasıl kilo vereceğiz aramaya başlıyoruz. Oysa evde ailemizle birlikte sosyalleşebiliriz. Çünkü 30 sene önce her evde telefon ve bilgisayar yoktu. Tv kanallarından 3-5 tane vardı, mecburen ne verirlerse onları seyrederdik. trt3 de kovboy filmini babamızla, trt1 de pazar keyfi evet hayır yarışmasını annemizle yada ablamız varsa o yalan rüzgarı dizisi yok mu 90 ların çocuklarını tüketen :) neyse sözü fazla uzatmayalım da Sş-izlere bu hafta sonu evde ailenizle birlikte yapılabilecek keyifli ve eğlenceli aktiviteleri sıralayalım. Hadi başlayalım.

Evde yapılabilecek aktiviteler arıyorsanız güzel fikirlerimiz var. Hafta sonu ev aktiviteleri hakkında bazen aklımıza bir şey gelmez. Sizler de aynı şekilde yeni fikirler ve öneriler arıyorsanız bu fikirler işinize yarayacaktır.

2020 hepimiz için adeta Corona salgının damgasını vurduğu bir yıl oldu. Dolayısıyla aslında evlerimiz sadece pandemi döneminde güvende olduğumuz alanlar olmasının yanı sıra artık sosyalleşmenin de tanımını değiştirdiğimiz alanlar olarak karşımıza çıkıyor. İşte size evde yapabileceğiniz bazı eğlenceli aktivite önerisi.

Hafta sonu yaklaştığında, düşünceler ertelenen ev işlerine, planlara ya da yapılması gereken diğer bütün şeylere  kayar. Tüm bunları ailece yaparsanız işleri erken bitirmenin yanı sıra eğlenceye de zaman ayırabilirsiniz. İster hep beraber evinizi yeniden düzenleyin, isterseniz farklı uğraşlarla zaman geçirin. Birlikte yaptığınızda her şeyin çok daha keyifli hale geldiğini göreceksiniz. İşte “evde sıkılınca ne yapılır?” sorusuna yanıtlar ve evde yapılabilecek aktiviteler

OYUN OYNAYIN 

Kutu oyunları hafta sonları için eğlenceli bir seçenek olabilir. Tabu, Monopoly, Kızma Birader bir hafta sonu öğleden sonrasında tüm aileyi keyiflendirmek için ideal bir fikir. Hayal gücünüzü kullanarak kutu oyunları oynayabilirsiniz.

DERGİ OKUYUN 

Evde yapılabilecek aktiviteler arasında en zevklilerden biri de dergi okumak. Eviniz için birbirinden yaratıcı fikirler ve önerilerin yer aldığı dekorasyon dergilerini okuyabilirsiniz. Evim dergisi bunlardan biri olabilir, size iyi fikirler verecektir.

EVİNİZİ YENİDEN DEKORE EDİN 

Evinizin enerjisi yükseltmek için Feng Shui’ye göre dekore edebilirsiniz. Eşyaların yönleri ve aksesuarlarla başlayabilirsiniz.

YAPBOZ BİRLEŞTİRİN 

Yapboz tüm ev sakinleri için faydalı bir aktivite olabilir. Zorluk derecesi yüksek büyük bir yapbozu birleştirmeyi deneyin.

KENDİN YAP TARİFLERİNİ UYGULAYIN 

Kendin yap projelerini gözden geçirin. Örneğin bir duvarı kara tahta boyası ile boyayıp üzerine pozitif mesajlar içeren sözler yazabilirsiniz.

ÖRGÜ ÖRÜN 

Kış için salonunuza uyum sağlayacak bir diz battaniyesi örebilirsiniz. Örneğin bu yazı ilginizi çekebilir: Evim Dergisinin Dev örgü battaniye nasıl yapılır? Birkaç saatte battaniye yapımı

KOSTÜM TASARLAYIN 

Eğlenceli dakikalar için basit kostümler tasarlayabilirsiniz. Tüm aile üyeleri için maske, şapka ve pelerin gibi yapması çok da zor olmayan alternatifleri deneyebilirsiniz.

EVDEKİ FAZLALIKLARDAN KURTULUN

Fazlalıklardan arının. Uzun süredir kullanmadığınız eşyaları elden geçirin, fazlalıkları atın. Sadeleşmek kendinizi iyi hissetmenin ilk adımıdır. Marie Kondo’nun yöntemlerine göz atmak size yol gösterici olabilir.

ÖZEL YETENEKLERİNİZİ GELİŞTİRİN, SATIN 

Eğer özel yetenekleriniz varsa bunu geliştirebilir hatta bir online mağaza açıp yaptıklarınızı satabilirsiniz.

DEKORASYON VİDEOLARI İZLEYİN

Ev dekorasyonu ile ilgili Youtube videolarına göz atabilirsiniz. Bir dekorasyon kanalına üye olabilir ve pek çok yaratıcı projeyi hayata geçirmek için ilham alabilirsiniz.

EV YAPIMI TARİFLER DENEYİN 

Ev yapımı reçeteler deneyin. Örneğin ev yapımı mum, sabun ya da salata ve yemek sosları gibi…

BOYA YAPIN 

Renklerle gelen terapik etkiye inanın ve duvarlarınızı boyayın. Yaşam alanlarına yepyeni bir görünüm katmanın basit formüllerinden biri de budur.

Hafta sonu ev aktiviteleri maddelerimizden biri de boya. Boya, ailece yapıldığında çok eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. Örneğin çocuklarınızın odasından işe başlayabilirsiniz. İstedikleri renge boyadıkları odada yatmak onların çok hoşuna gidecektir.

KİTAP OKUYUN 

Kişisel gelişiminize faydalı olabilecek kitapları okuyabilirsiniz.

ÇALIŞMA ALANINIZI DÜZENLEYİN 

Eğer home office çalışansanız çalışma alanınızı düzenleyebilir; böylelikle çalışma veriminizi arttırabilirsiniz.

GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞÜN 

Uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla Zoom, Facetime gibi uygulamalar üzerinden görüntülü görüşme  yapabilirsiniz.

SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜNLERİ ATIN 

Son kullanma tarihi geçmiş tüm gıda, kozmetik ve ilaç gibi ürünleri elden çıkarın. Tek tek kontrol etmek onları düzenlemek için de size iyi bir fırsat yaratmış olur.

EŞYALARIN YERLERİNİ DEĞİŞTİRİN 

Eşyaların yerlerini değiştirerek pratik yoldan bir değişim harekatı da yaratabilirsiniz. Görsel ve algısal değişimler yaratmak beyin için de ideal bir egzersizdir.

BOYA KİTAPLARI EDİNİN 

Boya kitapları ile biraz eğlenebilirsiniz. Hatta çocuklarınız varsa hep birlikte boyama yapabilirsiniz. Mandala kitabı iyi bir başlangıç olabilir.

Boya kitapları ile biraz eğlenebilirsiniz. Hatta çocuklarınız varsa hep birlikte boyama yapabilirsiniz. Mandala kitabı iyi bir başlangıç olabilir.

YABANCI DİL ÖĞRENİN

Yabancı dil öğrenebilirsiniz. Kendi kendinize Mesela İngilizce Türkçe Tercüme yapabilirsiniz Bunun için pek çok ücretsiz uygulama ve online web programı var. Hemen bir tane önerebiliriz bile, Duolingo.

BİTKİLERLE İLGİLENİN 

Bahçeciliğin detaylarını keşfedebilir; evde bir bahçe kurgulayabilirsiniz. Balkonda ya da evin bir köşesinde… Karar sizin. 

Bahçeciliğin detaylarını keşfedebilir; evde bir bahçe kurgulayabilirsiniz. Balkonda ya da evin bir köşesinde… Karar sizin.

YENİ BİR HOBİYE BAŞLAYIN 

Yeni bir hobiye başlayabilirsiniz. Kaligrafi, örgü, çizim, web tasarımı gibi. Artık her birini kolaylıkla öğrenebileceğiniz online platformlar mevcut.

EVDE YAPILABİLECEK SPORLARI DENEYİN 

Hareket etmek hayati önem taşıyor. Sağlığınız için evde kolaylıkla yapabileceğiniz sporları deneyin. Yoga ve pilates ideal seçenekler arasında.

BLOGGER OLUN 

Bir blog yapabilirsiniz. Ya da Güzel yazılarınız mı var? Makaleler yazılar şiirler veya güzel fikirler, yorum yazın size ulaşalım İnce Zeka sosyal içerik platformunda Blogger’lık yapabilirsiniz, çünkü sahip olduğunuz yetenekleri paylaşmak ya da başka kişilerle bağlantı kurmak için harika bir yol!

EVDE PİKNİK YAPIN 

Piknik sadece kırda yapılmaz. Balkon ve bahçeler bu iş için ideal lokasyonlar arasında. Ama bir balkon ya da bahçeniz yoksa oturma odanızda yere serilerek bir piknik atmosferi yapabilirsiniz

8 önerimiz daha var:

AİLE DEFTERİNİZİ OLUŞTURUN 

Hafta sonu ev aktivitelerinden ilkini anlatıyoruz: Ailenize ait eski fotoğraflardan bir defter oluşturun ve onu dekoratif minik objelerle süsleyin. Böylece hem çocuklarınızla keyifli zaman geçirir hem de onların aile bağlarını güçlendirmiş olursunuz. 

KOLAJLAR YAPIN 

Eski dergiler, renkli kağıtlar, kurumuş yaprak ve çiçeklerden bir kolaj yapın. Hatta buna aile resimlerinizi de ekleyin. Sonrasında yaptığınız bu kolaj çalışmayı çerçeveleterek duvarınızda sergileyebilirsiniz.

SAĞLIKLI FAST FOOD 

Akşam yemeği için sağlıklı fast food gecesi hazırlayabilirsiniz.  Mönüyü  belirleyin ve hepsini evde hep birlikte hazırlayın. Herkesin en sevdiği fast food yemeklerinin adlarını minik kağıtlara yazıp bir çekiliş yapın.

Mutfağa girerek sıra dışı tarifler ve dünya mutfağından öne çıkan yemekleri pişirebilirsiniz. Biraz değişiklik herkese çok iyi gelir.

Sonrasında kazanan yemekleri hep birlikte hazırlayın. Yemekleri kendiniz yapacağınız için malzeme olarak neler kullanıldığı konusunda da tereddüdünüz olmaz. Tüm aile hep birlikte keyifli bir akşam yemeğine imza atmış olursunuz.

SİNEMA GECESİ 

Bir sinema gecesi düzenleyin. Çocuklarınızla seyredebileceğiniz eğlenceli bir film seçin. Yere bir battaniyeleri serin ve üzerine onların sevdiği aperatif yiyecekleri hazırlayın.

Akşamları sinema ya da dizi gecesi yapıp arka arkaya klasik filmleri izleyebilir ya da kaçırdığınız dizilere başlayabilirsiniz.

Patlamış mısırları ve kendi sıkacağınız meyve sularını da unutmayın. Üstelik ortalık kirlenecek diye korkmayın. Battaniye toplayıp  silkelediğinizde, dağınıklığı da ortadan kaldırmış olursunuz.

KÜTÜPHANEYİ DÜZENLEYİN 

Kütüphanenizdeki kitapları düzenleyin. Hatta okuduklarınızdan bazılarını ayırarak ilköğretim okullarına da yollayabilirsiniz. Bu düzenleme sırasında çocuklarınızın da size yardımcı olmasını isteyin.

SESLERİ YAKALAYIN 

Hafta sonunda keyifli bir oyun oynamak mı istiyorsunuz? Bu oldukça kolay. Bir ses kaydediciye sokaktaki evdeki farklı sesleri kaydedin. Örneğin elektrik süpürgesi sesi, mikser sesi, akan suyun sesi, rüzgarın sesi gibi… Sonra aile üyelerini toplayın ve onlara sesleri tek tek dinletin. Onlar da neler olduğunu bulmaya çalışsın. Eğitici ve eğlenceli birkaç saat herkese iyi gelir.

AKŞAM YEMEĞİNİ BİRLİKTE YAPIN 

Hep birlikte mutfağa girip yemek yapın. Kesme, doğrama gibi işleri siz yapın, ancak karıştırma ve süsleme gibi işleri çocuklarınıza bırakarak onların da keyif almasını sağlayın. O akşam şimdiye kadar yaptığınız en güzel yemeği yiyeceğinizden emin olun.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Hafta sonu evde yapılabilecek keyifli ve eğlenceli aktiviteler

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us