Ağrı Gezilecek Görülecek Yerler

Ağrı Gezilecek Görülecek Yerler, Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Ağrı, Hamur, Ağrı Merkez, Patnos, Taşlıçay, Tutak, tarihi gezilecek meşhur yerleri görmek ve yemekleri nelerdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağrı Gezilecek Görülecek Yerler, Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Ağrı, Hamur, Ağrı Merkez, Patnos, Taşlıçay, Tutak, tarihi gezilecek meşhur yerleri görmek ve yemekleri nelerdir?

Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biridir. Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Ağrı’da gezilecek görülecek yerler çok fazladır. Bu yazımızda Ağrı’da gezilecek yerler listesi hazırladık ve size Ağrı’nın en popüler 40 yerini tanıttık.

1- Patnos
Ağrı’ya 1,5 saat uzaklıktaki Patnos ilçesi; Urartu, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemlerine uzanan tarihi ile günübirlik gezilerin sevilen adreslerinden biri. Patnos’ta gezilecek yerler arasında; Patnos Kalesi, Patnos Ulu Camii, Şeyh Ahmed-i Hani Türbesi, Kef Kalesi ve Kümbet Camii sayılabilir.

2- İshak Paşa Sarayı
Ağrı gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan, Osmanlı’dan günümüze kadar Ağrı tarihine şahitlik etmiş önemli tarihi yapılardan biridir. Osmanlı döneminde yaptırılan saraylar arasında, İstanbul’da bulunan Topkapı sarayının ardından en büyük 2. Saray İshak Paşa Sarayı’dır. Sarayın mimarisi Selçuklu, Osmanlı ve Fars etkilerini yansıtmaktadır. Sarayın içinde cami, hamam, harem, divan salonu ve mezarlık gibi bölümler bulunmaktadır.

3- Ağrı Dağı
Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, 5137 metrelik zirvesiyle gökyüzüne meydan okuyor. Volkanik bir özellik taşıyan dağın zirvesinde her mevsim kar bulunmaktadır. Ağrı Dağı aynı zamanda Nuh’un Gemisi’nin indiği yer olarak da bilinmektedir. Dağa tırmanmak isteyenler için çeşitli turlar düzenlenmektedir. Dağın eteklerinde ise Meteor Çukuru ve Buz Mağaraları gibi doğal güzellikler görülmeye değerdir.

4- Diyadin
Ağrı’nın doğal güzelliklerinin başında gelen Balık Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Aras Dağları üzerinde yer almaktadır. Gölün en büyük özelliği Türkiye’deki en yüksek göllerden biri olmasıdır. Balık Gölü, içme ve kullanma statüsünde olup çevre köylerde içme suyu olarak kullanılmaktadır. Diyadin ilçesinde ayrıca Diyadin Kaplıcaları da bulunmaktadır. Kaplıcaların şifalı sularında rahatlayabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

5- Doğubayazıt
Ağrı’nın en büyük ilçesi olan Doğubayazıt’ta gezilecek yerler çoktur. Bunların başında İshak Paşa Sarayı gelmektedir. Sarayın yanında ise Nuh’un Gemisi’nin kalıntısı olduğu iddia edilen bir bölge bulunmaktadır. Bu bölgeye gidenler, geminin şeklini andıran kayalıkları görebilirler. Doğubayazıt’ta ayrıca Urartu Kalesi, Ahmedi Hani Türbesi, Muradiye Şelalesi ve Meteor Çukuru gibi yerler de görülmeye değerdir.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Ağrı Gezilecek Görülecek Yerler
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us