En ilginç hastalıklar

En ilginç dünyalar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlginç Hastalıklar

Hayat tahmin edilemez ve ani bir hastalık hayatınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Neyse ki büyüleyici ve benzersiz kabul edilen pek çok hastalık olduğunun farkında olmayabilirsiniz. İşte duymuş olabileceğiniz bazı ilginç hastalıklar:

Progerya

Progeria, hızlandırılmış yaşlanmaya neden olan, genetik olarak etkilenen nadir bir durumdur. Durum ölümcül olsa da, bazı çocuklar aralarına kadar hayatta kalarak çarpıcı bir şekilde yaşlı insanlara benzer hale gelirler. Bu büyüleyici bir durumdur ve araştırmacılar bunun tek bir genden kaynaklandığını ve bunun bir mutasyonun sonucu olduğunu bulmuşlardır.

Lenfositik Koriomenenjit (LCMV)

LCMV, fareler tarafından yayılan ve insanlarda menenjit, ensefalit ve diğer ciddi hastalıklara neden olabilen bir virüstür. Ayrıca ateş, yorgunluk, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Neyse ki bulaşıcı değildir ve nadiren ölümcüldür.

Kuru

Kuru, prion proteininin neden olduğu oldukça bulaşıcı bir beyin bozukluğudur. Yalnızca Papua Yeni Gine'deki tek bir kabileden insanlarda görülür ve geleneksel yamyamlık uygulamalarıyla bağlantılıdır. Semptomlar arasında kontrol edilemeyen seğirme, denge ve konuşmada zorluk, ruh hali değişimleri ve nöbetler yer alır.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Bu, vücut imajının bozulması, mekansal oryantasyon bozukluğu ve diğer semptomlarla karakterize nadir görülen bir nörolojik bozukluktur. Çok nadir olmakla birlikte her yaştan insanı etkileyebilir ve fizyolojik ve psikolojik nedenlerin birleşiminden kaynaklanır.

Derinin Akuajenik Kırışıklığı

Bu, dünyada sadece birkaç kişiyi etkileyen inanılmaz derecede nadir bir durumdur. Ter, gözyaşı, tükürük ve hatta banyo suyu dahil olmak üzere suyla temas ettiğinde ciltlerinin kırışmasına neden olur. Bu durumun nedeni hala bilinmiyor ve tedavisi çok zor.

Hutchinson-Gilford Progeria Sendromu (HGPS)

HGPS nadir görülen, ölümcül bir genetik bozukluktur. Hızlandırılmış bir yaşlanma süreci ile karakterizedir ve bu bozukluğu olan kişiler tipik olarak erken yaşta yaşlılık veya kalp hastalığı ile ilişkili komplikasyonlardan ölürler.

Yabancı Aksan Sendromu

Yabancı Aksan Sendromu, kişinin yabancı bir aksanla konuşmasına neden olan nadir bir nörolojik bozukluktur. Bu, bir kişi felç, kafa travması veya travmatik beyin hasarı geçirdikten sonra olabilir ve kişinin yaşamı ve kimlik duygusu üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Bunlar, insan popülasyonunda tanımlanmış birçok eşsiz ve büyüleyici hastalıktan sadece birkaçıdır. Korkunç olabilmelerine rağmen, çalışmak büyüleyicidir ve hatta bilimsel çalışma ve keşif için yeni yollar açabilirler. Günümüz teknolojisi insanlık için sınırsız imkânlara sahiptir. Bu imkânlar, dünyaya benzersiz bir bakış açısı getirir ve bizi sadece hayal dünyalarına ya da fantastik mekanlara değil, aynı zamanda birçok ilginç ve hayret verici dünyalara kadar götürür.

Birçok bilim insanı, dünyaların ve evrenin çok sayıda uygarlığa sahip olduğuna inanıyor – gelişmiş, farklı kültürleri ve kıyafetleri olan herhangi bir yaşam formunu ya da yaşayan makineleri dahil. En ilginç dünyalar arasında, bariz egzotik gezegeni deneyimleme şansımız olmasa da, dizi ve filmlerle geliştirilmiş mekanlara artık ulaşabiliyoruz.

Örneğin, M. Night Shyamalan’ın “The Last Airbender” filmlerinden bahsediyor olsak, başrollerinden birinin özel yeteneklerini kullanarak sıradışı bir evrende gerçek zamanlı hareket edebileceği bir tane olduğunu hayal edebilme şansımız olur. Filmlerin eşsiz görsel güzelliği ve Kelebek Dili ile ifade edilen diğer dilleri, birçok kişinin dünyadan koparak bu evrene olan hayalgücünü artırmasının ötesinde, insanları Anadışı’ndaki bu iletişimsiz fikirlerin kontrolü güçlerine inanmaya yönlendirecektir.

Yine herhangi bir televizyon veya film enerjisine sahipseniz, gerçek dünya gerçeklerini değiştirmek için başka dünyalara göz atmaya karar verebilirsiniz. James Cameron’ın Avatar filmi, İkran florası, faunası ve dili ile Pandora’yı keşfetme imkânımızı verdi. Gary Whitta ve Colette Freedman’ın üçlü serisi Lifeline ile, uzayda sürgünlük bile yaşamak mümkün hale geldi.

Günümüze kadar, hakkında hiç duymadığımız veya tahmin bile edemeyeceğimiz çok sayıda gizemli, sonsuzluk dolu dünyaların öyküsünü anlattık. Teknolojinin yükselişiyle bu dünyalara daha fazla ulaşacağımızdan eminiz.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
En ilginç hastalıklar
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us