Ramazan’da en çok ne arıyoruz?

Ramazanın ayının başladığı Günden bu yana en fazla aranan sözcükler, ”sahur”, ”iftar saati”, ”imsak vakti” ve ”namaz” oluyor.

Google’da yükselen aramalarda ve yükselen trendlere göre en fazla aranan sözcüklere bakıldığında, ”iftar vakti”, ”iftar yemeği”, ”iftar menüsü” ve ”iftar yemek tarifleri” aramaları üst sıralara çıkıyor.

”Sahur vakti”, ”sahur saatleri”, ”İstanbul sahur”, ”sahur yemekleri” de en çok aranan sözcükler arasında yükselişe geçti. ”Sahur”un en fazla arandığı şehirler, sırasıyla Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara oluyor.

”İmsak vakti” en fazla aranan sözcükler arasında yer alırken, aramanın en çok yapıldığı iller Şimdilik Kayseri, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Adana, Ankara, İzmir ve Antalya olarak sıralandı.

Ramazanın ilk 5 gününde en fazla aranan sözcükler arasında ”ramazan menüsü”, ”ramazan bayramı”, ”ramazan şenlikleri” ve ”tatil” ”Bayramda yasak” ”ramazanda yasak” sözcüklerindeki yükseliş göze çarparken, ”ramazan” kelimesinin en çok arandığı şehirler, sırasıyla Siirt, Şırnak, Kilis, Van, Erzurum oldu.

”Oruç”, en fazla Konya, Tekirdağ, Kayseri, Gaziantep ve Trabzon’da arandı
17.04.2021 Tarihine genel olarak baktığımızda ”Oruç” sözcüğünün kökenini ve anlamını araştıranlar, aramalarda büyük çıkış yaşanmasına neden olurken, ”oruç”un en fazla arama yapıldığı iller Konya, Tekirdağ, Kayseri, Gaziantep ve Trabzon şeklinde sıralandı.

”Namaz vakitleri”, en çok arananlar sıralamasında ilk sıraya yerleşti. Yükselen aramalarda, ”namaz kılınışı” ve ”dualar” sözcüklerindeki yükseliş dikkati çekti. ”Namaz”ın en fazla arandığı iller Niğde, Konya, Rize, Kocaeli ve Diyarbakır oldu.

Ramazan tatlısı olarak bilinen güllaç da en çok arananlar listesinde yer aldı. ”Güllaç tarifi” ve ”güllaç nasıl yapılır” araması son bir haftada yükselirken, kadayıf tatlısı, baklava, şekerpare ve sütlaç tarifleri de çok aranan sözcükler arasına girdi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dualikadirgecesiresimlimesajlari1

Kadir Gecesi mesajları ve sözleri 2021! Kadir Gecesi resimli, en anlamlı, dualı, hadisli kutlama mesajları!

Meyhane pilavı

Meyhane Pilavı Tarifi