🇩🇪 Biontech (Alman) Aşısı vs Sinovac (Çin) Aşısı 🇨🇳 | Hangi Aşıyı Tercih Etmeli?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü doktorlardan Prof. Dr. Murat AKSOY suskunluğunu bozdu ve son dönemdeki yaptığı videolar ile çok olumlu eleştiriler almaya devam ediyor. Youtobe ‘da paylaştığı son video 1 günde 1 milyon’a yakın bir izlenme sayısına ulaşırken kısa sürede daha çok izlenip trendlere gireceğini tahmin ediyoruz…

🇩🇪 Biontech (Alman) Aşısı vs Sinovac (Çin) Aşısı 🇨🇳 | Hangi Aşıyı Tercih Etmeli? Murat AKSOY kimdir? Uzmanlık alanları nelerdir ve merak ettiğiniz herşeyi konumuzun devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle Yayınladığı video’ya göz atalım ve devam edelim…

Video’dan sonra yaptığı açıklamaya bakacak olursak da

Koronavirüs aşısı olurken iki farklı seçenek sunuluyor,

Alman aşısı Biontech mi olmak istersiniz yoksa Çin aşısı Sinovac mı?

Peki bu aşıların farkları neler, hangi covid19 aşısını olmalıyız?

Gelin hep birlikte bu aşıların farklarını ve etkilerini inceleyelim.

Çin aşısı Sinovac ve Alman aşısı Biontech aşılarını karşılaştırırken şunları dikkate alacağım; 1- Aşıların etkinlikleri 2- Yeni varyantlara (mutasyonlara) etkinlikleri 3- Yan etkileri 4- Pasaport uygulamaları 🇩🇪 Alman aşısı Biontech için yapılan faz çalışmalarında, bu aşının koronavirüs enfeksiyonunu %95 oranında önlediği görüldü. 🇨🇳 Çin aşısı Sinovac için yapılan açıklamalarda, bu aşının faz 3 çalışmasının Endonezya ayağında efeksiyondan koruyuculuk %65.3 olarak bildirildi. Brezilya ayağında ise orta ağır enfeksiyonu önlemede aşının etkisi %78 olarak ifade edildi. Türkiye’de ise aşının etkinliği %83.5 olarak ifade edildi. Aynı Brezilya’da da olduğu gibi hastaneye yatış oranı %100 olarak önlendiği açıklanmıştı. Bu aşılar mutasyonlu virüslere karışı etikili mi diye sorarsak, İsrail’deki koronavirüs aşı çalışmalarına göz atmamız gerekiyor. Buradaki çalışmalara da baktığımızda her iki aşınında bu varyantlara karşı etkili olduğu ortaya çıkıyor. Aşıların yan etkileri: Biontech aşısında yan etkiler biraz daha fazla. Sinovac aşısının bazı yan etkileri; Yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı ve ateş. Son olarak, son zamanlarda aşılarla ilgili pasaport konuları da konuşulmaya başlandı. Burada da hangi ülke ile bağlantınız fazla ise o kısma dikkat etmenizde fayda var. Prof. Dr. Murat Aksoy YouTube kanalına abone olmak için: 👉https://bit.ly/MuratAksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın:

📌Web sitesi: https://www.drmurataksoy.com/

📌Instagram: https://www.instagram.com/profdrmurat…

📌Facebook: https://www.facebook.com/murat.aksoy….

📌Twitter: https://twitter.com/drmurataksoy

#koronavirüs#biontech#sinovac

 • 00:00​ – Giriş 01:13​ – Aşıların etkinlikleri
 • 04:17​ – Mutasyonlara karşı etkinlikleri
 • 07:53​ – Aşıların yan etkileri
 • 11:59​ – Pasaport konusu
 • 14:13​ – Kapanış ”🇩🇪 Biontech (Alman) Aşısı vs Sinovac (Çin) Aşısı 🇨🇳 | Hangi Aşıyı Tercih Etmeli?”

videomu izledikten sonra beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın.

Murat AKSOY Kimdir?

Yurtiçinde ve yurt dışında faaliyet gösteren damar cerrahisi derneklerinde görev yapan Prof. Dr. Murat Aksoy kimdir? Prof. Dr. Murat Aksoy kaç yaşında, nereli? Prof. Dr. Murat Aksoy eğitimi!

PROF. DR. MURAT AKSOY KİMDİR? PROF. DR. MURAT AKSOY EĞİTİMİ!

11 Eylül 1970doğumlu Genel Cerrah Uzmanı Murat Aksoy, İstanbul doğumlu. Öğrenimini Şişli Terakki Lisesi ve Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İsatanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldu. Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1999 yılında tamamladı. Görsel medyada program sunucusu, editör ve yapımcı olarak da yer almaktadır. Kanal D’de 2013-14 yıllarında yayınlanmakta olan “Doktorum” programında Ceyda Düvenci ile beraber sunuculuk yapmıştır. Kanal 24’te “Dr.Murat’la Bir Dakika” adlı kısa sağlık videoları iki sezondur yayınlanmaktadır.

11.09.1970’te İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini sırası ile Şişli Terakki Lisesi Levent İlköğretim Okulu’nda ve Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1994’te mezun olarak tıp doktoru unvanı aldı. Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1999’ta tamamladı.

iÜ. İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda 2000 yılında uzman doktor olarak çalışmaya başladı. 2004-2005 arasında damar cerrahisi konusunda bilgi ve becerisini arttırmak amacı ile bir yıl boyunca Henri Mondor Hastanesi Damar ve Endokrin Cerrahisi Servisi’nde, Fransa’da çalıştı. Yüksek Öğretim Kurumu tarafından düzenlenen sınavda başarılı olarak 2006′ da doçent unvanı aldı. Avrupa Uzman Doktorlar Birliği Damar Cerrahisi Seksiyonu UEMS-Vasc) tarafından düzenlenen Board ( Sınavı’nda başarılı oldu ve yeterlilik belgesi aldı. Bahçeşehir Üniversitesi kadrosuna 2013 yılında geçti ve aynı yıl Genel Cerrahi Profesörü oldu.

Prof. Dr. Murat Aksoy yurtiçinde ve yurt dışında faaliyet gösteren damar cerrahisi derneklerinde görev yapmıştır. Fleboloji Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, Saymanlık ve Genel Sekreterlik görevini yapmıştır. European Association of Vascular Surgeons in Training Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği, European Vascular Surgeons in Training Genel Sekreterliği, European Society for Vascular Surgery Yönetim Kurulu Üyeliği ve International Society for Vascular Surgery Doğu Avrupa Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Damar cerrahisi konusunda yurtdışında ve yurtiçinde basılmış kitap bölümleri, makaleleri ve kongre sunumları bulunmaktadır. Güncel damar cerrahisi uygulamalarının yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile düzenlenen yurtiçi ve yurtdışı eğitim kurslarında eğitmen olarak görev almaktadır.

Bunların yanı sıra halk sağlığı konusunda yayınlar yapmakta olup 2016’da basılan Doktorum Yanımda-Zamane Hastalıkları kitabının yazarıdır.

Literatür Aktüel dergisinde aylık yazılarına devam etmektedir. Görsel medyada program sunucusu, editör ve yapımcı olarak da yer almaktadır. Kanal D’ de 2013-14 yıllarında yayınlanmakta olan “Doktorum” programında Ceyda Düvenci ile beraber sunuculuk yapmıştır. Kanal 24’te “Dr. Murat’la Bir Dakika” adlı kısa sağlık videoları iki sezondur yayınlanmaktadır. TV360 Kanalı’nda “Doktorum Yanımda” programını yapmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde BRT kanalında sağlık programları yapmıştır. Halen NTV’de Adım Adım Sağlık isimli programin editörlüğünü ve sunuculuğunu yapmaktadır. Sağlık konusunda bilgilendirme çalışmaları dijital ortamda websitesi ve Youtube kanalı üzerinden de devam etmektedir.

Ana hobisi müziktir. Doktorlardan oluşan Kord Vokal adlı grup 7 yıldır devam etmektedir ve Prof. Dr. Murat AKSOY grubun solistliğini yapmaktadır. Halen Amerikan Hastanesi ve Maçka Emar Polikliniği’nde çalışmaktadır. Prof. Dr. Murat Aksoy, İlay Aksoy (49y) ile evli ve iki çocuk babasıdır (Melisa (16y) ve Tibet (12y)). Çok iyi derecede İngilizce, iyi derecede Fransızca ve orta derecede Almanca konuşmakta ve yazmaktadır.

 • 2006 yılında Avrupa Damar Cerrahisi Derneği (UEMS-Vasc) yönetiminde yer aldı.
 • Başlıca klinik ilgi alanları şöyle:
  • Venöz hastalıklar,
  • Derin ven trombozu,
  • Periferik arter hastalığı,
  • Vasküler erişim,
  • Anevrizma, 
  • Diyabetik ayak yaraları.

EĞİTİM

EğitimKurumYıl
Genel Cerrahi Uzmanlığıİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı1994 – 2000
Tıp Fakültesiİstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi1981 – 1988

KARİYER

UzmanlıkKurumYıl
Genel Cerrahi Uzmanı Profesör DoktorAmerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Damar Cerrahisi Birimi2018 – Halen
Genel Cerrahi Uzmanı Profesör DoktorLiv Hospital Genel Cerrahi Şefi-Bahçeşehir Üniversitesi2012 – 2018
Genel Cerrahi Uzmanı Doçent DoktorAmerikan Hastanesi Damar Cerrahisi Birimi2011 – 2012
Genel Cerrahi Uzmanı Doçent Doktorİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı2006 – 2011
Genel Cerrahi Uzmanıİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı2005 – 2006
Genel Cerrahi UzmanıHenri Mondor Hastanesi Damar ve Endokrin Cerrahisi Kliniği Creteil, Paris , Fransa2004 – 2005
Genel Cerrahi Uzmanıİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı2000 – 2004
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
🇩🇪 Biontech (Alman) Aşısı vs Sinovac (Çin) Aşısı 🇨🇳 | Hangi Aşıyı Tercih Etmeli?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin