Burcunuzun Genel Özelliklerini Biliyor Musunuz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı burc-tarihleri-1.jpg

Burç Tarihleri ve Özellikleri, 2021 Burçların Tarihleri

Astronomi ile ilgilenen pek çok kişinin kayıtsız kalamadığı burçlar ve tarihleri hakkında merak edilen tüm detayları bir araya topladığımız bu yazımızda toplamda 12 adet burcun özelliklerini ele alacağız. Burçların oluşturduğu kuşak olarak adlandırılan Zodyak’ın ele aldığı bu 12 burcun teker teker özelliklerine değinerek devam edecek olursak; sıralamayı burçların tarihleri göz önünde tutarak yapmalıyız. Şimdi sırasıyla tüm burçları ve özelliklerini ele alırsak;

Koç Burcu (21 Mart- 20 Nisan)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı koc-burcu-tarihleri-ve-ozellikleri.jpg

Burç tarihleri ve özellikleri bakımından inceleyeceğimiz ilk burç ateş grubunda yer alan Koç burcu oluyor. Hayatında hareket, canlılık ve kıpır kıpırlığın eksik olmadığı Koç’lar için macera olmayan bir hayat kesinlikle çekilmez. Bu burcun genel özelliklerine bakacak olursak; cesaretli ve atılgan yapıları nedeniyle yeni girişimlere korkusuzca daldıklarını söyleyebiliriz. Herhangi bir konuda öncü olmak, karşılarındaki kişilere yol göstermekten hoşlanmaları da şüphesiz liderlik özelliğini taşıyor olmaktan geliyor. Her koşulda başarı ve zafer kazanmayı kendilerine amaç edinen Koç burcu kişilerinin en sevilmeyen özelliği maalesef sabırsız olmalarına dayanıyor. İçi içine sığmayan, durumların içine hemen dalabilme özelliklerini sabırsız yapıları tetikliyor. Bazen bu sabırsız yapılarından dolayı hatalara düşseler de burç tarihleri bakımından yönetici gezegenleri Mars olduğu için savaşçı yapıları kaybetmelerine izin vermez. Tüm özellikleri düşünülerek özel hayatları hakkında yorum yapmak gerekirse; heyecanlı, tutkulu ve cinselliğin çok ön planda ilerlediği bir hayat onlar için olmazsa olmazlar arasında gösterilebilir.

Element: Ateş
Gezegen: Mars (Çekicilik ve savaş )
Renk: Turuncu, sarı, kırmızı
Gün: Salı
Sayı: 6, 9, 15
Çiçek: Lale, papatya
Koku: Manolya, lavanta
İyi anlaştığı burçlar: Aslan, Yay
Kötü anlaştığı burçlar: Yengeç, Terazi, Oğlak
Başarılı olabileceği meslekler: Politika, organizatörlük, yöneticilik, endüstri ve mühendislik alanları, işletmecilik, komutanlık, kimyager, operatör, demir ve çelik işleri, makine, eleştirmenlik, ressamlık. Boğa Burcu (21 Nisan- 20 Mayıs):

Boğa Burcu (21 Nisan- 21 Mayıs)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı boga-burcu-tarihleri-ve-ozellikleri.jpg

Toprak grubunda yer alan Boğa burcu her zaman ne istediğini bilen burçlar arasında yer alıyor. Hayata dair istediklerini çok net belirleyebilen, amaçlarını sıralamada sıkıntı yaşamayan ve sürekliliğe önem veren Boğa burcu için çoğu astrolog “Zenginlik burcu; boğadır.” İfadesini kullanıyor. Bildiğiniz gibi burçların tarihleri kişilerin özelliklerini yöneterek ilerliyor. Bu sebeple Boğa burcunu incelediğimiz zaman karşımıza ilk çıkan şey; yönetici yıldız olarak Venüs’e sahip olması oluyor. Venüs ise güzellik, sevgi ve sanatı temsil eder. Yani Boğa burcu olan kişilerin ilgi alanları ve istekleri bu doğrultuda gelişir. Arkadaşlık ve dostluk onlar için fazlasıyla önemli iken koruyucu özellikleri sebebiyle bazen karşı tarafı fazlasıyla baskı altına alabilirler. Sıcakkanlı olmaları sebebiyle çok kolay arkadaşlık kurabilen Boğaların dostlukları genellikle çok uzun yıllar sürer. Sevdikleri için her türlü şeyi göze alabilme özelliklerinin yanında kırılgan ve alıngan bir yapıları da bulunur. Hassas bir ruha sahip oldukları için çoğu zaman gereksiz alınganlık yapabilirler. Ancak gelecek için herhangi bir Boğa kadını ya da erkeği ile hayatınızı birleştirmek istiyorsanız burç tarihleri ve özellikleri arasında evlilik için Boğalar ile çok doğru bir karar verdiğinizi bilmelisiniz.

Element: Toprak
Gezegen: Venüs (güzellik, zarafet ve sevgi)
Renk: Pembe, Yeşil, Kahverengi
Gün: Cuma
Sayı: 5, 6, 13
Çiçek: Kırmızı gül, pembe karanfil
Koku: Karanfil
İyi anlaştığı burçlar: Başak, Oğlak
Kötü anlaştığı burçlar: Kova, Aslan, Akrep
Başarılı olabileceği meslekler: Askerlik, doktorluk, dişçilik, mimar, müteahhitlik, ticaret, mühendislik, endüstri dalları. İkizler Burcu (21 Mayıs- 20 Haziran):

İkizler Burcu (22 Mayıs- 22 Haziran)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ikizler-burcu-tarihleri-ve-ozellikleri.jpg

Burç tarihleri 22 Mayıs ile 22 Haziran aralığını gösterdiğinde karşımıza çıkan burç hava grubundan olan İkizler oluyor. Pozitif yapısı ve keskin zekâsı ile kendinden söz ettiren bu burca sahip olan kişilerin en belirgin özelliği yönetici gezegeni Merkür’ün ona sunduğu canlılık ve zekâsı oluyor. İkizler, ün yapmaktan büyük keyif alan burçlar arasında yer alır. Gazetecilik veya çok ünlü bir yazar olmak hem yeni bir şeyler üretmek hem de kendi isimlerini herkese duyurmak hayatta amaçladıkları şeyler arasında yer alır. Zekasını yeteneklerine göre kullanabilen pek çok İkizler burcunun yenmesi gereken tek şey sürekli konuşması olarak kabul edilebilir. İçerisinde bulunan enerji ve neşeyi etrafına konuşarak yayabilen İkizler’in bazen çok konuşuyor olması çevresine rahatsızlık verebilir. İletişimi çok iyi olan bu kişilerin geleceğe dair yatırımları iletişimi yüksek işlere yapmasında fayda var. İkili özel ilişkilerinde de oldukça hareketli olan ikizlerin hayat temposuna yetişmek pasif kişiler için oldukça zor bir seçim olabilir.

Element: Hava
Gezegen: Merkür (canlılık ve zeka)
Renk: Sarı, mavi, gri
Gün: Çarşamba
Sayı: 3, 5, 24
Çiçek: Gardenya, sümbül
Koku: Yasemin
İyi anlaştığı burçlar: Terazi, Kova
Kötü anlaştığı burçlar: Başak, Yay
Başarılı olabileceği Meslekler : Bankacı, yargıç, avukat, diplomat, edebiyatçı, , gazetecilik, radyo sunuculuğu, bilgisayar uzmanlığı Yengeç Burcu (21 Haziran-20 Temmuz):

Yengeç Burcu (23 Haziran- 22 Temmuz)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yengec-burcu-tarihleri-ve-ozellikleri.jpg

Burçlar ve tarihleri açısından 23 Haziran ile 22 Temmuz tarihleri arasında dünyaya gelen Yengeç burcuna sahip kişiler merhametli, iyi niyetli ve yumuşak başlı özellikleriyle dikkat çekiyor. Oldukça sabırlı ve koruyucu özelliği bulunan Yengeç burcundan bir tanıdığa sahip olmak gerçekten dünyanın en güzel hediyelerinden biri sayılabilir. Duyguları çok hızlı değişen bir burç olmasına rağmen hayatlarında yer edinen kişilere karşı hep iyi yaklaşımlar sergilerler. Tek olumsuz özellik olarak aşırı dikkatsiz olmalarını söyleyebiliriz. Fiziksel açıdan genellikle orta boylu ve beyaz tenli olan Yengeçler ilerleyen günlerde beslenmelerine dikkat etmek zorunda kalabilirler. Genellikle Oğlak burcu ile çok iyi anlaşamazlar. Güven ve saygı onlar için çok önemlidir ve aile hayatında bu iki kavramın yer almasına özen gösterirler.

Element: Su
Gezegen: Ay (Duygusallık)
Renk: Mor, siyah, mavi
Gün: Pazartesi
Sayı: 2, 4,
Çiçek: Nilüfer, beyaz gül, zambak
Koku: Misk, müge, leylak
İyi anlaştığı burçlar: Akrep, Kova
Kötü anlaştığı burçlar: Oğlak
Başarılı olabileceği meslekler: Turizm, otelcilik, ithalat-ihracat, pilotluk, gemicilik
Aslan Burcu (21 Temmuz-20 Ağustos):

Aslan Burcu (23 Temmuz- 22 Ağustos)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aslan-burcu-tarihleri-ve-ozellikleri.jpg

Her ne kadar da yeni burç tarihleri sıralamasında 11 Ağustos- 16 Eylül aralığı Aslan burcu kabul ediliyor olsa da normal sıralaması 23 Temmuz- 22 Ağustos olarak kabul edilir. Bu sebeple biz yeni tarihler değil, normal kabul gören tarihlere göre Aslan burcunu yorumlayacak olursak; yönetici yıldızı güneş olarak ateş grubunun güçlü burçlarından biridir diyebiliriz. Plan kurmak, herhangi bir olayı organize etmek tam da Aslan burcuna sahip kişilere özel bir yetenek. Yaratıcılıklarını aşırı detaycı olmalarıyla birleştiren bu kişilerin gözünden kaçabilecek en ufak bir detay bile bulunmuyor. Oldukça cömert olan bu kişiler hayat emeli olarak hep yüksekleri hedefler. Her ne iş yapıyorlarsa yapsınlar en iyisi olmak, yüksekleri arzulamak tam da onlara göre bir durum. Bu durum çoğu zaman kendilerini aşırı beğenme olarak geri dönerek etrafındakileri rahatsız etse de pozitiflikleri ile her koşulda kendilerini kabul ettirmeyi başarırlar.

Element: Ateş
Gezegen: Güneş (üstünlük)
Renk: Sarı, Turuncu
Gün: Pazar
Sayı: 1, 4, 34
Çiçek: Kırmızı gül, sarı krizantem ve orkide
Koku: Misk, portakal çiçeği ve gül
İyi anlaştığı burçlar: Yay, Koç
Kötü anlaştığı burçlar: Akrep, Kova, Boğa
Başarılı olabileceği meslekler: Askerlik, güzellik uzmanı, kara hava ve denizle ilgili işler Başak Burcu (21 Ağustos-20 Eylül):

Başak Burcu (23 Ağustos- 22 Eylül)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı basak-burcu-tarihleri-ve-ozellikleri.jpg

Toprak grubunun zekâsı ve titizliği ile dikkat çeken Başak burcu disiplinli yapısıyla da her ortamda kendini belli edebilir. Aşırıya kaçarsa fazlasıyla takıntılı olabilecek Başaklar genellikle titizlikleriyle gurur duyar. Etrafındaki her şeyle ilgili olan bu burcun beğenilmek ve takdir görmek hayatlarında en değer verdiği şeylerden biri olarak karşımıza çıkar. Başarıya ve yükselmeye önem verirler ve asla aynı noktada saymak onlara göre değildir. Her ne kadar bazen çekingenlikleri ağır basıyor olsa da çoğu yolu başarma inancıyla azimle aşarlar. Zekâsı ve olayları bakış açısıyla hep ilerleme hedefleyen bu kişileri kısıtlamaya çalışmak yapılabilecek en büyük hata olur. İçine kapanık bir duruş sergilemiş olsalar da en yakınlarına karşı oldukça cana yakın bir bakış açısı sergilerler. Temizlik, aşırı çalışkanlık ve hep düzenli olmaktan yana olan Başaklar asla dağınık insanlarla yan yana olmak istemez. Genellikle tutumlu davranışlar sergileyen bazı Başaklar için pinti olduğu söylenir fakat bu durum kesinlikle doğru değildir. Sadece kime ne derece önem verecek ne derece harcamalarını değiştirecek bunun kararını kendileri verirler. Mükemmellik onlar için çok önemli olduğu için hayatlarının her alanında ince noktalara takılarak ilerler ve hayatlarında öncelik sırası her zaman iş hayatı olur.

Element: Toprak
Gezegen: Merkür (canlılık ve zekâ)
Renk: Mavi, gri, kahverengi
Gün: Çarşamba
Sayı: 5, 16
Çiçek: Açelya, menekşe, lavanta
Koku: Leylak, limon ve sardunya
İyi anlaştığınız burçlar: Boğa, Oğlak
Kötü anlaştığınız burçlar: Kova, Aslan, Akrep
Başarılı olabileceği meslekler: Çeşitli ilim dalları, eczacılık ve teknik alanlar, edebiyatçı, yazar, gazeteci, yayıncı, kitapçı, matbaacı. Terazi Burcu (21 Eylül-20 Ekim):

Terazi Burcu (23 Eylül- 22 Ekim)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı terazi-burcu-tarihleri-ve-ozellikleri.jpg

Güzellik ve lüksten hoşlandığı bilinen Terazilerin aslında en önemli özelliği dengeli olmaları. Hayatlarında ve ilişkilerinde dengeye fazlasıyla önem veren bir teraziyi kıskaca almaya çalışmak yapılabilecek en hatalı davranışlar arasında gösterilebilir. Çok seviyeli bir arkadaşlık kurabilen Teraziler her ortamda kendini belli edebilen ve aranan kişiler arasında yer alır. Özellikle erkekleri için fazlaca çapkın olduğunu söyleyebiliriz fakat bir kez severlerse tam anlamıyla sevdiklerini de belirtelim. Dış görünüşlerine önem veren ve karşı taraftan da aynı inceliği arayan bu burcun kişileri gösterişli şeylerden çok fazla hoşlanır. Hava grubunda yer alan Terazilerin hayatından sevgi eksik olmamalı ve çoğu zamanını sevgiye dayalı işlerde harcaması gerekir. Sanat ile araları iyi olan bu kişilerin saygılı ve zarif duruşları etraflarındaki kişileri etkilemede kullandıkları bir silah. Fiziksel anlamda hem Terazi kadınları hem de erkekleri oldukça çekici bir görünüme sahiptir. Temizlik ve bakımlı olmaya özen gösteren ve aynı şeyi karşı taraftan da bekleyen Teraziler genellikle uzun boylu ve beyaz tenli olurlar.

Element: Hava
Gezegen: Venüs (Güzellik, zarafet, sevgi)
Renk: Pembe, yeşil, mavi
Gün: Cuma
Sayı: 2, 6, 16
Çiçek: Pembe krizantem, pembe gül
Koku: Gardenya, yasemin ve orkide
İyi anlaştığı burçlar: Kova, İkizler
Kötü anlaştığı burçlar: Koç, Oğlak, Yengeç
Başarılı olabileceği meslekler: Müzisyen, ressam, heykeltıraş, şair, sahne ve film artistliği, el sanatları, mimar, hukukçu, din işleri ve mühendislik. Akrep Burcu (21 Ekim-20 Kasım):

Akrep Burcu (23 Ekim- 21 Kasım)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı akrep-burcu-tarihi-ve-ozellikleri.jpg

Akrep burcu tarihi 23 Ekim- 21 Kasım aralığı olarak kabul ediliyor fakat yeni burç tarihleri açısından sadece 6 günlük dilim Akreplere ayrılıyor. Bu tarihlere göre 24 Kasım- 29 Kasım aralığı yeni Akrep burcu tarihi kabul ediliyor. Su grubunun en acımasız ve korkulan burcu sayılan Akrepler kararlılığı, inatçılığı ve intikam alma duygusunu yüksek oranda taşıyor olmasıyla da göz korkutan burçlar arasında gösterilebilir. Mars ve Plüton yönetici yıldızına sahip bu burcun sezgileri fazlasıyla güçlü olup, olayları inceleme şekli de fazlasıyla detaycı denilebilir. Tutkulu, şehvet seven ve savaşa savaş taktiğini kullanan Akrepler için yenilgiyi kabullenmek oldukça zor bir durum. Çekici, cazibeli ve yeni şartlara kolay uyum sağlama özelliği ile ortamlarda dikkati üstüne çekebilen Akrepler birini umursamıyor ise ihmal etme, erteleme ve umursamama düzeyleri yükselebilir. Korkusuz ve acımasız olmaları ise en olumsuz özellikleri arasında gösterilebilir. Tuttuğunu kopartabilen Akrepler eğer içlerinde yanan ateşi dizginlemeyi öğrenemezlerse kendilerine zarar vermeye başlarlar. Koç burcundan olanlar ile araları çok iyi değildir.

Element: Su
Gezegen: Plüton, Mars (Çekicilik, savaş, cazibe)
Renk: Kırmızı, kahverengi
Gün: Salı
Sayı: 8, 9
Çiçek: Kırmızı karanfil, hanımeli, ateş çiçeği
Koku: Misk, manolya
İyi anlaştığı burçlar: Balık, Yengeç
Kötü anlaştığı burçlar: Boğa, Aslan
Başarılı olabileceği meslekler: Yönetici, organizatör, endüstri lideri, komutan, dişçi, teknik mühendis, gazeteci. Yay Burcu (22 Kasım-21 Aralık):

Yay Burcu (22 Kasım- 21 Aralık)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yay-burcu-tarihi-ve-ozellikleri.jpg

Çoğu durumda “Kendini beğenmiş” olarak mimlenen Yaylar çoğu zaman karşı taraftaki kişileri küçümser. Bu sebeple bir Yay erkek veya kadının gerçekten tanımıyorsanız kesinlikle elektrik alamayabilirsiniz. Tanıdıkça aslında kendini beğenmişlik durumunun kendilerine hissettikleri güvenden olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı kişilerde narsistik düzeyine ulaşan kendini beğenme durumu, bazı kişilerde daha dengeli ve iyimser boyutta kabul edilebilir. Araştırmacı kişilikleri nedeniyle yeni şeyler öğrenmek, yeni yerler gezmek ve keşifler yapmak tam olarak da ateş grubunun güçlü burçlarından Yay’a göredir. Yaptıkları işlerde, arkadaş ortamlarında ve hayatın genel olarak her alanında ünlü olmayı seven bu burç kişileri aynı zamanda oldukça girişken bir yapıya sahiptirler. Kendilerine olan aşırı güveniyle asla her olaya anında atılan yayların ellerinden bir uçan bir kaçan kurtulabilir. Öncü olmak ve olayları yönetmeye bayılan Yay burcu kişileri kendisi gibi olan insanlarla kolay kolay anlaşamaz ve genellikle İkizler burcundan kişilerle arkadaşlık kurmaları çok zor olur. Bu nedenle çevrelerinde genellikle yönetilebilecek kişiler bulunur. Giyim konusunda da standart tarzlardan hoşlanmayan ve kendilerine has kıyafetleri taşımaktan hoşlandıklarını söyleyebiliriz.

Element: Ateş
Gezegen: Jüpiter (Neşe ve zenginlik)
Renk: Mor, siyah, mavi
Gün: Perşembe
Sayı: 3, 12
Çiçek: Leylak, mor menekşe
Koku: Nergis, menekşe, zambak
İyi anlaştığı burçlar: Koç, Aslan
Kötü anlaştığı burçlar: Balık, İkizler, Başak
Başarılı olabileceği meslekler: Bankacılık, müdürlük, yöneticilik, politika, yargıçlık, avukatlık, memurluk, devlet adamlığı, hocalık, sanatkârlık. Oğlak Burcu (22 Aralık-19 Ocak):

Oğlak Burcu (22 Aralık- 21 Ocak)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı oglak-burcu-tarihi-ve-ozellikleri.jpg

22 Aralık ve 21 Ocak aralığı Oğlak burcu tarihi olarak kabul edilir ve bu tarihler arasında toprak grubunun kararlı yapısıyla dikkat çeken burcu olarak karşımıza çıkar. Direniş doğal olarak yapısında bulunan oğlak burcu tarihi yeni burç tarihlerine göre 20 Ocak- 15 Şubat aralığını kapsıyor ve tam olarak 27 gün döngüsünde sayılıyor. Yükseklere ulaşmak ve zirvede kalmayı hedefleyen Oğlak burcu kişilerinin çok fazla meraklı olması çoğu zaman sevilmez. Ancak kararlı yapısı ve önlem almadan duramıyor olması çoğu zaman risklerden kolayca kurtulmasını sağlayabilir. Satürn yönetici yıldızı etkisinde ilerleyen bu burca sahip kişilerin çok güçlü değer yargıları vardır. Sabırlı yapıları ve sorumluluk duygusu yüksek kişiler olması nedeniyle de olaylar ve kişiler karşısında soğukkanlı bir şekilde kalabilirler. İş hayatlarına fazla düşkün olan Oğlaklar eğer dengeyi iyi kuramazsa özel hayatlarını ihmal edebilirler. Rahatlığa fazlasıyla önem verdikleri için hayatlarının her alanında keyifli olmaya özen gösterirler. Genellikle koyu saç rengine sahip olan Oğlak burcu kişilerinin özellikle de çene hatları oldukça keskin olur. İlerleyen yaşlarda da bu durumun giderek oturmaya başlaması özellikle erkek Oğlaklara karizmatik bir hava katabilir.

Element: Toprak
Gezegen: Satürn (disiplin ve düzenli olma)
Renk: Mavi, siyah, beyaz
Gün: Cumartesi
Sayı: 8, 9, 62
Çiçek: gül, kadife çiçeği, kamelya
Koku: Kamelya, çam, fulya
İyi anlaştığı burçlar: Boğa, Başak
Kötü anlaştığınız burçlar: Koç, Yengeç, Terazi
Başarılı olabileceği meslekler: Madencilik, çiftçilik, mimarlık, planlamacılık, ormancılık, askerlik. Kova Burcu (20 Ocak-18 Şubat):

Kova Burcu (22 Ocak- 19 Şubat)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kova-burcu-tarihi-ve-ozellikleri.jpg

Yeni burç tarihleri 2021 yılına göre Kova 25 günlük döngüsünü 16 Şubat- 12 Mart aralığında alır fakat geçerli kabul edilen 12 burca göre 22 Ocak ve 19 Şubat aralığını kabul ediyoruz. Hava grubuna dahil olan Kovaların en bilinen özelliği sağduyulu olması. İnsancıl yapıları ve her koşulda iradeli kalabilmeleri sayesinde ilerlemek için yeni fırsatlar yaratabilen kişiler genellikle bu burç tarihleri arasında doğmuş olarak karşımıza çıkar. Yardımsever yapıları nedeniyle karşılarına çıkan zor durumda bulunan kişilere anında koşmaya çalışırlar. Paraya değer vermek asla onlara göre değildir ki bu nedenle bazen cömertliğin ucunu kaçırabilirler. En kötü özellik olarak ihmalciliği gösterebiliriz. Yapıları daha rahat ve değişken olduğu için sorumluluk duyguları diğer burçlara oranla daha azdır demek yanlış olmaz. Kavga ve gürültüden mümkün olduğunca kaçan Kovalar, barışın önemli olduğunu bilen ve uygulamaya çalışan kişilerdir. Bağımsızlık duygusuna kendilerini fazlasıyla kaptırdıkları için ister iş hayatı ister özel hayat olsun, kapana kısılmış gibi hissetmekten hiç hoşlanmazlar. Bir Kova ile yakın ilişkiler kurmak istiyorsanız ilk bilmeniz gereken şey ona her saniye hesap sormamak olduğudur.

Element: Hava
Gezegen: Satürn, Uranüs ( Bağlanma ve değişiklik)
Renk: Koyu mavi, mor, siyah
Gün: Pazar
Sayı: 4, 8
Çiçek: Menekşe, kır çiçekleri
Koku: Sümbül, yasemin, menekşe
İyi anlaştığı burçlar: İkizler, Terazi
Kötü anlaştığı burçlar: Boğa, Aslan, Akrep
Başarılı olabileceği meslekler: Doktorluk, bilim, elçilik, yazarlık, yayıncılık, matbaacılık, muhasebecilik, çevirmenlik, din adamlığı, astronomi, astroloji. Balık Burcu ( 19 Şubat-20 Mart):

Balık Burcu (20 Şubat- 20 Mart)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-burcu-tarihi-ve-ozellikleri.jpg

Aşırı duygusal olmaları ile tanınan Balıkların en güzel özelliği çok iyi empati yapabiliyor olmalarıdır. Karşılarındaki kişileri hemen anlayabilen, aşırı derecede anlayışlı davranan hatta çoğu zaman iyi niyeti suiistimal edilen bu burca sahip kişilerin bir diğer iyi özelliği de hislerinin çok güçlü olmasıdır. Sezgileri ve insancıl yaklaşımlarıyla her ortamda kendini belli edebilen Balıkların sanata olan ilgileri de oldukça fazla. Hayatları boyunca huzurdan başka hiçbir şeye değer vermezler ve huzurlu hissettikleri kişi/olay karşısında her şeyden vazgeçebilirler. Sevdiklerine karşı ilgi ve alakası yüksek olan bu kişiler hayatlarında naif ve sevgiden anlayan kişilerin bulunmasını arzular. Su grubunda yer alan Balık burcu canlı ve daima neşeli haliyle de ilgi görür fakat bu durum anlıktır. Beş dakika önce ağlayan bir Balık bir süre sonra kahkahalar atabilir. Duygularına göre durumlar karşısında şekillenen bu kişiler için her ne kadar hayalci denilse de aslında gerçek hayata bakışları da bir o kadar gerçekçidir. Sadece hayal kurmadan yaşamaları imkânsız olan bu burca sahip kişiler çoğu zaman gözyaşlarına hâkim olamazlar ve tozpembe hayallerinden vazgeçmek istemezler. En kötü özelliği kendini küçümsemek olan Balıklar her koşulda verici olmayı tercih ettikleri için bazen hayal kırıklığı yaşayabilirler. Son olarak da yeni burç tarihleri 2018 sıralamasına göre 13 Mart- 18 Nisan aralığında doğanlar Balık kabul ediliyor.

Element: Su
Gezegen: Neptün, Jüpiter (Hayaller)
Renk: Yeşil, mor, mavi
Gün: Perşembe
Sayı: 7, 11
Çiçek: İnci çiçeği, zambak
Koku: Kiraz çiçeği, zambak, limon çiçeği
İyi anlaştığı burçlar: Yengeç, Akrep
Kötü anlaştığı burçlar: İkizler, Başak
Başarılı olabileceği meslekler: Doktorluk, öğretmenlik, sosyal yardım görevlisi, din adamlığı, müzisyen, tasarımcı, metin yazarı,

Burçlar yaydıkları farazi enerjilerle 4 temel gruba ayrılırlar.

Gruplar evrenin oluşumu sırasında kaos ortamından düzene geçişini sağlayan 4 temel güç ve elementle özdeştirilir: Ateş, su, toprak ve hava olarak adlandırılır.

Bu elementler burçların genel özellikleri ve dış ortama yaydıkları enerji ile sınıflandırılır. Benliğimizin dört farklı yönü olan zihinsel ve duygusal yapımız, enerji ve fiziksel bedenimiz sınıflandırılan bu burçlarla doğrudan alakalıdır.

Bunların yanı sıra burçların grupları ve temsil ettikleri elementler; burç uyumu ve burç yorumları hakkında da bizi bilgilendirirler. Örneğin aynı ya da kendine yakın bir gruba sahip burçların uyumu kolaylıkla sağlanabilirken, zıt gruptaki burçların anlaşması da bir o kadar zor olacaktır.

● Ateş Grubu burçlar: Enerjiyi temsil eder. Eril ve aktif olandır. Bu grupta yer alan burçlar; Koç, Aslan ve Yay burcudur.

● Su Grubu burçlar: Duygusallığı temsil eder. Pasif ve dişil niteliktedir. Bu grupta yer alan burçlar; Yengeç, Akrep ve Balık burcudur.

● Hava Grubu burçlar: Zihinsel yapıyı temsil eder. Ateş grubu gibi eril ve aktif olandır. Bu grupta yer alan burçlar; İkizler, Terazi ve Kova burcudur.

● Toprak Grubu burçlar: Fiziksel bedenimizi temsil eder. Dört unsurdan en katı ve sabit olanıdır. Bu grupta yer alan burçlar; Boğa, Başak ve Oğlak burcudur.

ATEŞ ELEMENTİ BURÇLARI: Koç, Aslan ve Yay 

Atılgan, enerjik, iradesi ve İstekleri güçlü insanlar

Ateş burcunda doğanlar, iyimser ve coşkulu bir alemde yaşarlar (dünyayı öyle algılarlar) ve bu nitelikleri ifade edebilecek kapasiteye sahiptir. Risk almadaki cesareti ve kendine duyduğu güçlü inanç tükenmek bilmek enerjisinin kaynağıdır. Dürtülerinin gücüne güvenir, arzularının ve inançlarının peşinden koşar, aynı zamanda kendisini olayların merkezine yerleştirmekten hoşlanır. Fark edilmek önemlidir, bu yüzden görünür bir yerde olmak için büyük çaba sarf eder. Ateş, gücüyle diğer insanları harekete geçirir ve hedeflerine ulaşmaları için onları coşturur. Bu, onun harekete geçme ve harekete geçirme için kullandığı itici gücün biçimidir. Bir topluluğa hitap etmede üstat sayılır. Belirgin bir biçimi olmayan “geleceği” çok sever. Çünkü onu kendi isteğine göre şekillendirebilecektir. Damarlarındaki kanın dalgalanmasına yol açan büyük başarıları ve yeni başlangıçları riske atmaktan hoşlanır. Meydan okumak için yeni alanlara ihtiyaç duyar ve bir noktaya kadar başarısız olsa bile hemen toparlanır, ayağa kalkar ve yeniden dener. Onun için “bir dahaki sefer” veya “yeni bir başlangıç” her zaman mevcuttur.

Ateş grubu insanı başlangıçların ustasıdır. Ancak bazı projeleri elle tutulur ve görünür biçime sokmakta ateşi yetersiz kalır. Sabırsızlık en ayırt edici özelliğidir. Ekin ve hasat arasındaki zaman onun için sık sık bir sabır sınavına dönüşür. Ateş çabuk tutuşur ancak çıkan gücü (ısıyı) sürekli aynı yükseklikte tutmak ve enerji kaynaklarını doğru kullanmak sahip olduğu bu güce dahil değildir. Rutin işler ona göre değildir, çünkü spontan davranışlara izin vermez. Yeni olana karşı duyduğu isteğin ve onu özgürlüğe yönelten şeylerin önüne sıkıcı bir set çeker. Ateş insanı için geçmiş onu ilgilendirmeyen sıkıcı bir şeydir, çünkü orada değiştirilebilecek bir şey yoktur. Devamlı ileriye gitmek, ilk olmak ister. Bir hedefe inanmak onu harekete geçiren makinedir.

Ateşli insanlar hayatın akışını yakalayarak bir şeye sahip olmak yerine hayata müdahele etmeyi tercih ederler. Ateş elementinden olan insanlar iç gerilimlerine tahammül etmekte diğer elementlere göre daha çok zorlanırlar. Bu gerilimleri sayesinde itici güçlerini kanalize ederek olabildiğince çabuk harekete geçirirler ve gerilimin üstesinden gelmiş olurlar. Bu, kendini ifade etme gücü bazen çocuksu bir spontanlıkla yönlenir ve en büyük pastayı kazanmak gibi bir motivasyona dönüşür. Ancak risk almaktaki büyük isteklilik, kendini kontrol etmekteki eksiklik ve her hangi bir eleştiriye duyulan büyük nefret (kendi kendini eleştirme dahil) ateşli sabırsızlığıyla birleşir ve asil planlarının tahmin edilemez bir maceraya dönüşmesine yol açar -ki bu da çoğunlukla herşeyin yerle bir olması anlamına gelmektedir.

TOPRAK ELEMENTİ BURÇLARI: Boğa, Başak ve Oğlak

Dayanıklı, hesaplı, gerçekleri görebilen insanlar

Toprak insanının dünyası gerçeklerin, deneyimlerin, düzenin ve kurgunun dünyasıdır. Eliyle tutup kavrayabildiği ve duyuları ile algılayabildiği herşeye değer verir. Toprak insanı ateşli spekülasyonlara sıcak bakmaz, yükseltilmiş teoriler onun için çok havadadır ve su grubuna özgü fanteziler onun gerçeklik duygusuna pek hitap etmez. Toprak grubu insanı elindeki bir kuşu çatıdaki iki kuşa tercih eder. Onun için en önemli şey elinde ne kaldığı ve cebinde ne olduğu, yani sonuçta akşam dönerken evine ne götüreceğidir.

Toprak insanları hareketlerinde planlı (önceden tasarlanmış) ve yavaş olabilirler, ancak çok dayanıklıdırlar ve bir yerde kalma (direnme) güçleri vardır. Bir projeyle ilgilendikleri zaman hedeflerine ulaşana kadar bu projeyi doğrudan ve sürekli olarak uygularlar. Pragmatik değerlere karşı duydukları derin güven onları geleneksel olanın koruyucusu ve uçarı ütopyaların yergicisi yapmaktadır. Modern çözümlerden çok, denenmiş, gerçek metodlara değer verir. Aynı şekilde “geçmiş” ve “şimdi” ne olduğu belli olmayan, belirsiz ve güvensiz “gelecek”ten daha önemlidir. Kök salmış toprak insanı idealler, düşünceler ve arzular dünyasını -bazen de gerekli olan hayaller dünyasını- ısıtmak için isteksizdir.  

Toprak insanı bildiği ve alışık olduğu konular için koruma ve gözetmede eli açık davranır, çünkü koruma ve gözetme onun dayanağı ve en iyi bildiği şeydir. İşte bu yüzden rutin ve tekrar eden şeylere bayılır, dolayısıyla değişimler ve yeniliklerle başa çıkmakta zorlanır. Tabii ki diğer elementler de bu kişinin inatçılığı, ödün vermezliği ve uygun gibi gelmeyen herhangi bir şeye karşı direnciyle başa çıkmakta zorlanırlar. İlham ve hayallerden yoksunluğu, güvenliğe duyduğu ihtiyaç onu kanıtlanmış ve denenmiş teorilere dayanmaya götürdüğünde ve umutsuzca paraya, mala, mülke, gerçekliğe ve elde ettiği şeylere bağlandığı zaman hayatın anlamını ve sunduğu zevkleri kaçırma tehlikesi baş gösterecektir.

HAVA ELEMENTİ BURÇLARI: İkizler, Terazi ve Kova

Hızlı, meraklı, sıkılgan ve entelektüel İnsanlar

Hava insanı teoriler, düşünceler ve soyut olan herşeyin dünyasında kolay hareket eder. Çok çabuk kavrama becerisine ve kendini ifade edebilmek için tetikte bir sözsel yeteneğe sahiptir. Değişim ve ilişki kurma ihtiyacı onu bir yerden bir başka yere doğru sürükler, diğer yandan özgürlüğe ve bağımsızlığa karşı duyduğu arzu onu herhangi bir yerde fazla zaman harcamaktan alıkoyar. Böylece hava insanı diğer insanlarla arkadaşça ve açık bir şekilde ilişkiler kurar, ancak mesafeli ve “cool” bir etki yaratır.

Düşünce treni devamlı olarak raydan raya geçer, yüzeydedir. Bu insanlar zeki, bilgi vermeyi seven, düşünsel alanda yaratıcı, devamlı bilgi aktaran, çevreleriyle bağlantı kuran, soyut bir şekilde düşünen ve sorgulayan kişilerdir. Fakat derinlere inip çıkarım yapmaktan, duygulara sarılmaktan kaçmayı genellikle başarırlar. Bu durumda da hava insanına özgü olan hafiflik, canlılık ve devamlı meraklılık sonunda onu sabırsızlık, sinirlilik ve dağılmaya götürür.

Herkese ve herşeye karşı duyduğu bitmez tükenmez ilgi onu belirgin bir noktada durmaktan alıkoyar ve bir vatana ihtiyaç duymayan ağırlıksız nesnelere çevirir. İcatlar ve buluşlar gerçekleştirebileceği tek alan olduğu için “gelecek” hava insanının düşünceleri için en iyi altyapıyı sağlayan oyun sahasıdır. Yeni olan herşey tüm olasılıklara açıktır. Deneyler ve ütopyalar için yer bırakır.

Hava insanı sürekli duruluk ve tarafsızlık için çabalayıp dursa da bazen kendisi bile kendi soyut dünyasının yüceltilmiş labirentlerinde kaybolabilir. Kendi fildişi kulesi laboratuvarında yüksek uçuş teorileriyle ilgili deneyler yapan, ancak bir anlamı olduğunu ispatlasa da kimsenin nasıl kullanılacağını bilmediği icatlarda bulunan bir profesöre benzer.

SU ELEMENTİ BURÇLARI: Yengeç, Akrep ve Balık

Duygusal, sezgileri güçlü, hayallerle yaşayabilen insanlar

Su insanı sezgisel olarak kendisini çevresindeki dünyaya uydurur. Antenleri her zaman algılamaya açıktır ve ona mükemmel bir empati yeteneği sağlar. Diğer yandan dıştaki herşeye bu kadar duyarlı olduğu için bu empati yeteneği dıştan gelecek etkilere karşı bir savunma oluşturmaktan alıkoyar. Su insanları inanılmaz derecede alıcıdırlar ve bu durum kendileriyle ilgisi olmayan enerjiler ve güçler tarafından etkilenmelerine yol açar. Duyarlılıkları diğer insanların kendilerinden ne beklediğini kavramalarını sağlar. Onların taleplerini karşılama konusundaki büyük isteklilikleri sonucunda binbir surata sahip ve o anda karşısındaki kişi neye ihtiyaç duyuyorsa o görüntüye kolayca girebilen bir insan ortaya çıkar.

Buna uygun olarak, su insanları kendi sınırları ve kendi kimlikleri konusunda bir duygu geliştirmekte zorlanırlar. Tüm bunlara rağmen, hedefleri konusundaki sezgisel güçlerini hafife almak yanlış olur, çünkü hiçbir şey onu gerçek kaderine ulaşmak için izleyecek olduğu yoldan alıkoyamaz -bu yol diğer elementlere göre kuşkulu, sapa bir yol olsa bile. Yardım etme isteği, empati, içgüdülerinden emin oluş, sempati ve kaydadeğer sezgisel yeteneği su’yun gücüdür ve bu yüzden su insanlarını kendilerini sağaltma veya şifa veren konulara adarkan görebiliriz.

Su insanı güzel hikayeler anlatabilmesine rağmen kendisini formal terminoloji ile ifade etmekte zorlanır ve birşeyleri gerçekçi olarak betimleyemez, çünkü ayık bir dünya gerçekliği ona ait değildir. Zengin hayaller içinde kendisini daha çok evinde hisseder. O diğerlerini dinleyebilen doğal bir ruh doktoru olarak doğmuştur. İnsanlarla derin bir empati içine girebilr veonları dinleyerek derin bir şekilde anlayabilir. Peri hikayeleri anlatan şair, sanatçı veya sihirbaz da doğal olarak odur.

Duyarlılığı onu diğer elementlere göre daha az cüretkar kılar, hatta bazen hayatla başa çıkmakta bile zorlanır. Dış dünyanın talepleri gittikçe zorlaştığı zaman kendisini baş edebilecek durumda hissetmez, sık sık içdünyasına ya da hayaller dünyasına kaçar ve dışarıdaki ağızdalaşının bir şekilde bitmesini umar. Uç deneyimlerde bu onun toplumdan ve insanlardan kaçan birisi olmasına yol açar. Gerçeklik yalanlanır, mantığın giremediği alanlara ya da sarhoşluğa dalınır. Daha sonra geçmiş, hayalleriyle birlikte onu sıkıca kavrar ve bu kayış bir ileriye bir geriye doğru amaçsız bir harekete dönüşür. Ruhu tekrar hatıralara yakalanır ve “eski” yeniden ortaya çıkar. Herşey bittikten yıllar sonra olsa bile aşina şeyler rüyalarda kendilerine yer bulurlar.

Başka hiçbir elementin inemediği derinliklere yalnızca su inebilir ve dibe oturduğunda sakinliğini korumayı başarabilir. Su kendi kendini harekete geçiremez. Bunun için itici bir güce, dıştan bir müdahaleye gerek duyar veya daha da iyisi, akışına sebep olacak bir eğime ihtiyaç duyar.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Burcunuzun Genel Özelliklerini Biliyor Musunuz?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us