http://hbryazilimi.com/

Aşure günü ne zaman? Aşure günü mesajları.

featured
Aşure günü ne zaman? Aşure günü mesajları. 18 Ağustos Çarşamba yani yarın ibadetlerle idrak edilecek. Peygamberimiz, Ramazan ayından sonra oruç için en faziletli ayın Muharrem ayı olduğunu söylemiştir. 
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşure günü ne zaman? Aşure günü mesajları. 18 Ağustos Çarşamba yani yarın ibadetlerle idrak edilecek. Peygamberimiz, Ramazan ayından sonra oruç için en faziletli ayın Muharrem ayı olduğunu söylemiştir. 

Aşure günü ne zaman? Aşure günü mesajları. Aşure günü ne zaman, hangi gün oruç tutulur? Aşure günü mesajları Birçok önemli olayın gerçekleştiği aşure günü, 18 Ağustos Çarşamba yani yarın ibadetlerle idrak edilecek. Peygamberimiz, Ramazan ayından sonra oruç için en faziletli ayın Muharrem ayı olduğunu söylemiştir. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem’in onuncu kutlanan Aşure günü oruç tutulur mu, aşure günü ne zaman oruç tutulur araştırılıyor. İşte aşure günü orucu ve aşure günü yapılacak ibadetler hakkındaki bilgiler…

İslam alemi için önemli bir ay olan Muharrem ayında tarihte birçok önemli olayın gerçekleştiği aşure gününün önemi fazladır. Hz. Aişe’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asv)’in Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu bir ay olarak da bilinir. Peygamberimiz özellikle aşure günü orucunun fazileti üzerinde durmuştur. Vatandaşlar, yarın (18 Ağustos Çarşamba) idrak edilecek aşure gününde oruç ne zaman, hangi günler tutulur merak ediyor. Aşure günü orucu ve aşure günü yapılacak ibadetler hakkındaki bilgiler haberimizde.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN ORUÇ TUTULUR?

Ramazan orucu farz olmadan evvel Muharrem ayının 10’unda (Aşûre günü) oruç tutmak vâcipti. Ramazan orucu farz kılındıktan sonra bu oruç nâfile oldu. Bu itibarla Ramazan’dan sonra en makbul oruç, Muharrem ayının 10’unda, yani Aşûre gününde tutulandır. Lâkin bu orucu Yahudîler de tutuyordu. Bunun için hadîs-i şerîfte:

 “Aşûre orucunu tutun; ancak bir gün ön­ce veya bir gün sonra da tutmak sûretiyle yahudîlere muhâlefet edin!” buyruldu.

Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.”

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Yahudilere muhalefet için ertesi sene Aşûre orucunu Muharrem’in dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi (Ebû Dâvûd, Savm, 66); bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir.

Peygamberimizin bu hadisi şerifleri doğrultusunda 17 Ağustos Salı – 18 Ağustos Çarşamba ya da 18 Ağustos Çarşamba – 19 Ağustos Perşembe günü oruç tutmak faziletlidir.

Aşure günü mesajları.

AŞURE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER

O gün, eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur.

• En az on Müslümana birer selâm veya bir Müslüma-na on defa selâm verilir.

• Fakir fukarâ sevindirilir.

• O gün gusledenler, bir sene ufak-tefek hastalık görmezler.

• 10 defa şu duâ okunur: “Sübhânallâhi mil’el-mîzân ve müntehe’l-ılmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-arş.”

• Aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte 1 Fâtiha, 50 İhlâs-ı Şerîf okunur.

Namazdan sonra da şu salevât-ı şerîfe 100 defa okunur: “Allâhümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ vemâ beynehüm mine’n-nebiyyîne ve’l-mürselîn. Salevâtüllâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn.”

AŞURE GÜNÜ OLMUŞ ÖNEMLİ OLAYLAR

Yerlerin ve göklerin yaratılması,

Hz. Âdem Aleyhisselâm’ın tevbesinin kabul edilmesi,

Hz. Musâ Aleyhisselâm’ın Firavn’ın şerrinden kurtulması ve Firavn’ın helâk olması,

Hz. İbrahim Aleyhisselâm’ın dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması,

Hz. Eyyûb Aleyhisselâm’ın hastalıktan şifâ bulması,

Hz. Yûnus Aleyhisselâm’ın balığın karnından kurtulması,

Hz. Süleyman Aleyhisselâm’a saltanat verilmesi,

Hz. Nûh Aleyhisselâm’ın gemisinin Cûdî dağı üzerinde durması,

Hz. Hüseyin Efendimizin (r.a.) şehîd edilmesi de âşûrâ günü olmuştur.

Kıyâmetin âşûrâ günü kopacağı da hadîs-i şerîfle bildirilmiştir.

Aşure günü, 10 Muharrem okunacak dua ve dualar.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Aşure günü ne zaman? Aşure günü mesajları.
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER YAZILIMI | HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us