23 Nisan’ 2021de Anıtkabir açık mı? Etkinlik var mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

23 Nisan’ 2021de Anıtkabir açık mı? Etkinlik var mı?

 Anıtkabir 23 Nisan’da açık mı? 23 Nisan 2021 Cuma günü Anıtkabir’e giriş var mı? sorusunun yanıtı olarak;

Her 23 Nisan’da on binlerin akın ettiği Anıtkabir’de bu yılki kutlamalar, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle daha karar verilmemiştir. 2020 yılında 23 Nisan’da devlet erkânının katılacağı resmi törenle sınırlı kalmıştı.

Anıtkabir bugün açık mı? 23 Nisan 2021 Cuma Anıtkabir’e giriş var mı?

Ankara’da 23 Nisan’daki törenler için özel önlemler alınacağı ve Resmi törenler dışında, yasak kapsamı dışındaki kişiler de olsa Anıtkabir’e ziyaretçi alınmayacağı tahmin ediliyor fakat daha Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmış bir açıklama bulunmamaktadır.

2021 Anıtkabir Ziyaret Saatleri

Anıtkabir yılın her günü saat dokuz ile beş arasında hizmet vermektedir. Hem hafta içi hem de hafta sonları ziyaretçilerine hizmet verir. Saatleri konusunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Resmi tatillerde saatlere bakılarak gidilmesi tavsiye edilir. Fakat genel olarak Anıtkabir’in açılış saatine 09:00, kapanış saatine ise 17:00 diyebiliriz.

TBMM 101 yaşında! Devlet erkanı Ata’nın huzurunda

TBMM’nin açılışının 101. yıl dönümü buruk kutlanıyor. Corona salgını nedeniyle Meclis’in açılışının 100. yılı nedeniyle büyük etkinlikler iptal edildi, bazıları ertelendi. Kutlamalar kapsamında ilk olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet tarafından TBMM’deki Atatürk Anıtı’na çelenk koyulacağı, Buradaki törenin ardından Şentop başkanlığındaki heyet Anıtkabir’i ziyaret edeceği duyumunu aldık.

Kutlamalar kapsamında, Türkiye Büyük Millet Meclis’inde ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk koyulacağı ve daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Meclis’e dönecektir.

Geçen sene Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki Başkanlık Divanı üyeleri TBMM’deki törenin ardından Anıtkabir’i ziyaret ediyor. Aslanlı yoldan geçerek Atatürk’ün mozolesine ulaşan heyet mozoleye çelenk bırakılmasının ardından İstiklal Marşı okudu.

Geçen sene gerçekleştirilen Ulus’taki 1. TBMM’de de anma töreni gerçekleştirilecek mi? Bunun hakkında daha bilgi verilmemiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye ve KKTC yanı sıra Kosova Cumhuriyeti’nde ” 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” olarak kutlanılır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
23 Nisan’ 2021de Anıtkabir açık mı? Etkinlik var mı?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri | Muğla Haberleri | Köyceğiz Haber | Fethiye Haber | Muğla Gazetesi
Follow Us