spot_img

1 Tabak pilav kaç kalori?

1 porsiyon pilav kaç kalori? veya 1 Tabak pilav kaç kalori? Diye araştırıyorsanız Doğru adrestesiniz. İnce Zeka Yemek Tarifleri olarak sizlere elimizden geldikçe tüm bilgilerin en yeni en iyi ve en seçilen tariflerini buluyor ve paylaşıyoruz.

1 Tabak pilav kaç kalori? diye soruyorsanız sizler için tüm bilgileri veriyoruz. Türk mutfağının özelliğinden dolayı sulu yemeklerin ve ızgaraların yanında sıkça tüketilen pilavın kalorisi, özellikle kilo sorunu olan kişileri ilgilendirmektedir. Pilavın kilo almanıza sebep olması için öncelikle kilo ve kalori ilişkisini açıklamak gerekir.

Tüketilen bütün gıdaların içinde kalori bulunmaktadır. Pilavın içeriği çoğunlukla karbonhidrattan oluşur. Bir gram karbonhidratta 4 kalori bulunmaktadır. Hatta Protein grubu besinlerde aynı oranda kaloriye sahiptir. Yağlar ise her gramda 9 kalori içermektedir. Ayrıca Bunlar değerlendirildiğinde, pilavın kendi kalori dengesinin fazla yoğun olmadığı söylenebilir. Uzmanlar günlük öğünlerde kişilerin bir tabak pilav tüketmesini uygun görmektedir. Ancak pilavın pişirilirken yüksek miktarda yağ kullanılması ve kalorisi yüksek soslar kullanılması, tüketilen bir tabak pilavın toplam kalorisini arttırmaktadır.

1 tabak pilav;

  • 1 tabak pilav sade olarak pişirildiğinde, 100 gr. 215 kcal içermektedir.
  • Pilavın yağ ile birlikte pişirilmesi halinde, 100 gr. 326 kcal içermektedir.
  • Pilavın etli olarak pişirilmesi halinde, 100 gr. 450- 460 kcal içermektedir.

Pilavın besin değeri:

  • 1- 100 gr. pilav 37, 50 gr. karbonhidrat içerir.
  • 2- 100 gr. pilav, 5 gr. protein içerir.
  • 3- 100 gr. pilav, 5 gr. yağ içerir.

Pilav kilo aldırır mı?

Fazla tüketildiğinde ve yanında alınan yiyeceklere göre değişkenlik gösterir. Örneğin pilavın yanına tercih edilen kuru fasulye, nohut ve benzeri ürünler yağlı olması sebebiyle vücutta depolanarak kilo almaya sebep olur. Normalde pirinç kullanılarak yapılan pilav aslında sağlıklı bir besindir. Ancak yapımında kullanılan yağlar ve lezzet vermek için kullanılan tavuk suyu gibi besinler pirinci kalorili hale getiriyor. Kilo sorunu yaşayanlar evet pilavın yapımında ve yemesinde dikkat  etmelilerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img
spot_img

Son Paylaşılanlar

Dikkatinizi Çekebilir