http://hbryazilimi.com/

Google, Gboard klavye uygulamasına beklenen özelliği getiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google’ın Android platformundaki klavye uygulaması Gboard, kullanışlı klavye özellikleriyle dolu ve her zaman yeni bir özellik sunma potansiyeline sahip. Şimdiyse Gboard, silinen metni geri getirmek için bir “geri al” butonu ekliyor gibi görünüyor.

Geliştirici RKBDI’nin ve Akos’un dikkat çektiği gibi, Google, Gboard için kullanıcıların silinen metni “geri almasına” olanak sağlayacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Geri alma yeteneği, yıllardır metin düzenleme uygulamalarının ve programların vazgeçilmez bir özelliği olmuştur ve çoğu Android uygulamasında da bulabiliriz. Örneğin, Google Keep uygulamasında yerleşik bir geri alma butonu bulunuyor.

Ancak, bu özellik sanal klavyelerle sistem genelinde kullanılabilir değil. Windows ve macOS’taki fiziksel klavyelerde hemen hemen her uygulamada kullanılabilen “Ctrl + Z” geri alma kısayolu bulunurken, Gboard gibi bir seçenekte bu özellik yok. Ancak bu durum yakında değişiyor.

Google, Gboard klavye uygulamasına beklenen özelliği getiriyor

Google, Gboard’ın butonları aracılığıyla bu işlevselliği sistem genelinde ekliyor. Kısa bir videoda özelliği eylemde görebiliyoruz. Burada, içerisinde yerleşik bir geri alma seçeneği bulunmayan bir arama çubuğunda sergileniyor. Test metni yazılıyor, ardından siliniyor ve geri alma butonu kullanılarak geri getiriliyor. Bu seçenek, Gboard’ın aşırı yüklü butonları içinde biraz gömülü görünse de, Google nispeten yeni bir özellik olarak bu butonların yerlerini yeniden düzenleme seçeneğini ekledi, bu da bu özelliği güçlü bir hale getirebilir.

Önemle belirtmek gerekir ki, klavyenin uzun süredir otomatik düzeltme için bir “geri al” seçeneği mevcut. Ancak bu, çok daha gelişmiş bir özellik.

Bu özelliğin ne zaman halka açılacağı hâlâ belirsiz. Şu anda, bu özellik en son Gboard beta sürümünde mevcut, ancak devre dışı bir bayrak altında saklı. Yani, kolayca kullanıcı tarafından erişilebilir değil.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Google, Gboard klavye uygulamasına beklenen özelliği getiriyor
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER YAZILIMI | HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us