23 Nisan süprizi yapar mısın?

featured
Little girl waving Turkish flag on sunny beautiful day
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her çocuğun ilkokul hayatı ile hatırladığı farklı hatıraları vardır. Kimi okulun ilk günü sınıfa girme anını, kimi ilk defa anne babası olmadan geziye gidişini, kimi de tenefüslerde yaptığı afacanlıkları unutamaz. Bir de tüm çocukların büyüse de unutmadığı ve tebessümle hatırladığı bir gün vardır: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

Ailenizle katıldığınız resmi kutlama, sokakta yankılanan bando takımı yürüyüşü ya da TRT 23 Nisan Şenlikleri sizin de hayalinizde canlanıyor olmalı.

Bizim çocukluğumuzdan farklı olan ise coşkunun artık okul ya da resmi kutlamalarla sıırlı olmaması. Siz de çocuğunuzla bu coşkuyu paylaşmak için evde 23 Nisan kutlaması hazırlayabilirsiniz. Evde 23 Nisan süsü yapımı ile ilgili pratik yöntemleri uygulayarak çocuğunuzu heyecanlı bir güne uyandırabilirsiniz.

İşte, evde birkaç malzeme ile yapabileceğiniz 23 Nisan süslemeleri.

23 Nisan Süsü Nasıl Yapılır?

23 Nisan Çocuk Bayramı’na özel süsleme yapmak için özellikle iki renge ihtiyacınız var: Kırmızı ve beyaz.Tabii çocuk bayramı coşkusunu yaşatabilmek için rengarenk fon kartonları ve elişi kağıtlarını da almayı unutmayın. 23 Nisan kağıt süsleme örneklerine geçmeden önce ihtiyacınız olan diğer malzemelere de bakalım:

 1. Makas
 2. Sıvı yapıştırıcı
 3. Kraft ip
 4. Renkli kalemler
 5. Hayal gücünüzle sınırlı kağıt çeşitleri

23 Nisan Kağıt Süsleme Örnekleri

Kağıtları kesip yapıştırmak çoğu çocuğun ortak eğlencesidir. 23 Nisan’a hazırlanırken çocuğunuzun eğlenmesi için rengarenk kağıtlarla süslemeler yapabilirsiniz. İşte, çocuğunuzun severek yapacağı 23 Nisan kağıt süsleme önerileri:

23 Nisan Köşesi

Pretty little girl sitting on laps of her mother and using glue in order to make Christmas card, interior of cozy living room on background

23 Nisan kutlaması hazırlığını çocuğunuzla birlikte yaparak keyifli bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz. Hem çocuğunuzla evde geçirdiğiniz vakti eğlenceli kılabilir hem de onun kendi el becerileri ile ortaya yeni şeyler koymasına yardımcı olabilirsiniz. 

Önce kutlamayı yapacağınız odayı seçin ve en geniş duvara uygun bir köşe hazırlayın. Bu köşeyi 23 Nisan anılarınızı ölümsüzleştireceğiniz bir fon olarak da düşünebilirsiniz. Bu nedenle süslemeleri çocuğunuzun yetişebileceği ve fotoğraf çektirebileceği bir yüksekliğe asabilirsiniz.

İşte, kendin yap 23 Nisan köşesi önerileri:

 • Mavi fon kartonunu duvarınıza uygun bir büyüklükte daire şeklinde kesin. Mavi karton yani dünya küresinin üzerine kıtaları çizin. Kıtaları çizmek için karbon kağıdından yardım alabilirsiniz.
 • Yeşil grapon kağıtlarını küçük toplar haline getirin. Kıtaların içlerine grapon kağıtlarını yapışırın.
 • Hazırladığınız dünya şeklini açık renkli bir kartona yapıştırın.
 • Ellerinizi parmak boya ile boyayın ve dünyanın etrafına rengarenk el baskısı yapın. 
 • Dünyanın altına ise el ele tutuşmuş çocuk figürleri yerleştirin. El ele tutuşmuş çocuk yapmak için beyaz A4 kağıdı ve keçeli kaleme ihtiyacınız olacak. A4 kağıdı dikey şekilde tutun ve bir yelpaze gibi katlayın. Yani önce kendinize doğru, sonra arka yüzeye doğru kağıdı eşit parçalar halinde katlayın. Tamamını katladığınız zaman kağıt dar bir şerit haline gelecek. Bu şeridi dik olarak tutun ve bir çocuk figürü çizin. Çocuk figürüne el çizmeyin sadece kol çizin. Kolların kağıdın bitimine kadar uzamasına dikkat edin. Son olarak bu çizimi bir makasla kesin. Kağıdı açtığınızda el ele tutuşmuş dünya çocuklarınız hazır olacak. Tek yapmanız gereken, figürleri çocuğunuzla birlikte istediğiniz renge boyamak. 
 • Daha eğlenceli çocuk figürleri için vücutları çok daha büyük kesip baş kısmına balon şişirip yapıştırabilirsiniz. Balonların üzerine ise keçeli kalem ile yüz çizebilirsiniz. 

23 Nisan Flaması

Perde, kapı ya da duvarınıza 23 Nisan’ı kutlayan bir flama hazırlayabilirsiniz. Bunu Türk bayraklarından yapabileceğiniz gibi daha özel bir kutlama yapmak için DIY yani kendin yap süslemeleri de hazırlayabilirsiniz:

 • Krem rengi ya da her biri farklı pastel tonlarda olan kartonlar alın. Kartonu 15 cm boy ve 10 cm en olacak şekilde kesin. 23 Nisan Kutlu Olsun cümlesinin her bir harfi için ayrı bir karton kesin. Kartonların üstlerine sağ ve sol köşelerden delgeçle delik açın. Kartonlara harfleri yazın. Hoş bir görünüm için kraft ip kullanarak kartonları yan yana getirin ve duvara asın. 
 • 23 Nisan kutlama cümlesini yazmak için çocukların en çok sevdiği balon şeklini de kullanabilirsiniz. Çocuk figürleri yapar gibi kartonu yelpaze şeklinde katlayın. Balonun ip kısmını biraz geniş çizin ve balonu kesin. Her bir balonun içine istediğiniz kutlama mesajının harflerini yazabilirsiniz. 

23 Nisan Sürprizi

child cuts paper figure, view from above, glue and scissors on green background

Bir gün öncesinden çocuğunuzla birlikte evde 23 Nisan hazırlıklarını tamamladınız. Şimdi sıra, çocuğunuza sabah uyandığında neşe duyacağı bir sürpriz hazırlamakta:

 • Çocuğunuzun 23 Nisan sabahı gözünü açar açmaz mutlu olması için yatağının üstüne gelen tavanı süsleyebilirsiniz. Bir Türk bayrağı yapıştırabilir ve etrafına rengarenk balonları, hamur diğer adıyla sakız yapışkan yardımı ile yapıştırabilirsiniz.
 • Yatağının yanındaki ya da karşısındaki duvara, kartonlardan keserek yaptığınız bir uçan balonu yapıştırın. İçine ise çocuğunuzun fotoğrafını yapıştırın.
 • Neşeli bir duvar hazırlamak için rengarenk kartonlar alın. Kartonları yaklaşık 1 cm eninde ve 10 cm boyunda kesin. Kartonu kıvırıp ucundan kendi içine doğru yapıştırın. Her bir kartonu yanyana orta kısımları dışa bakacak şekilde yapıştırarak üç boyutlu figürler elde edebilirsiniz. Kıvırdığınız bu çok sayıdaki kartonla çocuğunuzun sevdiği tren ya da roket gibi bir figürü yapabilirsiniz. 
 • Çocuğunuzu 23 Nisan’a bir palyaço gülümsemesi ile de uyandırabilirsiniz. Bir kartonu yuvarlak şekilde kesin. Palyaçonun saçlarını yapmak için burgu, fiyonk ya da spagetti makarna kullanabilirsiniz. Makarnaların her birini guaj boya ile rengarenk boyayın ve kartonun üstüne yapıştırın. Burnu için kırmızı ponpon yapıştırabilir ya da kırmızı bir kartonu sararak burun yapabilirsiniz. Yüzünü keçeli kalem ile çizebilirsiniz. Papyon yapmak için de krapon kağıdı kullanabilirsiniz. Krapon kağıdını yelpaze gibi katlayın ve ortasını ip yardımı ile bağladıktan sonra kafa kısmının altına yapıştırın. Gözleri ve ağzını ise keçeli kalemle dilediğiniz gibi çizebilir ya da çocuğunuzun resminin göz, ağız ve burun kısmını kesip palyaçonun kafasına yapıştırabilirsiniz. 

Çocuğunuzla evde unutulmaz bir 23 Nisan kutlaması geçirmenizi dileriz. 

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
23 Nisan süprizi yapar mısın?
Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us