Fıtık nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fizik Stenoz Nedir?

Daha yaygın olarak fıtık olarak bilinen fizik darlığı, kol veya bacaktaki bir kemiğin büyüme plakası olarak da bilinen physis'in kısıtlanıp büyümekte güçlük çekmesiyle ortaya çıkan tıbbi bir durumdur. Bu kemik büyümesi anormalliği, yetersiz kaplama miktarından veya çok fazla basınçtan kaynaklanabilir ve sonuçta etkilenen bacak veya kolda bir şekil bozukluğuna veya uzamaya neden olabilir.

Fıtık her yaşta olabilir, ancak daha çok yeni yürümeye başlayan bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür. Uygun tedavi olmadan, bu durum hasta için ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir.

Fıtık Neden Olur?

Fıtığın kesin nedeni net değil, ancak çocukları risk altına sokabilecek birkaç faktör var. Bunlar şunları içerir:

  • enfeksiyonlar: Bir çocuk büyümesi sırasında belirli enfeksiyonlara veya hastalıklara maruz kalırsa, bu potansiyel olarak büyüme plakalarının daralmasına neden olabilir.
  • Kemik Travması: Bir hasta ani bir travmatik yaralanma yaşarsa, bu durum potansiyel olarak büyüme plaklarının normal işleyişini sınırlayabilir.
  • Genetik eğilim: Bazı durumlarda, bir birey kalıtımından dolayı genetik olarak fıtık yaşamaya yatkın olabilir.

Fıtık Tanı ve Tedavisi

Fıtığı doğru bir şekilde teşhis etmek için doktorlar tipik olarak bir röntgen veya MRI isteyeceklerdir. Teşhis doğrulandıktan sonra, tedavi genellikle vakanın ciddiyetine bağlı olarak germe ve fizik tedavi veya ameliyatı içerir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi tıbbi sorunlara neden olabileceğinden fıtık tedavisi bir an önce yapılmalıdır. Ne yazık ki ağır vakalarda bacak veya kol kalıcı olarak deforme olabilir, bu nedenle fıtık tanı ve tedavisi büyük önem taşır. Fıtık, bedenin farklı bölgelerinde meydana gelen, vücudun hareket etme yeteneğini sınırlayan bir etkilendirme olarak tanımlanmaktadır. Farklı durumlarda ortaya çıkabilen bu etki, zaman zaman oldukça ağrılı da olabilmektedir. En sık rastlanan fıtık türü, eklemlerin içinde ortaya çıkan, kıkırdak çürüklerine yol açan eklem fıtıklarıdır. Fıtık, uzun süre aynı pozisyonun yeniden alınmasından meydana gelen, ortaya çıkan doku cinsi etkilendirmelerdir. Uzun süre dik durmanın, taşıma davranışının ve farklı diğer davranışların tartışmasızca etki ettiği bu durum, hareketlerimizi sınırlandırdığı için tedavi edilmeye ihtiyaç duymaktadır.

Fıtık tedavisinde çeşitli girişimler, problemi çözmeye yönelik olarak yapılmaktadır. Bu girişimler, başta fizik tedavi olmak üzere, ortopedik cerrahi, ilaç veya eklenen parafin tedavisidir. Genellikle, hastalar hafif belirtileri kolayca yok edebilmek için, öncelikle bu nedensiz tedavi yöntemlerinden birisine başvurmaktadırlar.

Fıtığın, yaşamınızdaki etkisine karşı tedbirli olmanız ve ne zaman müdahale etmeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Genellikle, problem devam ediyorsa ve tedavi müdahalesi ihtiyacına gidilmesi gerekiyorsa, hekime başvurmanız gerekmektedir.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Fıtık nedir?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us