http://hbryazilimi.com/

Askerlikte Geçirdiğiniz Süreyi Borçlanarak Emekli Olabilirsiniz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Askerlikte geçen sürenizi borçlanarak nasıl emekli olabileceğinizi Sosyal Güvenlik Uzmanı Sefa Tatlısu sizler için Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun videosunda anlattı.

Vatani görevini er ve erbaş olarak yapanlar sigortalı oldukları tarihten sonra askerlikte geçen sürelerini borçlanarak emekli olabilirler.

Askerliğini yedek subay olarak yapanların okul döneminde geçen sürelerini borçlanma yapma imkanları mevcut. Askerlik borçlanmasını herhangi bir statüde sigortalı tescilinizin yapılmış olması kaydıyla dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Başvurunuzu en son çalışmanızın bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü veya merkez müdürlüklerine yazılı olarak yapabileceğiniz gibi, e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bizzat gelmek suretiyle kaybedeceği zamanı önlemekle veya posta yoluyla gönderecekse posta gideri ve benzeri zaman kaybını önlemekle birlikte işlemlerinin, taleplerinin daha seri şekilde sonlanmasına katkı sunacağından e-Devlet üzerinden borçlanma yapılması, sigortalıların lehine olan bir uygulama.

Askerlikte Geçirdiğiniz Süreyi Borçlanarak Emekli Olabilirsiniz!

1 Yıllık Askerlik Borçlanma Tutarı 43 bin 783 TL!

Askerlik borçlanma tutarı, borçlanma talebinde bulunulan tarihteki prime esas kazancın günlük miktarı üzerinden hesaplanıyor. 2023 yılı temmuz ayı asgari ücreti 11.402 TL’ye göre; asgari ücretin %32’sinin 30 günü esas alınıyor. Bu da bir günlük tutar olan 121,62 TL hesaplanıyor. Mesela 121,62 TL’den bir yıllık süreyi borçlandığı düşünülürse; bir yıllık sürenin borçlanma tutarı 121,62 TL günlük tutar ile 360 günü çarptığımızda bir yıllık borçlanma 43 bin 783 TL tutuyor.

Sigortalılar, kendilerine bildirilen borçlanma tutarının tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde ödemekle yükümlüler. Yasal süresi içinde borçlanma tutarının tamamını ödemeyip kısmi ödeme yaptıysanız talebiniz halinde kısmi ödemenin karşıladığı süre geçerli sayılır. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Askerlikte Geçirdiğiniz Süreyi Borçlanarak Emekli Olabilirsiniz!
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER YAZILIMI | HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us