İğde Ağacının Masalı ve Hikayesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazreti İbrahim’in Nemrut’un putlarını kırdığı ve halkı doğru yola davet etmiş olduğu hepimizin bilmiş olduğu bir vakadır.
Urfa ilimizdeki meşhur Balıklı Göl bunun güzel bir armağanıdır. Hazreti İbrahim ile ilgili başka bir hikâye daha vardır ki diğeri kadar anlatılmaz, Bununla beraber iğde ağacının bugünkü şeklini alışının da hikâyesi olan bu efsaneleşmiş şöyledir:

Nemrut, Hazreti İbrahim’i ateşe atmaya karar verin Büyük bir ateş yaktıracak ve İbrahim’i içine atarak din diri yakacaktır, Nemrut’un adamları ateşin yakılabilmesi için ağaç toplamaya başlarlar. Fakat pek oldukça ağaç bu şekilde uğursuz bir iş için yanmaya razı olmazlar.

Ateşin büyük olması için odun toplayıcılar uzun ve muntazam ağaçları tercih ederler. O zamanlar uzun ve pürüzsüz olan iğde ağacı bu işe gönüllü olarak talip olur. Çevredeki iğde ağaçlarını hep keserler ve ateşe atarlar. Bir ara ateş o denli büyür ki Hazreti İbrahim’i ateşe atmak için yanına yakIaşamazlar. Derhal bir mancınık hazırlayıp İbrahim’i onun vasıtası ile ateşe atarlar.

İbrahim’in düşmüş olduğu yerin güzel bir bahçe, ateşin göl ve odunların da göldeki balıklar olduğu hepimizin bilmiş olduğu şeylerdir. Fakat ya iğde ağaçlan… Evet, o günden sonrasında iğde ağaçlarının ne düzgünlüğü kaldı ne de dikensizliği…
Bugün iğde ağaçlan eğri büğrü ve dikenlidir. Bu yüzden de yakılmak için pek tercih edilmez.
Şu sebeple Hazreti İbrahim, iğde ağacının fazla ısı vermesi karşısında Tanrı’ya yalvarır ve bu ağacın cezalandırılmasını ister.

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
İğde Ağacının Masalı ve Hikayesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İnce Zeka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

HABER | SON DAKİKA HABER | Burç Yorumları | Teknoloji Haberleri | Gündem Haberleri
Follow Us