En Uzun Yaşayan 10 Hayvan

En Uzun Yaşayan
En Uzun Yaşayan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bügün sizlere dünyanın en uzun yaşayan 10 hayvanını tanıtacağız. Bildiğimiz bilmediğimiz milyonlarca canlının yaşadığı koca evrende sizlere en uzun yaşayan ilk on hayvan hangisidir ve onlar hakkındaki bilgileri toparladık.

En uzun yaşayan 10 – Warty Oreo

En uzun yaşayan sıramızda 10. sırada Bilimsel adı Allocyttus verrucosus olan Warty Oreo’lar 140 Yıla kadar yaşayabiliyorlar. Karanlık ve derin sularda yaşamayı tercih eden bu canlıların boyu 42 cm’yi bulabiliyor. Deniz dibinde ise 1600 metreye kadar uyum sağlayabiliyorlar.


9 – Turuncu Roughy

Parlak kiremit renginde görünüme sahip bu balık okyanusun en derinlerinde yaşar.Rengi yaşadığı süre zarfında görenleri hayrete düşürse de öldükten sonra turuncumsu bir renge döner. Özellikle Bu türün 149 yaşına kadar yaşamış olanı bilinmesine rağmen 156 yıl yaşadığı da öngörülmektedir.


8 – Dev Aldabra Kaplumbağası 

Popülasyonu Şeyseller, Aldabra adasında olan bu kaplumbağa türü uzun boynu ile bilinen dünyanın en büyük kaplumbağalarından biridir. Ayrıca 250 Kg ağırlığa ulaşan bu kaplumbağaların bilinen en yaşlı olanı ise 152  yaşındadır.


7 – Göl Mersin Balığı

Kuzey Amerikada yaşayan bu balık cinsi 25 Mersin Balığı türünden biridir. Uzun ve geniş bir yapıya sahiptirler ve sırt kısmı tırtıklı bir görüntüyle bir timsaha benzer. Ayrıca Bilinen en yaşlı göl mersin balığı 152 yaşındadır.


6 – Shortraker Kayabalığı

Geniş bir popülasyon alanına sahip bu balık türü Rusya’da Kaliforniya’ya kadar rastlanabilir. Özellikle 1 Metreyi aşan boyları ve 20 Kg’a kadar ağırlığa ulaşan Shortraker Kayabalığı 157 Yıla kadar yaşayabilmektedir.


En uzun yaşayan 5 – Dev Galapagos Kaplumbağası

Dünyanın en uzun yaşayan canlısı listemizin sonuna gelirken 5. sırada yine bir kaplumbağa cinsi var. Yalnızca Galapagos ve Aldabra adalarında yaşarlar. dev kara kaplumbağalarıdır. Charles Darwin 1835 yılında Galapagos’u ziyaret ettiğinde, bu kaplumbağalar varyasyonlarını keşfetmiştir. Genellikle Koruma altında olan bu türün en yaşlı üyesi 177 yaşındadır.


4 –  Kızıl Deniz Kestanesi

Pasifik okyanusunda Alaskadan Kaliforniya’ya kadar uzanan bölümde yaşarlar. Genellikle sığ suları tercih ederler. Dikenleri zehirlidir. Buna rağmen Yeni Gine’li kabilelerin bir dönem bu deniz canlılarının etini yediği bilinmektedir. Ayrıca Ömürleri 200 yıl civarındadır.


3 – Rougheye Kayabalığı

205 Yıl ömrü olan bu balık türü ismini göz kapaklarında bulunan kemiklerden alır. Ayrıca ortalama 80 cm uzunluğu olan Rougheye’ler derin sularda yaşamlarını sürdürürler.


2 – Grönland Balinası

136 Ton ağırlığa ulaşan bu dev tür Gök balinadan sonra ikinci büyük sırada yer alır.20 Metre uzunluğa kadar gelişim gösterirler.200 Yıl ortalama ömürleri olan bu balinaların ömrünün 245 yıla kadar uzadığı da yapılan araştırmalarda hesaplanmıştır.


En uzun yaşayan 1 – Deniz Tarağı (Arctica Islandica)

Dünya’nın en uzun yaşayan canlısı olma ünvanına sahip olan Deniz Tarakları ortalama 405 ila 410 yıl yaşamaktadır.Bilinen en yaşlı deniz tarağı ise tam 507 yaşındadır.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
En Uzun Yaşayan 10 Hayvan

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us